BRATISLAVA. Neustále poukazovanie na platy učiteľov a ich zvyšovanie, ktoré len kopíruje nárast platov v celom národnom hospodárstve, negatívne vplýva na obraz učiteľov v očiach verejnosti.
Tvrdí to Slovenská komora učiteľov (SKU) s tým, že vláda nedokázala za tri roky vypracovať víziu a stratégiu rozvoja školstva, neplní svoje záväzky a nepodnikla účinné kroky, aby zastavila klesajúci trend výsledkov slovenských žiakov v medzinárodných meraniach. Za posledné tri roky sa navyše podľa komory postavenie učiteľa výrazne zhoršilo z hľadiska jeho práv a možností získavania kreditov.
Kredity a ochrana
Komora učiteľov pripomína, že vláda zrušila možnosti overovania kompetencií, každý z troch ministrov školstva v tejto vláde presadil odklad zrušenia sedemročnej platnosti kreditov a obmedzila sa aj možnosť získať kredity za tvorivé činnosti, rozširujúce štúdium a štúdium v zahraničí.
Stavovskej organizácii pedagogických a odborných zamestnancov v školstve sa nepáči ani nedávno schválené právo veta pre zriaďovateľa pri voľbe riaditeľa školy. Učitelia tak podľa komory prišli o možnosť podieľať sa na smerovaní a fungovaní školy.
Ďalšie, čo komora učiteľov kritizuje, je absentujúci posun v ochrane práv učiteľa. Učitelia sa podľa komory stretávajú s verbálnou aj fyzickou agresivitou žiakov, tlakom zo strany rodičov, riaditeľov či dokonca zriaďovateľov škôl a v školách navyše často dochádza k porušovaniu ľudských práv, k vedomému porušovaniu školských predpisov a zákonov zo strany riaditeľov a zriaďovateľov.
Komora preto žiadala posilniť zabezpečovanie zákonnosti v školských zariadeniach cez zriadenie úradu školského ombudsmana. Táto otázka je zatiaľ v rovine prísľubu a minister školstva Juraj Draxler vo svojich vyhláseniach potvrdil termín na september až október.
Manuál a platy
Komora učiteľov v tom istom termíne očakáva aj manuál, ktorý ponúkne učiteľom a riaditeľom možné legislatívne riešenie najčastejšie sa vyskytujúcich nezákonných
Učitelia sa sťažujú aj na nízke odmeňovanie ich práce. Platy pedagogických zamestnancov na Slovensku podľa komory učiteľov výrazne zaostávajú za krajinami V4.
"Ani opakované zvyšovanie platov učiteľov nezvýšilo atraktivitu učiteľského povolania, keďže nástupný plat zostáva na úrovni absolventov stredných škôl bez maturity. Okrem toho absolútne vyjadrenie zvýšenia v percentách síce môže vyznieť pôsobivo, no neodráža rast životných nákladov a spotrebiteľských cien v uplynulom období. Podľa štatistiky EK Eurydice z roku 2014 vzrástol tarifný plat učiteľov na Slovensku prepočítaný cez harmonizovaný index spotrebiteľských cien v rokoch 2009 až 2014 len o 1,91 percenta. Za to isté obdobie vzrástol tarifný plat učiteľov v Česku podľa rovnakej metodiky o 26,96 percenta, v Maďarsku o 11,3 a Poľsku o šesť percent," tvrdí komora učiteľov.
Zvýšenie miezd
Poukazuje tiež na to, že spravidla sa zvyšovanie platov učiteľov týka aj štátnych a verejných úradníkov a zamestnancov bezpečnostných zložiek, v počte ktorých je Slovensko na druhom mieste za Luxemburskom.
Pre porovnanie, na Slovensku je 37 zamestnancov verejnej správy na 1 000 obyvateľov, v Grécku 30 a vo Fínsku 20. Komora učiteľov to považuje za umelé a neefektívne udržiavanie zamestnanosti.
Mzda učiteľa sa navyše podľa komory neodvíja od trhových pravidiel a neznesie porovnanie s ostatnými vysokoškolsky vzdelanými zamestnancami, s platmi v okolitých štátoch ani s trhovými cenami. Zatiaľ čo doučovanie stojí v priemere 10 eur na hodinu, učiteľ po desiatich rokoch praxe a po prvej atestačnej skúške zarobí 5,3 eura na hodinu v hrubom.
Základnou požiadavkou Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v roku 2012 bola mzda učiteľa v regionálnom školstve do roku 2016 na úrovni 1,2 až 1,6-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. V súčasnosti je to však iba 1,05 násobok. Komora preto žiada zvýšiť mzdu pre všetky triedy pedagógov približne o 140 eur, čím by sa dosiahol 1,2 násobok priemernej mzdy.
Nesplnené sľuby
Komora učiteľov tiež upozorňuje, že vláda dlhodobo zavádza učiteľov aj celú verejnosť a neplní sľuby, ktoré dáva.
"Vláda sa prostredníctvom ministra školstva alebo v Národnom programe reforiem 2014 zaviazala zvýšiť platy učiteľov na 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. V skutočnosti ich zvýšila na 1,05-násobok. NR SR zaviazala vládu do konca marca 2013 vypracovať a predložiť Správu o stave školstva a systémových krokoch na jeho rozvoj. Správu, ktorá mala dať školstvu víziu a koncepciu, vláda stále neschválila. Súčasný minister školstva prisľúbil predložiť novú správu na jeseň, no ešte sa tak nestalo a nebola ani žiadna verejná diskusia, ktorú minister sľuboval," dodáva komora učiteľov s tým, že správa mala okrem iného vyriešiť problém financovania školstva.
Odmeňovanie učiteľov závisí podľa komory len od priorít vlády pri tvorbe štátneho rozpočtu.
"Všetky výhovorky, že v rozpočte nie sú peniaze, sú zavádzajúce. V rozpočte sú peniaze, ide len o to, ako sa rozdelia. Vláda určite dobre vie, do ktorých oblastí dáva v porovnaní s inými vyspelými krajinami viac a do ktorých menej. Do školstva výrazne investovali naši susedia Česko, Maďarsko a Poľsko. Aj oni museli zvážiť, ktorým rezortom treba pridať a ktorým ubrať," uvádza vo svojom stanovisku Slovenská komora učiteľov.