BRATISLAVA. Nedostatočná ochrana práv učiteľa, slabé platové ohodnotenie, zhoršenie podmienok získavania kreditov, nespravodlivé odmeňovanie a chýbajúce štandardy.
To je iba časť pripomienok, ktoré v stredu predstavili zástupcovia Slovenskej komory učiteľov v súvislosti s tým, ako sa zmenilo postavenie a ohodnotenie učiteľov za posledné tri roky.
Odbory ich sklamali
V čase, keď sa schvaľuje rozpočet, však v učiteľoch viac než požiadavka školského ombudsmana rezonuje otázka platov. Štvorpercentný nárast mzdy vnímajú ako nedostatočný, spokojní by však neboli ani s pôvodnou päťpercentnou požiadavkou odborárov.
Komora učiteľov sa mieni držať požiadavky, ktorú predostreli už pred troma rokmi a podpísali ju všetky podstatné stavovské organizácie školstva.
„Naďalej žiadame zvýšenie mzdy približne o 140 eur, čím by sa dosiahol 1,2 násobok priemernej mzdy,“ povedal Branislav Kočan, výkonný riaditeľ komory za Bratislavu. Súčasné zvýšenie predstavuje približne tridsať eur a učiteľské platy ostávajú aj naďalej na poslednej priečke spomedzi kolegov z krajín V4.
„Nerozumieme postoju odborového zväzu, že netrvá na požiadavkách, ktoré kládol v roku 2012 a 2013. Požiadavkách, kvôli ktorým vyšli tisícky ľudí do ulíc, štrajkovali niekoľko dní,“ povedal Kočan.
Odvoláva sa pritom na najväčší štrajk na školách v slovenskej histórii. Školskí odborári doň vstúpili 26. novembra 2012 a žiadali 10-percentné zvýšenie tarifných platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov a viac peňazí do školstva.
Správu ignorovali
V prvý deň vtedy zostalo zatvorených 80 percent základných a 70 percent stredných škôl. Vedenie odborov štrajk prerušilo po troch dňoch, pretože sa začali rokovania s vládou. Napokon sa požadovaného zvýšenia učitelia nedočkali, platy im aj napriek ich nesúhlasu vláda zvýšila o päť percent.
Výsledkom rokovania tiež bola správa o stave školstva, ktorá mala dať školstvu víziu a koncepciu. „Tá správa do dnešného dňa nebola schválená, učitelia sa cítia byť podvedení,“ dodal Kočan. To, že ju ignoruje už tretí minister školstva a že jej podoba sa priebežne menila, vníma ako komédiu.
Súčasný minister školstva Juraj Draxler sa však necíti byť zviazaný dohodami svojich predchodcov a na jeseň prisľúbil predložiť novú správu. Zatiaľ sa tak nestalo. „Rezort školstva nie je pripravený predostrieť víziu. Poskytuje iba servis, v ktorom zlyháva,“ myslí si Vladimír Crmoman, viceprezident komory učiteľov.
Organizácia zdola
„Nemá zmysel ostať ticho aby to prešlo bez povšimnutia. K tomu vyzývame aj všetkých našich členov a učiteľov,“ povedal Crmoman. K aktivite vyzval aj školské organizácie. „Musíme si uvedomiť, že väčšina odborových organizácií je autonómna a môžu tiež vyjadriť svoj odpor či nesúhlas. Učitelia by sa mali začali organizovať zdola,“ doplnil.
Slovenská komora učiteľov momentálne zvažuje ďalšie kroky, štrajkom však momentálne nehrozí. „Komora nie je od toho, aby organizovala protesty, ale aby reprezentovala širokú škálu učiteľov,“ vysvetľuje Kočan.

Beata
Balogová
