BRATISLAVA. Šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Pažinková spolu s jej manželom Petrom zbohatli za pár rokov vďaka spojenectvu so Smerom o milióny eur.
O splnení ich amerického sna na slovenský spôsob píše v svojom najnovšom článku na portáli denníka N poslanec parlamentu Miroslav Beblavý (Sieť).
Úrad, ktorému šéfuje Pažinková, má posúdiť výhodnosť zmlúv, ktoré uzavrel bývalý riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai so siedmimi firmami, v ktorých figuruje jeho teta Anna Sučková. Ich celková hodnota je približne 14 miliónov eur.
Nezaujatosť Pažinkovej kazí skutočnosť, že jej manžel donedávna podnikal so synom tety Anky vo firme Gynastar.

Z okresnej lekárky šéfka fakultnej nemocnice
„Monika Pažinková pôsobila 16 rokov od promócie ako štandardná nemocničná lekárka v Kráľovskom Chlmci a Košiciach,“ píše o začiatkoch budúcej šéfky najvyššieho kontrolného úradu v zdravotníctve Beblavý.
Hviezda Pažinkovej začala stúpať v roku 2006, keď sa po vyhratých voľbách dostal k moci Smer a obsadil aj ministerstvo zdravotníctva. V jeho kompetencii je napríklad dosadzovať riaditeľov do fakultných a univerzitných nemocníc, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Tak sa šéfkou prešovskej fakultnej nemocnice stala Pažinková.
Manžel Pažinkovej Peter v júni roku 2009 začal cez firmu Wesper prevádzkovať polikliniku na prešovskom sídlisku Sekčov. Beblavý tvrdí, že sama Pažinková sa vyjadrila, že ide o najväčšiu polikliniku na Slovensku.
Keď Pažinkova firma v roku 2009 získala polikliniku bola v konkurze. Firma Wesper ju kúpila za 2,8 milióna eur. Na jej kúpu si firma zobrala úver približne dva milióny eur a zvyšok jej požičali samotní majitelia.
Vo firme Wesper bolo na začiatku jej registrácie v obchodnom registri v marci 2009 päť spoločníkov. Nakoniec zostali len dvaja – Pažinka a Norbert Bödör. Jeho otec Miroslav Bödör má firmu Bonul. Je to bezpečnostná služba, ktorá stráži viaceré štátne inštitúcie a firmy.

Poliklinika ako zlatá baňa
Z krachujúcej polikliniky sa zakrátko stala podľa Beblavého zlatá baňa. „Počas nasledujúceho štyri a pol roka dosiahla prevádzkový zisk spolu 5,2 milióna eur, teda viac ako milión eur ročne. Rentabilita investícií dosahovala od 20 do 30 percent celého investovaného kapitálu ročne v období, keď štandardné výnosy v banke či pri štátnych dlhopisoch dosahovali asi tak desatinu tohto čísla,“ píše poslanec.
Veľkou finančnou pomocou pre polikliniku aj Pažinkovcov bola výzva z Operačného programu zdravotníctvo na investície do zdravotníckych zariadení, ktoré len tri mesiace po spustení polikliniky vyhlásilo ministerstvo. Viedol ho vtedy Richard Raši zo Smeru.
Žiadosti o získanie finančných prostriedkov poslalo 30 zdravotníckych zariadení a medzi nimi aj Pažinkov Wesper. Táto firma získala z výzvy najvyššiu sumu – takmer 2,5 milióna eur.
Polikliniku Pažinkovci predali začiatkom roku 2014 Pente. Podľa týždenníky Trend za osem miliónov eur.
Predajom polikliniky však Pažinka so svojim spoločníkom podľa Beblavého z porušili pravidlá výzvy z Operačného programu. Podľa nich „nehnuteľnosť a majetok, ktorý bol predmetom projektu, nesmie byť v období od podania žiadosti o nenávratný finančný príspevok až do doby piatich rokov po ukončení projektu prevedený do vlastníctva tretích osôb bez predchádzajúceho písomného súhlasu“ ministerstva zdravotníctva. Či firma Wesper súhlas dostala nie je známe.
KDH vyzýva premiéra, aby odvolal ministra Čisláka
Kresťanskí demokrati budú zbierať podpisy poslancov potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady s cieľom vysloviť ministrovi zdravotníctva nedôveru.
BRATISLAVA. Opozičné KDH vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer), aby odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominanta Smeru). Dôvodom je podľa kresťanských demokratov fakt, že minister nechce riešiť zvýšenie transparentnosti v zdravotníctve a zastaviť tunelovanie.
"KDH sa so Smerom zhodne na niektorých sociálnych opatreniach, ale nezhodneme sa na postoji ku korupcii. Eldorádom tohto javu je rezort zdravotníctva. Zdravotníctvo je infikované korupciou a klientelizmom a táto infekcia sa šíri. Vyzývam preto premiéra, aby konal, aby nebol pozorovateľom tohto negatívneho trendu a aby Čisláka odvolal," apeloval na tlačovej konferencii líder KDH Ján Figeľ.
On sám je presvedčený, že ak premiérovi záleží na stave zdravotníctva, tak ministra odvolá. "Ak predseda vlády konať nebude, KDH bude zbierať podpisy poslancov potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR s cieľom vysloviť ministrovi zdravotníctva nedôveru," avizoval.
"Minister Čislák po nástupe do funkcie deklaroval, že presadí zníženie korupcie a zastavenie tunelovania v zdravotníctve. Ale jeho posledné kroky ukazujú, že nemá skutočný záujem o nápravu veci," povedal poslanec NRSR za KDH a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
tasr
Výzvu na odvolanie považujú za amorálnu
Výzva KDH premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) na odvolanie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru) z funkcie je amorálna.
Uviedol to Tlačový a informačný odbor Úradu vlády s tým, že vo farbách tohto hnutia doteraz pôsobí bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorý si kvôli blízkym vzťahom s finančnou skupinou Penta vyslúžil prezývku Pentliarik.
"KDH tohto človeka napriek mnohým škandálom, ktorým v minulosti čelil, nestiahla z funkcie. Pričom strana Smer naopak viackrát preukázala politickú kultúru a už pri podozreniach vyvodila politickú zodpovednosť," odkázal tlačový odbor.
V tomto kontexte preto Úrad vlády vníma výzvu KDH len ako politikárčenie päť mesiacov pred voľbami s pachuťou farizejstva, "ktoré je tak typické pre tento politický subjekt".
tasr
Čislák kritiku odmieta
Viliam Čislák označil vyjadrenia KDH za klamlivé.
Minister zdravotníctva Viliam Čislák odmieta obvinenia opozičných poslancov z KDH, ktorí vo štvrtok vyzvali premiéra Roberta Fica, aby ministra odvolal z funkcie.
Minister o tom informoval médiá na brífingu, ktorý zvolal v prešovskej fakultnej nemocnici. Novinári priestor na prípadné otázky nedostali.
Minister označil vo svojom stanovisku vyjadrenia zo strany poslancov KDH, kritizujúcich transparentnosť v zdravotníctve, za klamlivé.
Pripomenul pritom hneď niekoľko káuz z čias, keď bol ministrom zdravotníctva súčasný poslanec strany Ivan Uhliarik.
Rezort pod jeho vedením podľa ministra naopak zaviedol vo všetkých nemocniciach v správe ministerstva protikorupčné linky a naštartoval projekt otvorenej transparentnej nemocnice, ktorý má prispieť k lepšej kontrole pri nakladaní s financiami.
Minister spomenul tiež nové legislatívne pravidlá týkajúce sa spolupráce zdravotníkov a farmaceutických firiem. Zariadenia v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva majú podľa Čisláka patriť medzi najaktívnejšie vo využívaní elektronického trhoviska.
sita

Beata
Balogová
