SME

Manžel šéfky Úradu pre dohľad zbohatol vďaka pomoci Smeru

Manžel šéfky Úradu pre dohľad zbohatol vďaka pomoci Smeru

Polikliniku firmy Petra Pažinku ministerstvo za Richarda Rašiho štedro zadotovalo a za Zuzany Zvolenskej dovolilo predať Pente.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/56/5694615/5694615.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Urgentný chirurgický príjem v Prešove v roku 2010 otvárali s premiérom Robertom Ficom zdravotnícke špičky Smeru Pavol Paška a Robert Raši. Nožníc sa chopila aj vtedajšia šéfka miestnej nemocnice s poliklinikou Monika Pažinková. FOTO - Archív TASR[/content]

Polikliniku firmy Petra Pažinku ministerstvo za Richarda Rašiho štedro zadotovalo a za Zuzany Zvolenskej dovolilo predať Pente.

TEXT: Ján Krempaský

Kto je
Peter Pažinka
  • manžel šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,
  • primár miniinvazívnej chirurgie v košickej univerzitnej nemocnici,
  • spolumajiteľ firmy Gynastar, ktorá má gynekologicko­pôrodnícku ambulanciu,
  • bývalý spolumajiteľ firmy Wesper, ktorá zarobila na predaji dotovanej polikliniky firme Procare pod spoločnosťou Penta.

Vložil niečo viac ako tritisíc eur a za pár rokov sa s obchodným partnerom dostal zhruba k ôsmim miliónom. Úspešný podnikateľ, chirurg Peter Pažinka je manželom Moniky Pažinkovej, šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

[content type="citation"]Nedám sa vtiahnuť do vašej predvolebnej politickej kampane.[/content]

V roku 2012 ju do funkcie na návrh vtedajšej ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej vymenovala druhá vláda Roberta Fica (obaja Smer).

Ministerstvo zdravotníctva v čase, keď ho viedol ďalší člen Smeru Richard Raši, pomohlo v biznise aj Pažinkovi. Z operačného programu Zdravotníctvo mu pridelilo nenávratný príspevok takmer 2,5 milióna eur, čo bola kľúčová suma na zhodnotenie jeho počiatočnej investície.

Na Pažinkov zázračný biznis upozornil poslanec Miroslav Beblavý v článku pre Denník N.

„Nedám sa vtiahnuť do vašej predvolebnej politickej kampane a nedovolím zneužívanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na získavanie preferencií strany Sieť,“ reagovala na Beblavého článok Pažinková.

S Petrom Pažinkom sa SME nepodarilo spojiť.

Požičali si

Základom pre Pažinkov biznis bola eseročka Wesper so sídlom v Košiciach. Do obchodného registra ju zapísali v marci 2009 a jeho celkový vklad do spoločnosti do roku 2013, keď zmenila právnu formu na akciovú spoločnosť, bol 3350 eur.

Už v o tri mesiace po zápise začala v roku 2009 prevádzkovať polikliniku na prešovskom sídlisku Sekčov. V konkurze ju kúpila za 2,8 milióna eur. Na zhruba dva milióny si firma zobrala úver a zvyšok jej požičali majitelia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Narodil sa vo Zvolene. Vyštudoval Fakultu sociálnej a inštitucionálnej komunikácie Univerzity Santa Croce v Ríme. V denníku SME pracuje od roku 2008 na domácom spravodajstve ako reportér. Prioritne sa venuje zdravotníctvu. V roku 2010 získal Novinársku cenu za sériu článkov o preležaninách v slovenských nemocniciach. O tri roky neskôr vyhral s kolegyňou Veronikou Folentovou slovenské kolo EU Health Prize for Journalists so sériou reportáži o hygiene v slovenských nemocniciach. Býva v Stupave. Facebook, Twitter, Instagram

Čítajte ďalej

Richard Kollár, matematik

Matematik Kollár: Cez leto sa takmer určite zavedú respirátory

Aktuálne na Slovensku kolujú varianty covidu BA.4. a BA.5.


24. jún
Logo Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.

JAVYS mal za Smeru pochybne obchodovať s jadrovým odpadom z Talianska

Správu priniesol taliansky denník Il Giornale.


26. jún
Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Matovič zrátal 365 útokov SaS a volal po vzájomnom odpustení. Pre SaS sa zatiaľ nič nemení

Ani Heger si nemyslí, že sa Matovič zmení, vraví politológ Baboš.


25. jún
Eurovea tower je prvý slovenský mrakodrap.

Vodu nelejú z vrtuľníka, ľudia neskáču do nafukovacích vankúšov. Ako sa hasí mrakodrap?

Oheň na streche rozostavaného mrakodrapu hasili cez pumpu na betón.


24. jún
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu