BRATISLAVA. Na oteplenie sa už nemožno spoliehať, počasie ostane typicky jesenné. Na budúci týždeň sa prejaví výrazné ochladenie spôsobené prílevom veľmi studeného arktického vzduchu. „Počasie bude premenlivé a celkovo chladné,“ povedal klimatológ Pavel Matejovič.
K návratu teplého a slnečného počasia, takzvanému babiemu letu, je však skeptický. „Teoreticky sa ešte môže vyskytnúť do konca októbra, no dlhodobé prognózy taký vývoj zatiaľ nenaznačujú,“ povedal klimatológ.
Typické babie leto síce vo všeobecnosti nastáva v druhej polovici septembra až v prvej polovici októbra, no nemožno hovoriť o pravidle.
Jeho výskyt aj trvanie sa totiž každoročne líši a môže sa stať aj to, že niektorý rok nenastane vôbec.
Z údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu vyplýva, že bez známok babieho leta bol napríklad rok 2002.
Zima bude mierna
Čo sa týka dlhodobej prognózy, klimatológovia sú zatiaľ v odhadoch opatrní. Klimatické modely síce majú k dispozícii, no na dlhodobé prognózy sa nemožno úplne spoliehať. V strednej Európe sa totiž presnosť predpovede na piaty až šiesty deň vopred znižuje na dvadsať percent.
„Vo všeobecnosti v dôsledku klimatických zmien prevládajú v posledných dvoch desaťročiach mierne zimy, preto je len malá pravdepodobnosť výskytu studenej zimy,“ predpokladá Matejovič.
Podľa amerického klimatického modelu Climate Forcasting System možno očakávať, že teploty od decembra do februára presiahnu dlhodobý priemer o dva stupne Celzia.
Prechodné obdobia
Daždivá a zablatená zima tak zrejme čaká najmä obyvateľov nížin.
Aj počas normálnych a dokonca aj miernych zím sa však môžu vyskytnúť prechodné obdobia so silnejšími mrazmi a s množstvom snehu.
„Toto nemožno predpovedať s takýmto predstihom. Akékoľvek senzačné predpovede o príchode tuhej zimy sú preto nedôveryhodné,“ povedal Matejovič s tým, že posledná tuhá zima sa u nás vyskytla v roku 1987. Posledný studený polrok od októbra do marca bol naposledy v rokoch 1995 - 1996.

Beata
Balogová
