BRATISLAVA. Zmenu ústavy, ktorá by určila presný vek odchodu sudcov do dôchodku súčasný parlament už zrejme neschváli. Hoci prezident Andrej Kiska v stredu povedal, že chce zmenu ešte do marcových volieb, jeho návrh nemá predkladateľa.
Podporu mu síce vyslovili politici zo všetkých parlamentných strán, vládny Smer však tvrdí, že tesne pred koncom volebného obdobia by zmena už nemusela byť vhodná.
Ruky dáva každý preč
- 134 sudcov tento rok dosiahlo či dosiahne 65 rokov a viac,
- 97 sudcov nad 65 rokov má prerušený výkon funkcie,
- štyria už mali výkon prerušený, ale opäť súdia,
- 24 sudcov nad 65 rokov dodnes nepožiadalo o prerušenie výkonu funkcie,
- štyria sudcovia dosiahnu 65 rokov tento rok, o prerušenie výkonu funkcie nepožiadali.
Kiska svoju iniciatívu vysvetľoval v parlamente v stredu. Podľa jeho hovorcu Romana Krpelana je teraz na poslancoch grémia, v ktorom sú zastúpené parlamentné kluby, kto návrh oficiálne predloží. Spraviť tak môže výbor či skupina poslancov.
„Väčšina politických subjektov vyjadrila pripravenosť rokovať o tom, a ak sa nájde zhoda, tak sú aj za zmenu ústavy. Sme pripravení rokovať tak, aby bola zmena ústavy ešte v tomto volebnom období,“ vyhlásil po grémiu šéf KDH Ján Figeľ. Kto by mal zákon predložiť, nepovedal.
„Skončilo sa to nijako,“ pripúšťa Erika Jurinová z OĽaNO. „Všetci síce deklarovali záujem na zmenu, no zároveň je všetkým jasné, že vládna strana nemá záujem proces urýchliť a vyriešiť to ešte pred voľbami.“