BALATONFÜRED/BRATISLAVA. Z pohľadu signálov doma v súvislosti s migráciou je úlohou prezidentov trochu situáciu upokojovať, pretože ľudia majú strach.
Vyhlásil to v piatok v druhý deň summitu prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) prezident SR Andrej Kiska v maďarskom Balatonfürede. Na rokovaní sa zúčastnila aj prezidentka Chorvátska Kolinda Grabarová-Kitarovičová.
Politici situáciu zneužívajú
Podľa slov Kisku hlavy štátov by mali vo svojich krajinách upokojovať situáciu, ktorú mnohí politici zneužívajú, a tiež ukázať, že "sme zostali ľuďmi".
Signálom smerom von podľa slovenského prezidenta by malo byť prejaviť solidaritu s partnermi v rámci Európskej únie. Kiska varoval pred rozdelením Európy v prístupe k otázke migrácie.
Najvyšší predstavitelia Maďarska - János Áder, Slovenska - Kiska, Českej republiky - Miloš Zeman, Poľska - Andrzej Duda a prezidentka Chorvátska sa podľa maďarského prezidenta Ádera zhodli na tom, že otázku migrácie treba riešiť ako otázku humanitárnu, trestnoprávnu a národno-bezpečnostnú.
Prezidenti sa tiež zhodli na tom, že treba posilniť ochranu hraníc Európskej únie, treba zabezpečiť, aby vstup na územie únie bol kontrolovaný.
EÚ musí zabezpečiť finančné zdroje pre fungovanie migračných táborov. Posilniť by sa mala spolupráca rezortov vnútra s cieľom potlačenia prevádzačstva, tlmočil Áder názor prezidentov summitu V4.
Budovanie záchytných táborov
Podľa hostiteľa, maďarského prezidenta Jánosa Ádera sa partneri zhodli aj na ďalších otázkach na tému migrácie.
Podľa nich by sa mali budovať hot-spoty, záchytné tábory v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú ako napríklad v Turecku, Jordánsku či Libanone.
Zároveň si uvedomujú, že je dôležité, aby mali utečenci v týchto táboroch zabezpečené dôstojné životné podmienky, zdravotnú starostlivosť a deti vzdelanie.
Hlavy štátov si zároveň myslia, že do riešenia tohto problému by sa mohli zapojiť aj medzinárodné inštitúcie ako napríklad OSN. Súhlasia s tým, aby sa migranti rozdeľovali na utečencov a ekonomických migrantov.
Ako vyhlásil český prezident Miloš Zeman, zatiaľ nikto nezmeral, koľko z nich sú skutoční utečenci, koľko ekonomickí migranti a koľko z nich je džihádistov.
Akčný plán v spolupráci s Tureckom
Chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovičová vyzvala aj na preukázanie solidarity voči nečlenským krajinám EÚ Macedónsku a Srbsku, keďže aj tieto štáty čelia migračnej kríze.
Takisto vyzvala na vytvorenie akčného plánu v spolupráci s Tureckom, s ktorým by EÚ mala podľa vyjadrení prezidentov bližšie spolupracovať.
Zastáva tiež názor, že do riešenia tejto krízy by sa mali zapojiť aj Spojené štáty americké. Ako priznala, prezidenti tiež hovorili aj o pomoci Maďarsku. Slovensko aj Česko by malo Maďarom na ochranu hraníc poskytnúť policajtov a techniku.
O tom, že spolupráca krajín V4 má budúcnosť a môže byť ešte efektívnejšia, je presvedčená poľská hlava štátu.
Prezident Andrzej Duda zdôraznil, že Poľsko má hranicu s Ukrajinou, ktorú chráni, ale v prípade nepokojov na východe Ukrajiny či v prípade zhoršenia ekonomickej situácie, môže nastať migračná vlna aj z východu.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu