Za to, že železnice pracovali s dnešným počtom zamestnancov, s dnešnými platmi, podľa doterajšieho grafikonu a s takým manažmentom, aký mali a majú, zaplatí každý obyvateľ republiky sumu 10-tisíc korún. Dlh vo výške 50 miliárd, ktorý slovenské železnice za desať rokov vyrobili, je totiž garantovaný štátom, takže ho budú musieť zaplatiť občania. Vláda navrhla a poslanci v štátnom rozpočte odhlasovali, že tento rok na prevádzku železníc prispeje každý obyvateľ republiky sumou 1200 Sk. Železničiari fakticky štrajkujú preto, aby príspevok na osobu bol približne 1280 korún. Aj keď pýtajú prídavok od štátu a vlády, fakticky ho môžu dostať len od svojich spoluobčanov. To, či naň majú nárok, je určite sporná otázka. Nesporné je, že konfrontácia pre 80 Sk od každého, by nemala spôsobiť väčšie škody, ako je suma, o ktorú ide. Z postojov parlamentných opozičných strán vyplýva, že to vidia inak.
Vladimír Mečiar vyhlásil, že HZDS podporuje oprávnené požiadavky ľudí na Slovensku a že terajšie požiadavky železničiarov sú oprávnené. Potešenie z toho, že „štrajk môže zakývať aj vládou“ a že sa dá vykladať ako výsledok zlej sociálnej politiky, zastrel predsedovi HZDS skutočnosť, že peniaze, ktoré si vyštrajkujú železničiari, sa nepoužijú pri plnení iných sociálnych požiadaviek, ktoré sú takisto oprávnené. Nehovoriac o tom, že veľké ekonomické straty sa dotknú všetkých vrstiev aj tých, ktoré sú v spore o dodatočný príspevok len rukojemníkmi a platiteľmi. Robert Fico označil štrajk za „prvú zásadnú reakciu občanov na asociálnu, protiľudovú, ale takisto nesystémovú politiku súčasnej pravicovej vlády“. Otázka znie, či rozhodnutie, že každý občan pridá železniciam ďalších 80 korún k 1200 Sk, je naozaj rozhodnutím sociálnym, ľudovým a systémovým. Keď Fico hovorí, že štrajk je o tom, či „je štát schopný poskytovať služby občanom SR“, tak treba dodať, že je aj o tom, či sú občania schopní za služby štátu platiť toľko, koľko žiadajú železničiari. Ústredný výbor KSS rovno vyhlásil, že štrajk podporuje, lebo „sociálny zmier je nemožný“. Aj keby od zajtra štrajkovali všetci, socializmus to už neobnoví.
Keď opozičné strany povzbudzovali železničiarov, aby konali bez ohľadu na hroziace škody, škodili tým nielen koalícii, ale aj občanom.

Beata
Balogová
