BRATISLAVA. Univerzita Komenského v Bratislave v pondelok slávnostne otvorila Konfuciov inštitút, ktorý vznikol ako 150. inštitúcia svojho druhu v Európe a zároveň jedna z takmer 500 na celom svete. Poslaním inštitútu je sprostredkovať študentom a širokej verejnosti cez kurzy či iné podujatia poznatky o čínskom jazyku a kultúre.
Inštitút sa tak má stať platformou pre kultúrnu výmenu medzi Čínou a Slovenskom. Informovala o tom Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.
"Konfuciov inštitút pri Univerzite Komenského nadväzuje na dlhoročnú tradíciu výučby a výskumu v odbore čínske štúdiá a sinológia na Katedre východoázijských štúdií Filozofickej fakulty,“ približuje rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.
Úvodnú ponuku kurzov inštitútu tvoria čínsky jazyk pre začiatočníkov, čínska ekonomika, základy kaligrafie, cvičenie wu-šu a cvičenie tchaj-ťi-čchüan. Výučba čínskeho jazyka bude na rôznych úrovniach a od budúceho akademického roka bude na pôde inštitútu možné zakončiť štúdium medzinárodne uznávanou skúškou HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi) a ústnou skúškou HSKK (Hanyu Shuiping Kouyu Kaoshi). V prípade študentov do 18 rokov to bude skúška YCT (Youth Chinese Test). Jazykové kurzy vedú čínski lektori certifikovaní v odbore výučby čínštiny ako cudzieho jazyka.
Náplňou činnosti Konfuciovho inštitútu bude aj sprostredkovanie a uskutočňovanie ďalších jazykových aktivít a kultúrnej výmeny medzi Slovenskom a Čínou. Pre študentov a záujemcov o čínsky jazyk a kultúru bude k dispozícii aj rozsiahla knižnica inštitútu.