BRATISLAVA. Výmenu vlády Smeru po budúcoročných parlamentných voľbách považuje Sloboda a Solidarita (SaS) za nevyhnutnú podmienku, aby sa krajina vymanila z úpadku. Ten sa podľa liberálov prejavuje v korupcii či v podobe zdevastovaného podnikateľského prostredia, ktoré vytvára nové pracovné miesta len s pomocou vysokých štátnych dotácií.
Opozičná SaS preto s veľkým prekvapením vníma neochotu opozičných strán prihlásiť sa k Deklarácii zodpovednosti za Slovensko, ktorú rozposlal predsedom ďalších opozičných strán líder liberálov Richard Sulík. Dokument má občanom, voličom pravice, vyslať jasný signál o súdržnosti reformných síl a povzbudiť ich k masívnej účasti vo voľbách.
„Namiesto poctivého prístupu k budúcnosti sledujeme pokusy vyťahovať staré spory, skresľovať fakty a vyvolávať u voličov falošné očakávania. Myslíme si, že je za tým viac ako zlý úsudok či osobné antipatie. Myslíme si, že tie opozičné strany, ktoré tak vehementne bojujú proti Deklarácii zodpovednosti za Slovensko, úplne vážne kalkulujú po budúcoročných voľbách s tým, že vstúpia do vlády so Smerom-SD,“ argumentujú liberáli.
Dvojtvárna hra
Vedenie SaS uznáva, že z hľadiska politického pragmatizmu majú tieto úvahy u skúsených politických rutinérov opodstatnenie. Zároveň vyslovujú presvedčenie, že túto dvojtvárnu hru cítia aj voliči pravice, takže namiesto toho, aby ich mobilizovali k čo najvyššej účasti vo voľbách, len ich od nich odrádzajú.
„Strana SaS chce pripomenúť kolegom v KDH, Moste a Sieti, že obdobná situácia panovala pred voľbami v roku 2012 a potom Smer získal absolútnu väčšinu a nepotreboval k vláde nikoho. Výsledkom je dnešný marazmus. Mali by sme sa preto poučiť a voči voličom byť féroví. My v SaS sa o to snažíme. Chceme urobiť všetko pre to, aby Slovensko malo dobrú vládu. Nie je to nereálny cieľ. Chceme tak veľa, keď rovnaký postoj očakávame od ostatných v opozícii?“ zdôrazňujú predstavitelia SaS.
Liberáli pripomínajú, že dnes žijeme v časoch, keď sa celosvetovej ekonomike darí. „Takéto priaznivé podmienky však nebudú trvať večne. Slovenské hospodárstvo pritom vôbec nie je pripravené vyrovnať sa s globálnymi turbulenciami. Vďaka vláde Smeru rastie zadlženosť štátu, vymáhateľnosť práva zostáva stále na neprijateľne nízkej úrovni a trh práce sa dostal pod kontrolu odborárskych bossov, ktorí už dávno zabudli, čo znamená tvoriť hodnoty,“ uzatvárajú lídri SaS.
Deklarácia zodpovednosti
Opozičné strany KDH, Most-Híd a Sieť zatiaľ nemajú záujem o Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko, ktorú minulý týždeň zaslal lídrom opozičným strán predseda SaS Sulík.
„Na výzvu SaS nebudeme reagovať. KDH sa venuje problémom ľudí a riešeniam na zlepšenie sociálnej situácie a na zníženie rozsiahlej korupcie na Slovensku. Navyše, výzva je nekorektná od strany, ktorá prvú nekomunistickú vládu od roku 1989 bezohľadne povalila a Ficovi umožnila triumfálny návrat k moci,“ uviedla hovorkyňa KDH Nataša Žembová. Kresťanskí demokrati si stoja za názorom, že Smer nechcú dopĺňať, ale byť súčasťou alternatívy. „Naša odpoveď a ponuka občanom a politickým partnerom sa nazýva KDH+. O povolebnej koalícii môžeme rokovať až po voľbách. V nich rozhodujú občania, ktorí dávajú mandáty osobám a programu,“ konštatovala Žembová.
Pozitívne na Sulíkovu výzvu nezareagoval ani Most-Híd. „Most-Híd už viackrát verejne deklaroval, že alternatívu voči vláde Smeru by mali tvoriť strany Most-Híd, Sieť a KDH. Most-Híd má svoj program Občianska vízia už viac ako rok hotový a nepovažujeme za potrebné podpisovať nejaké spoločné programové dokumenty v rámci opozície, navyše, ak sa opozičné strany nedokázali zhodnúť ani v téme migrantov alebo v postoji k sociálnym balíčkom,“ vyjadril sa hovorca strany Most-Híd Matej Kováč.
Súhlas s deklaráciou nateraz nevyslovila ani strana Sieť „Predseda Radoslav Procházka dostal list od predsedu SaS Richarda Sulíka v súvislosti s ich straníckou aktivitou a v primeranom čase odpovie,“ reagovala hovorkyňa strany Karolína Ducká.