BRATISLAVA. Zvýšenie recyklácie odpadov, predovšetkým komunálnych a stavebných, je hlavným cieľom odpadového hospodárstva na Slovensku v rokoch 2016 až 2020.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) tieto ciele popísalo v Programe odpadového hospodárstva Slovenskej republiky na roky 2016 – 2020, ktorý v stredu schválila vláda.
Zvýšenie úrovne triedeného odpadu
Odpadová politika Slovenska bude v nasledujúcich rokoch klásť dôraz na princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov, zvýšenie úrovne triedeného zberu komunálnych aj stavebných odpadov, podporu používania materiálov získaných z recyklácie, ako aj na zlepšenie stavu informovanosti a zvýšenie kontrolnej činnosti.
Kam dať odpady z domácnostiČítajte
MŽP chce zvýšiť recykláciu odpadu z domácností najmenej na 50 percent. Pre splnenie tohto cieľa je podľa programu nevyhnutné zásadné zvýšenie úrovne triedeného zberu, predovšetkým papiera a lepenky, skla, plastov a kovov.
V záujme zníženia skládkovania biologicky rozložiteľného odpadu chce envirorezort napríklad podporovať projekty domáceho a komunitného kompostovania i projekty na budovanie bioplynových staníc.
Pre plastové odpady chce MŽP do roku 2020 dosiahnuť 70 percent recyklácie a zníženie skládkovania na päť percent. Na Slovensku sú podľa správy vybudované dostatočné spracovateľské kapacity, ktoré umožňujú dosiahnutie stanoveného cieľa.
Zber použitých batérií a akumulátorov
Sklo by sa malo do roku 2020 recyklovať na 80 percent, papier a lepenka na 70 percent a kovy až na 90 percent. Cieľom pre stavebné a demolačné odpady je zvýšiť recykláciu alebo inú konverziu materiálu najmenej na 70 percent.
Podľa MŽP je tiež nevyhnutné zvýšiť zber použitých batérií a akumulátorov, ako aj zber a následnú recykláciu elektroodpadov.
V poradí už piaty národný program odpadového hospodárstva vychádza z vyhodnotenia predchádzajúceho programu a z analýzy súčasného stavu a potrieb odpadového hospodárstva SR.
Prihliada na schválený Operačný program Kvalita životného prostredia na programové obdobie 2014 – 2020, ktorý sa bude podieľať na smerovaní investícií do infraštruktúry odpadového hospodárstva. Program je v súlade s požiadavkami a smernicami Európskeho parlamentu a Európskej rady.
Materiál sa predkladá s rozporom so sociálnym partnerom Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení Slovenska. Rozpor sa týka pripomienky k časti týkajúcej sa cezhraničnej prepravy odpadov.