BRATISLAVA. Slovensko pošle predbežne na mesiac na srbsko-maďarskú hranicu 50 policajtov. Informuje o tom materiál z dielne ministerstva vnútra, ktorý v stredu vzala vláda na vedomie. Policajti do Maďarska odídu 20. októbra.
Slovenskí policajti budú slúžiť 12-hodinové zmeny, následne budú mať 24 hodín voľno. Hliadky budú zložené z najmenej dvoch maďarských policajtov, jedného maďarského vojaka a jedného slovenského policajta.
Slovensko zabezpečí výzbroj a výstroj
V prípade potreby by mohla mať hliadka i viac členov, pridal by sa k nim český policajt. Komunikovať budú po maďarsky a po anglicky.
„Môžu potom s prekladom pomáhať aj kolegom z Poľska či Česka," povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Slovenská strana zabezpečí pre policajtov výstroj a výzbroj, ktorý tvorí ručná guľová zbraň, putá, obušok, kaser a podľa možností aj zariadenia na nočné videnie a motorové vozidlá. Maďarská strana im garantuje ubytovanie, stravovanie a pohonné látky.
Ako služobná cesta
Podľa možností budú mať i zariadenia na nočné videnie a autá. Vyslanie policajtov bude zrejme vo forme zahraničnej služobnej cesty, pričom ministerstvo vnútra pre nich navrhuje vreckové vo výške 50 percent stravného, teda 22,50 eur na osobu a deň, čo je na 50 policajtov na mesiac 33 750 eur.
Finančné prostriedky pôjdu z rozpočtu ministerstva vnútra na tento rok. Maďarská strana zabezpečí stravu a ubytovanie.
Policajti budú bývať v penzióne alebo v hoteli, kde budú mať stravu najmenej trikrát denne a štvrté jedlo na noc.
V ubytovacom zariadení maďarská strana zabezpečí plechové skrine na uloženie služobných zbraní policajtov.
Maďarsko zabezpečí takisto pohonné hmoty do služobných áut a prípadné opravy a údržbu motorových vozidiel pri drobných poruchách, ku ktorým by došlo v čase spoločnej vykonávanej operácie.
Problém s hotspotmi
V súčasnosti v EÚ podľa Kaliňáka prebieha debata o hotspotoch, kde by mali byť utečenci registrovaní. "Ukazuje sa, že sú zriadené technicky nesprávne," povedal.
V EÚ nie je podľa neho vôľa, aby boli hotspoty uzavreté a tým pádom sa stáva, že utečenci sa tam zaregistrujú a na druhý deň ujdú.
„Budeme mať síce štatistiky o zaregistrovaných ľudí a nebudeme vedieť, kde sa títo ľudia nachádzajú,“ povedal Kaliňák. „Je to ako vysávač, kde zabudnete dať na nasávací priestor sáčok, a nemáte ich kde pozbierať.“
Pre hotspoty v Taliansku a Grécku má Slovensko žiadosti na vyslanie svojich ľudí. Ide o kombináciu odborníkov na azylové konanie a policajtov, ktorí by asistovali pri odoberaní odtlačkov, kontrole dokladov. „Už máme pripravenú zhruba 20 ľudí,“ povedal Kaliňák.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Autor: roc

Beata
Balogová
