BRATISLAVA. Slovensko zatiaľ spĺňa prípravné kroky na prerozdelenie 160-tisíc utečencov na základe kvót, tvrdí Európska komisia.
Povinné prerozdelenie však vláda naďalej odmieta a ich schválenie Radou Európskej únie bude žalovať, vyhlásili premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák po stredajšom zasadnutí vlády.
Slovensko už zriadilo národný kontaktný bod, ktorý by mal byť akýmsi mostom medzi Európskou komisiou, prijímajúcou krajinou a úradníkmi, ktorí si v teréne vyberajú utečencov.
Zároveň v utorok do Talianska prišiel zamestnanec slovenského migračného úradu a začal si vyberať tamojších utečencov, ktorí by mali prísť na Slovensko. Tvrdí to Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
„Zdá sa, že Slovensko rešpektuje prvé fázy procesu na prerozdelenie utečencov,“ povedal Králik.
Fico s kvótami možno robí len ramenáČítajte
Komunikácia vlády
Úradníka v Taliansku minister vnútra počas tlačovej konferencie spomínal, ale jeho úlohu bližšie nespresnil. Urobil to zaňho až jeho hovorca Ivan Netík po oslovení denníkom SME.
Potvrdil, že ide o styčného úradníka, ktorý má vyberať utečencov, ale pôjde len o 60 migrantov z Talianska, na ktorých prijatie sa dobrovoľne zaviazala vláda. Celkovo má Slovensko dobrovoľne prijať 200 utečencov.
Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, nejasnú komunikáciu kritizuje.
„Poviem to jednoducho, vláda sa správa tak, že je zopár mesiacov pred voľbami. Vyhlásenia vlády by mali byť celistvé, a ak sú v rozpore, tak to nie je dobré,“ povedal.
Pomoc s utečencami
Vláda v stredu schválila aj vyslanie päťdesiatich slovenských policajtov na schengenskú hranicu v Maďarsku. Ďalšie desiatky ľudí pošleme do krajín s miestami prvého kontaktu s utečencami, napríklad do Talianska a Grécka. Mali by pomáhať pri kontrole dokladov a zbieraní odtlačkov prstov.
„Myslím, že je to jasná ukážka toho, aké vie byť Slovensko solidárne,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Premiér Fico zároveň v Národnej rade povedal, že Slovensko je pripravené ponúknuť pomoc s dočasným ubytovaním žiadateľov o azyl v iných krajinách Únie, podobne ako teraz v Gabčíkove poskytuje ubytovanie pre stovky ľudí, ktorí žiadajú o azyl v Rakúsku.
Summit o Afrike a Turecku
O utečeneckej kríze by ministri vnútra krajín EÚ mali diskutovať vo štvrtok a piatok. Hlavnými témami budú ochrana vonkajšej schengenskej hranice, zlepšenie politiky návratov ľudí, ktorým žiadosť o azyl zamietli, a príprava na novembrový summit s africkými štátmi v La Vallette na Malte.
Dôležitá diskusia bude podľa Králika aj o tom, ako pomôcť s utečencami Turecku. To za pomoc požaduje kroky, ktoré nie všetky štáty Únie akceptujú.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu.

Beata
Balogová
