Bratislava 4. februára (TASR) - Rodičia detí, ktoré zanedbávajú povinnú školskú dochádzku a majú 15 neospravedlnených hodín mesačne, strácajú nárok na detské prídavky. O využití prídavkov vo výške 270 korún mesačne rozhoduje od januára tohto roku miestna alebo obecná samospráva.
Opatrenie, ktorým sa prídavky pri neplnení povinnej školskej dochádzky presunú prostredníctvom miest a obcí priamo deťom vo forme obedov či školských potrieb, už podľa ministra práce sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka prinieslo pozitívne výsledky, ktoré však bližšie nešpecifikoval. Možnosť odobrať prídavky rodičom detí pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky existovala už predtým, poznamenal na dnešnom stretnutí s novinármi. Návrh podávali riaditelia škôl, ktorý v súčasnosti iba informujú okresné úrady o neplnení 10-ročnej školskej dochádzky. V prípade, že dieťa vynechá 15 hodín mesačne bez ospravedlnenia, rodič stráca nárok na prídavky.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora sa obáva, že najmä malé obce ako osobitní príjemcovia dávok pre dieťa nebudú mať dosť pracovníkov. Výkon kompetencie by podľa neho mohli zabezpečiť pracovníci v rámci verejnoprospešných prác. Myslí si, že prostriedky Národného úradu práce v sume 240 miliónov korún určené na verejnoprospešné práce však nebudú stačiť. Riešenie vidí v tom, že prídavky by mohli spravovať cirkevné a charitatívne organizácie či pobočky Červeného kríža.
Mestá a obce majú od januára tohto roku možnosť využiť dlhodobo nezamestnaných na drobné práce. Na 20 ľudí podľa Kaníka pripadá jeden človek, ktorý bude mať na starosti ich koordináciu. Prisľúbil, že ministerstvo poskytne financie potrebné na vytvorenie pracovného miesta. Nové úlohy miest a obcí si podľa Sýkoru vyžadujú financie na mzdy pre zamestnancov.