Bratislava 4. februára (TASR) - Predsedovia zahraničných výborov slovenského a českého parlamentu Ján Figeľ a Vladislav Laštůvka sa zhodujú v názore, že vojenský zásah je absolútne poslednou alternatívou vynútenia si rešpektovania žiadostí medzinárodného spoločenstva na odstránenie zbraní hromadného ničenia z arzenálu v Iraku. Na stretnutí delegácií oboch výborov v Bratislave sa dnes hovorilo predovšetkým o postojoch zákonodarných zborov k vyslaniu vojenských jednotiek do tejto operácie. Česká poslanecká snemovňa to podmieňuje jednoznačným súhlasom Bezpečnostnej rady (BR) OSN, pričom aj návrhy predmetného uznesenia, o ktorých budú rokovať slovenskí poslanci vo štvrtok, s takouto alternatívou uvažujú.
Laštůvka zdôraznil, že ČR ako člen NATO je v trochu inej situácii než Slovensko, pretože už má v Kuvajte prápor protichemickej jednotky. Bez súhlasu BR OSN sa však do akcie koordinovanej Spojenými štátmi americkými nezapojí. V prípade, že na bojisku dôjde k použitiu inkriminovaného druhu zbraní, českí odborníci nezostanú bokom, dodal.
Druhou dnes debatovanou témou, ako povedal na brífingu Figeľ, bol proces rozširovania Európskej únie. Obe strany sa zhodli, že jednou z mála zábran vstupu do únie by bol prípadný negatívny výsledok referend. V záujme napĺňania vlastných národnoštátnych záujmov sú poslanci odhodlaní akcelerovať diskusiu o tom, akú podobu bude mať EÚ po rozšírení a akú úlohu v nej budú hrať malé a stredné štáty. Predpokladá sa, že najužšia diskusia v predvstupovej etape bude medzi krajinami V4 navzájom a ešte s krajinami Beneluxu. Oba výbory sa dohodli, že ich vzájomné stretnutia by mali mať aj konkrétnu podobu kryštalizácie stanovísk na problematiku architektúry a činnosti únie.