Bratislava 15. júla (TASR) - Delegácia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) odcestovala dnes do Bonnu na šiestu konferenciu strán Rámcového dohovoru o zmene klímy. Ide o pokračovanie vrcholného svetového fóra predstaviteľov vlád a environmentalistov, ktoré sa skončilo v novembri minulého roka v Haagu neúspechom. Minister životného prostredia SR László Miklós sa zúčastní na konferencii v dňoch 19. a 22. júla, kedy sa uskutoční ministerský segment.
Účastníci konferencie budú pokračovať v diskusii o tom, či členské štáty konvencie pristúpia k ratifikácii Kjótskeho protokolu, ktorého cieľom je redukcia emisií skleníkových plynov. Dokument bol prijatý v roku 1997, ale do platnosti môže vstúpiť až vtedy, ak ho ratifikuje najmenej 55 krajín, ktorých produkcia spolu predstavuje 55 percent celkových emisií skleníkových plynov. Najväčší producent emisií týchto plynov - USA však nemieni tento protokol ratifikovať, čo znamená ohrozenie celého procesu.
SR by nemala mať problémy s plnením záväzkov Kjótskeho protokolu. Povedal pre TASR riaditeľ odboru ochrany ovzdušia MŽP SR Ivan Mojík. Tak, ako pre štáty EÚ, aj pre SR by mal platiť záväzok obmedziť emisie skleníkových plynov do roku 2012 v porovnaní s rokom 1990 o osem percent. "Momentálne sme hlboko pod limitom", uviedol Mojík. Spomenul, že jedinou kandidátskou krajinou, ktorá má problémy s navrhovanými opatreniami je Slovinsko.
EÚ má veľký záujem na tom, aby bol protokol ratifikovaný. Ak však rozhovory v Bonne skončia opäť neúspechom, otvára sa otázka, či krajiny budú dokument ratifikovať ako "bianco šek", čiže bez toho, aby sa dohodli na zásadných otázkach.
Pre SR je dôležité prijatie rozhodnutia o režime, ktorý by sa uplatňoval pre krajiny, neplniace svoje záväzky, ako aj o mechanizmoch flexibility, poznamenal Mojík. Ich podstatou je, aby jedna krajina zaplatila zníženie emisií v ďalšej krajine, kde sú potrebné nižšie jednotkové náklady. Zodpovedajúcu redukciu alebo dohodnutý podiel z nej by si potom odpočítala zo svojej inventúry. Pre Slovensko to môže znamenať získanie značných finančných prostriedkov zo zahraničia.
*ad som NNNN