Vládna strana si vybrala novú tému a podľa prieskumov by mala väčšinu v parlamente.
BRATISLAVA. Bojovník proti migračnej kríze a ochranca Slovenska do týchto rol sa najnovšie pasuje Smer vo volebnej kampani. Prieskum agentúry Focus potvrdzuje, že odpor k utečencom ako predvolebná téma na voličov zaberá. V októbri by za vládnu stranu hlasovalo 39,1 percenta opýtaných a mohla by opäť zostaviť väčšinovú vládu bez koaličného partnera.
Strana aktuálne heslo z bilbordov „Robíme pre ľudí“ vymení za heslo „Chránime Slovensko“, ktoré už používa na internete, napísal Denník N. Okrem neho tam má aj heslo „Bojujeme s migračnou krízou“.
Zmeny v predvolebnej kampani sa môžu prejaviť nárastom preferencií Smeru, myslí si sociológ Michal Vašečka.
Stačí aj krehká väčšina
Smer by podľa prieskumu získal 76 mandátov a získal by najtesnejšiu parlamentnú väčšinu.
Poslanci vládnej strany sú však známi tým, že v parlamente hlasujú ako jeden.
Šéfka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková pre SME povedala, že jednotná línia je prítomná v Smere od začiatku a budú v nej pokračovať.
„Môžem garantovať jednotnosť poslancov, aj keby išlo o takú krehkú väčšinu ako 76 mandátov,“ povedala.
Na otázku, či si Smer trúfa zostaviť jednofarebnú vládu aj po budúcoročných voľbách, však Laššáková odpovedať nechcela.
„Sú to len prieskumy, počkáme si na výsledky.“
Smer podľa informácií zvnútra strany postaví po novom celú kampaň na utečeneckej kríze.
Medzi voličmi bude podporovať pocit strachu a premiér Robert Fico sa bude štylizovať ako ochranca krajiny pred utečencami.
Sociálne balíčky, ktoré mali byť pôvodne hlavným ťahákom kampane, sa stanú len doplnkom témy utečencov.
Most k vláde
Focus
Koľko by mali poslancov
Smer: 76
- Sieť: 24
- Most-Híd: 14
- KDH: 14
- SNS: 12
- SaS: 10
Zdroj: prieskum Focusu, október 2015
Cieľom je podľa zdroja blízskeho vedeniu strany dosiahnuť čo najlepší výsledok pre Smer, ale strana sa pripravuje aj na možnú koaličnú vládu. Neprekáža ani, že Smer v snahe získať väčšinu znižuje preferencie svojho bývalého partnera SNS, ktorú už raz podobne vytlačil z parlamentu.
„SNS určite nie je číslo jeden ako koaličný partner,“ povedal. Smeru podľa neho prekáža nový predseda SNS Andrej Danko, ktorý nie je natoľko čitateľný, aby s ním išli do vlády. Spolieha sa preto na spojenectvo s Mostom-Hídom.
Predseda MostaHídu Béla Bugár nechcel možnú koalíciu so Smerom komentovať. Na otázku, či je pripravený byť aj ďalšie volebné obdobie v opozícii, odpovedal opatrne.
„Neviem povedať, ako to bude. Je otázka, či bude náš program Občianska vízia prijateľný pre Smer. Ak by bol, už by to bola iná strana. Nechcem o tom špekulovať,“ hovorí Bugár.
Rastú na úkor iných
Sociológ Martin Slosiarik z Focusu potvrdil, že nárast podpory pre Smer súvisí s utečeneckou krízou. „Verejná mienka je proti povinným kvótam a Smer z toho môže profitovať,“ hovorí.
Od septembra podľa prieskumu klesli viaceré konzervatívne strany. KDH si pohoršilo o vyše jedno percento.
Koalícia OĽaNO a Nova by sa so 6,7 percenta nedostala do parlamentu, na čo dvojkoalícia potrebuje sedem percent. Stále je v hre možnosť, že OĽaNO pôjde do volieb samostatne a na kandidátku len priberie ľudí z Novy.
Líder OĽaNO Igor Matovič hovorí, že výsledky nepreceňuje, ale vníma ich ako určité upozornenie. „Musíme viac odkomunikovať ľuďom to, čo robíme a ako veľmi záleží na tom, aby konečne zdvihli hlavy,“ reagoval.
Smer odmietavým prístupom k utečencom zmenšuje priestor pre iné konzervatívne témy a voliči sa k nemu preto prikláňajú, vysvetľuje Slosiarik úbytok hlasov opozície.
Smer hrá o to, aby vládol sám
Téma utečencov sa môže prejaviť ďalším nárastom preferencií Smeru, hovorí sociológ Michal Vašečka z Masarykovej univerzity, ktorý sa venuje téme migrácie.
Môžu Smeru pribudnúť ďalší voliči vďaka kampani, kde sa pasuje do roly ochrancu národa?
„Áno. Utečenci sa stávajú jednou z dôležitých tém predvolebnej kampane, čo bolo zrejmé už v lete. Zmeny v predvolebnej kampani z prísne praktického hľadiska neprekvapujú. Ukazuje sa, že fungujú a môžu sa prejaviť nárastom preferencií Smeru a najmä prípadnou marginalizáciou iných politických strán, s ktorými Smer súťaží o voličov. Ešte prednedávnom sa zdalo, že Smer bude potrebovať po voľbách koaličného partnera. Touto kampaňou hrá o to, aby opäť mohol vládnuť sám.“
Ako premýšľa volič, ktorého oslovuje protiutečenecká rétorika Smeru?
„Každá politická strana pozorne sleduje profily svojich voličov. Volič Smeru je skôr autoritársky, premýšľa o svete v kategóriách národného štátu, je kritickejšie nastavený k zmene v roku 1989 a preferuje tvrdé interakcie v politike. Obrana národných záujmov, nech si už pod ňou predstavujú čokoľvek, je témou, ktorá funguje. Voliča Smeru málo zaujíma širší kontext konania vlády a vnímanie krokov slovenského kabinetu v Bruseli. Pocit bezpečia a nemennosti súčasných pomerov u voličov Smeru víťazia. Vo všeobecnosti sa však ukazuje, že veľká časť slovenskej spoločnosti nevníma Slovensko ako súčasť širšieho celku, Európskej únie. “
Zostane utečenecká kríza živou témou až do volieb?
„Migrácia bude v zime klesať, no téma zostane aj vďaka pokračujúcim rokovaniam vnútri Európskej únie. S istou dávkou cynizmu možno povedať, že Smeru by parlamentné voľby vyhovovali už teraz. Do marca môžu túto tému do istej miery prekryť iné.“
(lu)

Beata
Balogová
