BRATISLAVA. Varovať mladých ľudí pred nebezpečenstvom obchodu s ľuďmi je cieľom zážitkovej konferencie, ktorú v utorok v Bratislave usporiadalo Ministerstvo vnútra SR (MV SR) v spolupráci s neziskovými organizáciami.
Konferencia o boji proti novodobému otroctvu, ktoré môže mať formu nútenej práce, nútenej prostitúcie či núteného sobáša, je určená pre odbornú verejnosť, ale najmä pre starších žiakov stredných škôl.
Medzinárodný a organizovaný zločin
"Tento ohavný zločin, ktorý je často organizovaný a medzinárodný, sa bohužiaľ týka aj Slovenska," povedal novinárom riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin. Obchodovanie s ľuďmi je podľa neho spolu s obchodom s drogami a zbraňami najvýnosnejším nelegálnym biznisom.
Slovenská republika je v tejto oblasti považovaná prevažne za krajinu pôvodu, teda za zdrojovú krajinu obetí, no štatistické údaje dokazujú existenciu obchodovania s ľuďmi aj v rámci Slovenskej republiky.
Riaditeľka Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR Martina Pussová informovala, že do konca septembra tohto roku bolo do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi zaradených 19 osôb, z toho 13 mužov a šesť žien.
Mnohí sa o problémoch boja hovoriť
Zdôraznila, že tento počet nezodpovedá skutočnému počtu obetí obchodu s ľuďmi na Slovensku, ktorý je oveľa vyšší. Mnohí však svoju skúsenosť úradom nikdy neohlásia, pričom dôvody sú rôzne, niektorí sa hanbia, iní boja, ďalší o tom jednoducho nechcú hovoriť.
Minulý rok v rámci programu poskytli pomoc a ochranu 70 obetiam obchodovania s ľuďmi. Ide aj o obete, ktoré boli do programu zaradené aj v predchádzajúcich rokoch a vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie ich zotrvanie v programe bolo potrebné. V roku 2014 predstavovali ženské obete asi 65 percent z celkového počtu.
Najviac obetí pochádza z Košického kraja, kam preto smeruje aj väčšina preventívnych aktivít k tejto problematike. Najčastejšími obeťami obchodovania s ľuďmi na Slovensku sú ženy vo veku od 22 až 30 rokov pochádzajúce z menších obcí.
Obete majú väčšinou základné vzdelanie a pochádzajú zo slabších sociálnych pomerov, sú málo informované a motivované sú hlavne vidinou ľahkého zárobku. Najčastejšou cieľovou krajinou odchodu za prácou je Veľká Británia.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu