Vymenili internet za tlač. Spoločnosť sídliaca v Holandsku sa pokúšala získať osobné údaje a dostať hotovosť.
BRATISLAVA. „Máte poslednú možnosť. Vyriešte dnes túto osemsmerovku a žiadajte pravý diamantový alebo zafírový prívesok,“ lákal čitateľov minulý pondelok celostranový inzerát v denníku Nový Čas.
Prívesok bol síce podľa inzerátu zadarmo, no má to podstatný problém. Spoločnosť s holandským P.O.Boxom totiž potrebuje pokryť náklady na odoslanie „bezplatného“ prívesku.
Do formulára preto súťažiaci musí vypísať okrem súkromných údajov aj číslo svojej platobnej karty, jej bezpečnostný kód a dátum platnosti. A ak mu to nevyhovuje, stačí, aby do obálky vložil päť eur.
„Myslíme si, že zadávateľ inzercie dobre vedel, čo robí. Krížovku s možnosťou až príliš dobre vyzerajúcej výhry si nenechá ujsť väčšina tých najzraniteľnejších, a to dôchodcov,“ hovorí Peter Stančík, špecialista na IT bezpečnosť spoločnosti Eset.
Vydavateľstvo inzerát stiahlo
Vydavateľstvo denníka uznalo, že inzerát bol nevhodný a následne sprísnilo kontrolu zadávanej reklamy.
„Uvedenú inzerciu sme zastavili po zverejnení prvého inzerátu, keďže tento typ inzercie považujeme minimálne za neetický a máme podozrenie, že je i nezákonný,“ reagoval Roman Fülöp, obchodný riaditeľ Ringier Axel Springer Slovakia, ktoré vydáva denník Nový Čas.
Polícia odporúča na podozrivé inzeráty nereagovať a neposkytovať žiadne osobné údaje, ani kontaktné informácie.
„Ak má niekto podozrenie, že sa stal obeťou trestného činu, mal by sa obrátiť na políciu a podať trestné oznámenie,“ povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Lákanie citlivých údajov, takzvaný phishing, je typický najmä pre internet. S tým, že by sa objavil v tlači, sa bezpečnostný špecialista doposiaľ nestretol.
„Keďže ide o krížovku v inzercii v celoštátnom známom médiu, čitateľ má oprávnenie myslieť si, že je všetko v poriadku,“ vysvetľuje Stančík. Kompletné údaje o platobnej karte sú však varovným signálom, keďže vďaka nim môže kartu ktokoľvek zneužiť.
Nikdy cez mail ani telefón
Tento typ údajov odporúča vypĺňať len do platobných formulárov v dôveryhodných internetových obchodoch, ktoré dostatočné ochranné mechanizmy.
„Samozrejme, to vypĺňame zo zariadenia, ktoré poznáme, je chránené a nie je k internetu pripojené na verejnej wi-fi sieti,“ odporúča odborník.
Údaje o platobnej karte za žiadnych okolností nepatria na sociálne siete ani do mailovej, telefonickej či SMS komunikácie.
Bezpečné sú iba platobné terminály alebo zabezpečené stránky internetových obchodov. Ak by obchodník žiadal informácie inak, je vhodné na jeho nezodpovednosť upozorniť banku, prípadne políciu.

Beata
Balogová
