cia Bezpečnostnej rady OSN.
„Nesúhlasíme s návrhom, ktorý predkladá vláda,“ povedal včera podpredseda HZDS pre zahraničie Rudolf Žiak. „Nechceme dať podpísať bianko šek tejto vláde, aby sama rozhodovala o vyslaní našich jednotiek do Iraku.“ HZDS chce o irackej kríze najskôr hovoriť so všetkými parlamentnými stranami. Ficov Smer už vyhlásil, že podporí iba také uznesenie, ktoré bude výslovne viazané na rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN.
Hovorca premiéra Martin Maruška nevie o tom, že by vláda mienila zmeniť postup, ktorý bol už vopred určený, alebo že by súhlasila s odložením rokovania parlamentu o vyslaní vojakov.
Šéf klubu SDKÚ Milan Hort tvrdí, že jeho strana v politickom grémiu nepodporí návrh na prerušenie schôdze. „Iba čo najširšia protiteroristická koalícia vyjadrená jasnými politickými postojmi a solidárna prítomnosť čo najväčšieho zastúpenia armád ešte pred rozhodnutím Bezpečnostnej rady OSN môžu donútiť Husajna plniť príslušné rezolúcie OSN a tým odstrániť hrozbu vojny,“ povedal.
Návrh vlády podporujú i ANO a SMK. Kresťanskí demokrati pre nedostatok informácií zatiaľ s vyslaním vojakov nesúhlasia. Či budú súhlasiť aj s prerušením rokovania parlamentu, Július Brocka včera nevedel povedať.
Chemická jednotka by v prípade súhlasu parlamentu mohla v oblasti Perzského zálivu operovať do 31. decembra a pôsobila by v záchranných a humanitárnych operáciách. Na vojenských akciách by sa podľa vlády mohla zúčastniť iba v súlade s mandátom OSN. O tom, či bol naplnený, by rozhodla vláda osobitným uznesením, na základe nového aktu Bezpečnostnej rady.
(sp)
Cirkvi na Slovensku odsudzujú vojnu v Iraku
BRATISLAVA - Konferencia biskupov Slovenska, ktorá reprezentuje katolícku cirkev, odsúdila plánovaný vojenský útok na Irak. Podobne sa vyslovila aj Ekumenická rada cirkví, ktorá združuje osem kresťanských cirkví.
„Jednoznačne sa zhodujeme s výrokmi Svätého Otca: Áno životu s rešpektovaním jeho práv a solidarity a nie smrti, egoizmu a vojne, ktorá je vždy prehrou ľudskosti. Chcieť pokoj nie je znamením slabosti, ale sily,“ píšu katolícki biskupi.
„My predstavitelia kresťanských cirkví na Slovensku pripájame svoj hlas k všetkým tým, ktorí varujú pred vojenskou intervenciou v Iraku. Napätie medzi národmi sveta treba dlhodobo znižovať programom rozvojovej pomoci a dvíhaním ľudstva spod hranice chudoby a hladu,“ píše Ekumenická rada cirkví. Upozorňuje, že vojna prinesie utrpenie irackému ľudu a poškodí jeho dôveru v západnú civilizáciu.
Cirkvi zároveň vyzvali veriacich, aby sa modlili za pokoj a za politikov, ktorí o vojne rozhodujú. (mar)