Draxler ostáva vo funkcii, opozícii sa ho nepodarilo odvolať

V materiáli, ktorý vláda prerokovala na svojej schôdzi, poukázala na mnohé pozitíva pôsobenia Draxlera od jeho nástupu do funkcie.

Minister školstva Juraj Draxler čelí v parlamente odvolávaniu.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru) ostáva vo vládnej funkcii. Zámer opozície vysloviť mu nedôveru podľa očakávania nevyšiel. Za odvolanie Draxlera na mimoriadnej schôdzi parlamentu hlasovalo len 35 poslancov zo 110 prítomných.

Po takmer osemhodinovej diskusii s návrhom na odvolanie ministra súhlasili všetci prítomní opoziční poslanci, členovia vládneho Smeru boli proti.

Tri dôvody

((anketa))

Opozícia na čele s SaS uviedla tri dôvody na Draxlerovo odvolanie, a to kauzu v Metodicko-pedagogickom centre (MPC), dianie okolo Iuventy a personálnu politiku ministra. V prípade MPC však nastal v utorok (20.10.) posun.

Vauze ide o to, že v auguste odišlo z tejto priamo riadenej organizácie ministerstva školstva takmer 460-tisíc eur na falošný účet. Platba a faktúry sa týkali národného projektu, v ktorom mala firma Kvant poslať na školy socializačné balíčky pre deti z osád.

Splatnosť faktúr bola k 1. júlu 2015, koncom júna však dostal ekonóm z MPC Jozef Kováč falošný mail s informáciou o zmene účtov. Napokon prišiel o prácu, hoci, ako tvrdí, nemal s tým nič spoločné. "Draxler bol o podvode informovaný, napriek tomu nekonal a nevyvodil zodpovednosť voči riaditeľke MPC. Jeho laxný prístup navodzuje dojem, že chcel celú kauzu zamiesť pod koberec," tvrdí opozícia.

Rezort školstva v utorok na základe výsledkov kontroly v MPC informoval, že pri prevode peňazí MPC na fiktívny účet pochybili okrem spomínaného riaditeľa ekonomického oddelenia MPC aj ďalšie osoby, a to dve finančné manažérky národného projektu MRK II, s ktorými už bol ukončený pracovný pomer. Ministerstvo tiež uviedlo, že peniaze by sa mali vrátiť.

Draxler reagoval, že v kauze MPC ministerstvo od začiatku konalo a peniaze vyplatené na falošný účet nikdy neboli stratené. Preto sa ani nemohli zázračne deň pred mimoriadnou schôdzou nájsť.

"Podnikli sa potrebné kroky a peniaze sa hneď vtedy v auguste zadržali na účtoch bánk. Preto tvrdenie, že sa zrazu našli, je úplný nezmysel," zdôraznil minister.

Podľa jeho slov sa doteraz vyjednávalo o tom, ako rýchlo sa môžu financie vrátiť do MPC. Na margo ekonóma Jozefa Kováča, ktorý bol prepustený ako prvý hneď na začiatku, Draxler povedal, že práve on podpísal platbu zo štátnej pokladnice na iný účet, ako bol likvidačný list faktúry.

V prípade Iuventy SaS zdôrazňovala, že minister Draxler nechal budovu vyhlásiť za nadbytočný majetok, resp. budova bola takto vedená počas jeho pôsobenia. "To navodzuje presvedčenie, že ide o pokus dokončiť proces zmocnenia sa majetku Iuventy slúžiaceho školskej mládeži," uviedli opoziční poslanci.

Draxler označil za hlúposť, že Iuventu ministerstvo vyhlásilo za prebytočný majetok. "Urobila to samotná Iuventa, aby budova mohla prejsť na vlastný úrad ministerstva," vysvetlil s tým, že rezort sa snaží scentralizovať úradníkov v rámci vlastného úradu ministerstva aj priamo riadených organizácií.

"Takto sa podarilo v Bratislave uvoľniť budovy troch bývalých škôlok," vyhlásil.

Kritizovali presadzovanie spriaznených

Na margo personálnej politiky ministra iniciátori schôdze uvádzajú, že javí znaky vypovedajúce o nekompetentnosti a presadzovaní spriaznených ľudí.

"Či ide o výber riaditeľa Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, kde personálne spory prakticky paralyzovali činnosť tejto organizácie, alebo o nekompetentné vedenie Iuventy, kde tlaky na politické nominácie zjavne ustúpili potrebe kvalifikovaného a kompetentného výberu vedenia," tvrdia poslanci.

Draxler povedal, že posledné zásadné organizačné zmeny na ministerstve boli ešte za ministrovania Petra Pellegriniho (Smer).

"Odvtedy všetky organizačné zmeny prichádzali na základe podnetov z externého prostredia či zo samotných sekcií alebo odborov. Žiadne hlboké rozsiahle zmeny na ministerstve som nerobil. Mimochodom, tieto zmeny nevybočujú z priemeru iných ministrov," dodal.

Fico: Je to absurdný návrh

Návrh na odvolanie ministra školstva Juraja Draxlera je absurdný. Myslí si to premiér Robert Fico, podľa ktorého Draxler konal, kde mal. Opozíciu premiér kritizuje za to, že podľa neho iniciuje návrhy na odvolanie členov vlády účelovo.

"Poponáhľajte sa, je nás vo vláde 15. Tak aby ste do volieb každý týždeň stihli zvolať jednu absurdnú schôdzu," adresoval opozícii predseda vlády. Poukázal aj na to, že opozícia iniciovala odvolávanie ministra a v pléne chýba mnoho jej poslancov.

Fico tiež skritizoval opozíciu za spôsob vedenia jej politiky. "Prinášate alternatívu zla a rozdeľovania. Toľko zla, čo vnášate do tejto siene, to tu ešte nebolo. Nerobte túto politiku zla, choďte medzi ľudí a ponúknite ľuďom alternatívu, ako lepšie by ste to robili," odkázal opozícii.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Ekonóm centra tvrdí, že nepochybil pri prevode peňazí

Tlak verejnosti

Poslanec Národnej rady za SaS Martin Poliačik premiéra následne upozornil, že minister školstva často koná až na základe tlaku verejnosti, čo sa ukázalo pri zastavení predaja budovy Iuventy alebo zberu dát od rodičov, keďže minister najprv považoval predaj Iuventy aj zber dát za správny.

„Pán premiér, nezakryjete škandály a nehoráznosti tým, že poviete, že to je zbytočná schôdza,“ reagoval poslanec za KDH Július Brocka. Pripomenul, že jeho úlohou ako opozičného poslanca je kontrovať vládu, ak sú ohrozené štátne financie, respektíve ak kabinet kradne.

Ficovi pripomenul, že kradnutie sa stalo štýlom vlády Smeru, čo dokazuje napríklad kauza tety Anky. Všeobecná zdravotná poisťovňa podpísala zmluvy v hodnote 14 miliónov eur so 77-ročnou Annou Sučkovou, ktorá je tetou dnes už bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia.

Išlo o 69 zmlúv uzavretých so siedmimi spoločnosťami, v ktorých je Sučková buď konateľom, spoločníkom alebo oboje.

„Nečudujem sa, že bránite ministra Draxlera, ktorý obvinil a pošpinil poctivého zamestnanca. Nečudujem sa, lebo on má vo vás vzor. Viete rozdávať za štátne peniaze kvety na MDŽ, ale vaše skutky nesvedčia o tom, že si ľudí vážite. Je to len trápny politický marketing,“ povedal premiérovi poslanec za SaS Ľubomír Galko.

Fronc: Odvolaná by mala byť aj riaditeľka centra

Vyústením kauzy v Metodicko-pedagogickom centre (MPC) malo byť odvolanie jeho šéfky Danky Kapucianovej. Vyhlásil to dnes v parlamentnej rozprave poslanec KDH a exminister školstva Martin Fronc v rámci mimoriadnej schôdze pléna, ktorá je venovaná opozičnému pokusu odvolať ministra školstva Juraja Draxlera.

"Podvod v MPC nie je malý podvod. Je zázrak, že peniaze sa teraz vracajú, deň pred odvolávaním ministra. Ak je Draxler veriaci, tak ho Pán Boh miluje," povedal Fronc.

Podľa jeho slov prípad MPC ukázal, že v rezorte nefungujú mechanizmy zodpovedného nakladania s majetkom občanov.

"Minister nekonal, resp. konal nedostatočne. Postih ekonóma je sporný, a je to len hodenie zodpovednosti na malú rybu. Minister mal konať v prípade šéfky MPC," tvrdí Fronc s tým, že Juraj Draxler nezvládol a nezvláda svoju funkciu.

Aj Lucia Nicholsonová (SaS) je presvedčená, že kľúčovou postavou v kauze MPC je šéfka centra, "ktorá nesie plnú zodpovednosť za to, čo sa stalo a spečatila to viacnásobným podpisom na krycích listoch".

Poslankyňa pripomenula, že až deň pred odvolávaním ministra sa peniaze našli a boli odvolaní aj ďalší ľudia.

"Prečo ste peniaze našli až teraz a až teraz vyhadzujete zodpovedných? Prečo stále kryjete šéfku MPC? Je to preto, lebo je to vaša nominantka? Keby dnes nebola schôdza, kde by boli peniaze doteraz?" pýtala sa.

Nicholsonová bola tiež zvedavá, čo bude s prepusteným ekonómom, "ktorý mal poslúžiť ako obetný baránok na zahladenie kauzy".

"Pýtam sa, prečo ste 55-ročného ekonóma Jozefa Kováča z MPC nechali prepustiť hneď po prevalení zmiznutých 460-tisíc eur? Vtedy ste nepotrebovali investigovať, ani si počkať na závery kontroly?" pokračovala opozičná poslankyňa.

Zle vyhodnotená situácia

Problémom kauzy MPC je, že hneď na začiatku bola zle vyhodnotená situácia a zle vyvodená personálna zodpovednosť, keď bol prepustený ekonóm centra Jozef Kováč ako údajne zodpovedný za vyplatenie faktúry na 460-tisíc eur na falošný účet.

Vyhlásil to v pléne Národnej rady jeden z iniciátorov mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministra školstva Juraja Draxlera Martin Poliačik.

"Ja netvrdím, že sa následne procesy nepohli, ale ak rozhodnutie urobila šéfka MPC, je to zodpovednosť ministra a je to dôvod na jeho odvolanie. V MPC mal minister konať tam, kde dosiahne, teda po riaditeľku centra," myslí si Poliačik.

Liberáli už dlhšie tvrdia, že prepustený Kováč je nevinný a skutočne zodpovednou je šéfka MPC Danka Kapucianová.

Vláda Draxlera chváli

Vláda s návrhom skupiny opozičných poslancov nesúhlasí. Pokus o odvolanie považuje za prejav účelového úsilia opozície diskreditovať úspechy exekutívy v rezorte školstva pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

V materiáli, ktorý vláda v stredu prerokovala na svojej schôdzi, poukázala na mnohé pozitíva pôsobenia Draxlera od jeho nástupu do funkcie.

Napríklad sa to týka dvoch výziev na rozšírenie kapacít materských škôl, vďaka ktorým bude umiestnených takmer 5200 detí, prácu získa okolo 500 učiteliek v 200 problematických obciach a mestách, ktoré boli úspešnými žiadateľmi. Ministerstvo prijalo tiež inovované štátne vzdelávacie programy pre základné školy a gymnáziá.

Začalo riešiť kritické oblasti kapacít základných škôl. V 27 obciach po celom Slovensku sa pustila výstavba modulových základných škôl.

"V aktívnej spolupráci so všetkými zamestnávateľskými zväzmi bol pripravený prelomový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Ministerstvo v spolupráci s rezortom práce zastavilo prázdninové prepúšťanie učiteľov," konštatuje sa ďalej v materiáli.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 831
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 580
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 782
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 687
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 412
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 630
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 400
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 571
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 028
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 882

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

TECH

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu.

Neprehliadnite tiež

Lajčákovi chýba platforma, na ktorej by sa dalo s Ruskom pragmaticky debatovať

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí minister.

Drucker uznal rešpekt pacientom na bicykloch, sám prešiel časť trate

Pacienti so sklerózou multiplex sa spolu s podporovateľmi vydali na bicykloch naprieč Slovenskom.

Cez Slovensko sa budú najbližšie dni presúvať zahraniční vojaci

Namierené majú na medzinárodné cvičenia do Lotyšska a Rumunska.

Výber letnej dovolenky s malými deťmi netreba podceňovať

Návštevu lekára pred cestou do iných krajín by nemal opomenúť ani dospelý.