Vláda odsúhlasila finančnú pomoc pre organizácie pomáhajúce utečencom, medzi nimi aj Lige za ľudské práva.
BRATISLAVA. Bez upozornenia a bez diskusie sa ministerstvo vnútra rozhodlo požiadať Úrad komisára OSN pre utečencov, aby prestal spolupracovať s Ligou za ľudské práva, ktorá kritizovala prácu polície v slovenských záchytných táboroch pre utečencov.
„V mnohých preukázateľných prípadoch Liga za ľudské práva svoje postavenie zneužívala na nekonštruktívnu kritiku postupov polície,“ píše sa v materiáli, ktorý včera schválila vláda.
„Liga je pripravená o nedostatkoch diskutovať, no zatiaľ sa nám nikto neozval,“ povedala Zuzana Števulová, riaditeľka organizácie.
„Ak majú výhrady, tak v prvom rade majú komunikovať s nami a snažiť sa nedostatky vyriešiť, a nie sa rovno obracať na OSN,“ povedala Števulová.
Konečné rozhodnutie je na Úrade vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorý sa chystá o celej veci diskutovať so zainteresovanými stranami.
Únia dokáže utečencov prijať, hovorí vedúca úradu pre migráciuČítajte
Správy z táborov
Organizácia sa venuje právnej pomoci pre utečencov, ktorí žiadajú o azyl. Funguje na základe rôznych darov, príspevkov a čerpania peňazí z eurofondov. Okrem toho pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov vypracúva správy o tom, ako fungujú záchytné tábory pre migrantov.
Nedávno liga tábory kritizovala za prísne pravidlá a nedostatok ľudí schopných s utečencami komunikovať po anglicky.
Ministerstvo vnútra chce, aby zástupcovia Úradu vysokého komisára radšej spolupracovali s inou organizáciou.
Dubovcová: Utečenci protestovali mierne, bitka bola neprimeranáČítajte
Nedostatok peňazí
Ministerstvo chce organizáciu vymeniť v situácii, keď sa liga, podobne ako aj iné organizácie pracujúce s utečencami, musia vyrovnať so zastaveným prísunom eurofondov, ktorým sa skončilo programové obdobie. Zamestnanci ligy sa preto rozhodli pracovať čiastočne ako dobrovoľníci.
„Veľa ľudí zastupujeme v konaniach a nemôžeme to zrušiť len preto, že sa minuli peniaze,“ povedala Števulová. Dodala, že obohacovanie sa mimovládok na projektoch je mýtus, keďže všetky ich aktivity kontrolujú audítori.
Navyše, lige zatiaľ ministerstvo vnútra neschválilo projekt, ktorý by mal byť hradený najmä z eurofondov. Pre zlé vzťahy s ministerstvom jej teda môže hroziť aj ďalší výpadok príjmov.
„Neviem, ako táto situácia ovplyvní našu žiadosť. Môžeme len dúfať, že rozhodovací proces bude nezávislý,“ povedala Števulová.
OSN príde na Slovensko
Minister vnútra Robert Kaliňák po rokovaní vlády povedal, že nemá pocit, že by jeho osobne Liga za ľudské práva nejako kritizovala. „Niektoré vyjadrenia však boli kontraproduktívne vo vzťahu k práci, ktorú má liga vykonávať. Pretože aj mimovládky majú chápať prácu polície a jej úlohy,“ povedal. Dodal, že do sporu vstupovať nechce, pretože je to odborná, nie politická záležitosť.
Predstavitelia úradu OSN prídu na Slovensko riešiť tento spor s tým, že s Ligou za ľudské práva by sa pravdepodobne mali stretnúť už dnes.
„Považujeme ligu za nášho partnera a chceme porozumieť, v čom je problém,“ povedal Babar Baloch, hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov.
Peniaze pre mimovládky
Vláda včera schválila aj pomoc mimovládnym organizáciám, ktoré sa venujú utečencom, medzi nimi aj lige. Organizácie predložili sedem projektov, na ktoré by mali dostať 350tisíc eur. Tie by mali čerpať z 500-tisíc eur, ktoré poskytol štátny Tipos.
„Vláda by mala vypracovať aj mechanizmus trvalého financovania mimovládok,“ myslí si Peter Devínsky zo Slovenskej humanitnej rady, ktorá pracuje s utečencami v táboroch. Organizácie totiž fungujú len na základe projektov a ak neuspejú, musia zmeniť činnosť.
„Integrácii utečencov sme sa venovali asi desať rokov. No stačil jeden neúspešný projekt a museli sme s tým skončiť,“ povedal Devínsky.

Beata
Balogová
