PEZINOK. V kauze skrachovaných nebankových spoločností v stredu Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil podnikateľa Jozefa Majského na deväť rokov väzenia.
Vinným ho uznal z trestného činu podvodu. Spoluobžalovaný Dávid Brtva dostal rovnaký trest, Patrik Pachinger má vo väzení stráviť sedem rokov.
Na návrh prokurátora senát z rozsudku vypustil trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Tresty si majú všetci traja odpykať v tretej nápravnovýchovnej skupine.

Prípad pôjde na Najvyšší súd
Keďže sa však Majský, Brtva aj Pachinger proti rozsudku namieste odvolali, prípadom sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.
„Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa znaky trestného činu podvodu,“ vyhlásil predseda senátu. Podľa rozsudku Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún.
Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.
Vtedajší majitelia spoločností Brtva a Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. Podľa predsedu senátu dopomohli k usvedčeniu Majského, Brtvu a Pachingera aj svedecké výpovede, vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.
Tunelovanie nebankoviek
V kauze tunelovania zvyšku nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia prokurátor pôvodne žaloval Majského, Brtvu a Pachingera za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu.
Údajne manipulovali s pohľadávkami a majetkovými podielmi v niektorých spoločnostiach z portfólia majetku nebankoviek a iných spoločností.
Za oklamanie klientov už dávnejšie odsúdili pôvodných šéfov BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho, Mariána Šebeščáka a Františka Matíka.
Špeciálny súd trojicu Majský, Brtva a Pachinger neprávoplatne odsúdil už 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Jozef Majský vtedy dostal 12 rokov, Dávid Brtva 11 rokov a Patrik Pachinger 10 rokov.
Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR v októbri 2007 rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie. Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus.
Výberová chronológia kauzy bývalého veľkopodnikateľa Jozefa Majského
21. októbra 2002 - Jozefa M. zadržala polícia na hraničnom priechode Bratislava-Berg pri pokuse vycestovať do Rakúska. V tento deň sa nedostavil na policajný výsluch. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny v súbehu s trestným činom podvodu v súvislosti s uzatvorením pobočiek a následným krachom nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia.
24. októbra 2002 - Po podrobnom výsluchu vzal službukonajúci sudca Okresného súdu Košice I Jozefa M. a jeho spoluobvineného Patrika P. do vyšetrovacej väzby.
28. mája 2003 - Jozefa M. navštívili v leopoldovskej väznici v rámci poslaneckého prieskumu poslanci Národnej rady SR Zuzana Plháková a Herman Arvay. Po prieskume informovali, že obvinený nemá žiadne námietky voči podmienkam vo väzbe.
23. augusta 2004 - S návrhom na podanie obžaloby ukončila polícia vyšetrovanie v kauze údajného tunelovania skrachovaných nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest. Jozef M., Patrik P. a Dávid B. boli obvinení z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z podvodu. Jozef M. celú činnosť koordinoval. Práve on dal pokyn, aby vo februári 2002 zavreli pobočky BMG a Horizontu pod zámienkou auditu.
19. apríla 2005 - Generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka nariadil prepustenie obvineného Jozefa M. na slobodu.
1. decembra 2006 - Sudca Špeciálneho súdu rozhodol, že podnikateľ Jozef M. zostáva vo vyšetrovacej väzbe. Dôvodom na uvalenie väzby bolo, že Jozef M. sa nezdržiaval na adrese, prostredníctvom ktorej s ním komunikoval súd a vyhýbal sa súdnemu konaniu.
15. januára 2007 - Jozef M. požiadal Špeciálny súd o prepustenie z väzby na kauciu 500.000 korún (16.596,96 eura). Pred senátom Špeciálneho súdu sa zároveň začalo konanie v kauze tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia bez hlavného obžalovaného. Súd v Pezinku akceptoval jeho žiadosť na konanie bez jeho prítomnosti.
23. apríla 2007 - Prokurátor navrhol Jozefovi M. ako údajnej hlave zločineckej skupiny v kauze nebankových subjektov 11,5 roka nepodmienečne v najľahšej prvej nápravnovýchovnej skupine, peňažný trest päť miliónov korún (165.969,59 eura) a zákaz podnikateľskej činnosti vo finančníctve na desať rokov. Rovnaký trest navrhol aj spoluobžalovanému Dávidovi B. Pre Patrika P. navrhol prokurátor osem rokov nepodmienečne v prvej nápravnovýchovnej skupine a navyše peňažný trest tri milióny korún (99.581,76 eura).
27. apríla 2007 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku uznal Jozefa M. za vinného z trestného činu založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny v kauze nebankových subjektov Horizont a BMG a odsúdil ho na 12 rokov odňatia slobody v tretej nápravnovýchovnej skupine.
26. júna 2007 - Najvyšší súd SR zamietol žiadosť veľkopodnikateľa Jozefa M. a jeho spoločníkov Dávida B. a Patrika P. o prepustenie z väzby a predĺžil ju do 30. novembra 2007.
11. októbra 2007 - Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok Špeciálneho súdu v Pezinku nad Jozefom M. v kauze údajného tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Prípad Najvyšší súd SR posunul naspať na ŠS.
23. októbra 2007 - Plénum Ústavného súdu SR na svojom neverejnom zasadnutí rozhodlo, že Najvyšší súd SR musí prepustiť podnikateľa Jozefa M. a vyplatiť mu náhradu trov vo výške 7492 korún (248,69 eura). Svoje rozhodnutie zdôvodnil Ústavný súd SR tým, že Najvyšší súd SR uznesením z 26. júna 2007, ktorým sa lehota trvania väzby Jozefa M. predĺžila do 30. novembra 2007, porušil základné ústavné a ľudské práva sťažovateľa.
25. októbra 2007 - Jozefa M. prepustili z väzby. Najvyšší súd tak urobil na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR.
4. júna 2008 - Hlavné pojednávanie v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia, ktoré sa malo začať po viac ako mesačnej prestávke, senát Špeciálneho súdu v Pezinku približne po hodine odročil.
9. decembra 2008 - Pre práceneschopnosť obhajcu obžalovaného Jozefa M. odročili na 16. a 23. januára pojednávanie Špeciálneho súdu.
16. januára 2009 - Hlavné pojednávanie v kauze vytunelovania nebankových spoločností BMG a Horizont Slovakia na Špeciálnom súde v Pezinku prerušili do 23. januára. Pred súd neprišiel obžalovaný Patrik P. Svojmu advokátovi ráno zaslal SMS správu o tom, že je s manželkou, ktorá rodí v handlovskej nemocnici.
23. januára 2009 - Hlavné pojednávanie v kauze vytunelovania nebankových spoločností BMG a Horizont Slovakia na Špeciálnom súde v Pezinku sa nezačalo ani na šiesty pokus. Pre práceneschopnosť obžalovaného Dávida B. proces odročili na február.
10. februára 2009 - Proces na Špeciálnom súde v Pezinku v kauze vytunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont opäť odročili. Súd vypočúval svedkov - bývalého manažéra nebankových subjektov Mariána Šebeščáka a novinárku Zuzanu Szatmáry. Svedkom na pojednávaní prehrali videozáznam z telefonického rozhovoru Vladimíra Fruniho s mužom, ktorým mal byť obžalovaný veľkopodnikateľ Jozef M. Zuzana Szatmáry sprostredkovala zverejnenie videozáznamu, ktorý Fruni nahral na lodi v Chorvátsku, prostredníctvom slovenského denníka. V rozhovore sa mali muži rozprávať o predaji spoločnosti BMG Invest, presnejšie o zmluvách k tejto transakcii.
19. marca 2009 - Proces s Jozefom M., Patrikom P. a Dávidom B. Špeciálny súd v Pezinku odročil. Dôvodom bola práceneschopnosť obhajcov.
27. apríla 2009 - Špeciálny súd opäť odročil hlavné pojednávanie s Jozefom M., Patrikom P. a Dávidom B.
3. augusta 2009 - Hlavné pojednávanie s trojicou obžalovaných v kauze vytunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia odročil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku na neurčito. Dôvodom bola ospravedlnená neprítomnosť obžalovaného Patrika P. pre pretrvávajúce zdravotné problémy.
17. februára 2010 - Špecializovaný trestný súd v Pezinku odročil hlavné pojednávanie s trojicou obžalovaných.
22. marca 2010 - Špecializovaný trestný súd v Pezinku odročil hlavné pojednávanie s trojicou obžalovaných - Jozefom M., Patrikom P. a Dávidom B.
15. apríla 2010 - Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vytunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia. Na pojednávanie sa dostavili všetci obžalovaní a vypovedať prišlo päť z dovedna šesť predvolaných svedkov.
26. mája 2010 - Proces v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia ŠTS v Pezinku odročil na september. Obžalovaný Dávid B. si údajne pri vystupovaní z auta poranil koleno a mal problémy s chôdzou.
3. januára 2011 - Hlavné pojednávanie Špecializovaný trestný súd v Pezinku odročil na marec. Dôvodom bola ospravedlnená práceneschopnosť obžalovaného Patrika P., ktorý nesúhlasil, aby sa bez neho pojednávalo.
7. marca 2011 - Pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Na ŠTS v Pezinku prišli všetci obžalovaní vrátane Patrika P.
7. septembra 2011 - Proces v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia pokračoval na ŠTS v Pezinku výsluchom troch svedkov. Jedným z nich bol policajný prezident Jaroslav Spišiak.
5. novembra 2012 - Proces v prípade tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia pokračoval na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku výsluchom bývalého riaditeľa televízie Nova Vladimíra Železného. Svedok vypovedal prostredníctvom telemosta z Brna.
4. februára 2013 - Proces v prípade tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia, ktorý mal pokračovať na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, bol zrušený pre práceneschopnosť zákonného sudcu.
21. februára 2014 - Dávida B. z kauzy tunelovania BMG Invest Horizont Slovakia podmienečne prepustili z väzenia. Rozhodol o tom Okresný súd v Trnave, ktorý mu zároveň určil skúšobnú lehotu na štyri roky, rozhodnutie trnavského súdu je právoplatné. Obžalovaný si vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou, okres Trnava, odpykával trest za spreneveru.
6. marca 2014 - Pojednávanie v kauze nebankoviek opäť nemohlo pokračovať. Problémom bola obhajoba obžalovaného Patrika P., pretože jeho obhajca ho odmietol ďalej zastupovať. Patrik P. povedal, že ho to prekvapilo a dozvedel sa o tom len 28. februára 2014. Špecializovaný súd ho ešte minulý týždeň vyzval, aby si do troch dní vybral nového obhajcu. Obžalovanému výzvu doručili 3. marca 2014, no nového obhajcu nemá a bez toho nemôže pojednávanie pokračovať.
5. mája 2014 - Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v procese s veľkopodnikateľom Jozefom M. a jeho dvoma spoločníkmi - Dávidom B. a Patrikom P. v kauze tunelovania nebankových subjektov nepristúpil k čítaniu záverečných rečí a hlavné pojednávanie odročil. Čítali sa listinné dôkazy. Proces sa musel odročiť z dôvodu, že sa nedostavili dvaja predvolaní svedkovia.
4. augusta 2014 - Na pojednávaní na ŠTS v Pezinku sa zúčastnili obžalovaní Jozef M., Dávid B. a Patrik P. Predvolaní boli aj poslední štyria svedkovia, dostavili sa však traja, dvaja za stranu obžaloby, jeden za obhajobu a jeden sa nezúčastnil bez ospravedlnenia. Predseda senátu a prokurátor špecializovanej prokuratúry sa pri vypočúvaní zaujímali najmä o finančnú správu a účtovníctvo spoločností Horizont Slovania a BMG invest, ktoré skončili v konkurze, ako aj o doterajší postup pri odškodňovaní veriteľov.
18. novembra 2014 - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odročil pojednávanie na 10. marca 2015, keďže jeden z obžalovaných Patrik P. sa ospravedlnil z vážnych zdravotných dôvodov a súhlas na konanie v neprítomnosti nedal. Špeciálny prokurátor Ján Šanta povedal, že v tejto 13 rokov trvajúcej kauze ide už o 25. odročenie. Ani aktuálnemu ospravedlneniu Patrika P. veľmi neverí.
10. marca 2015 - Vynesenie rozsudku nad veľkopodnikateľom Jozefom M. a ďalšími dvoma obžalovanými v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest sa skomplikovalo. Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodol, že bude čakať na vydanie Františka Matíka, ktorého koncom januára 2015 zadržali v Srbsku. Pojednávanie bolo naplánované hneď na pondelok 16. marca. Predseda senátu Vladimír Peteja ho odročil na 26. mája. Stotožnil sa s návrhom Petra Filipa, obhajcu Jozefa M., aby bol ešte vypočutý Matík.
26. mája 2015 - Súdne pojednávanie s bývalým veľkopodnikateľom Jozefom M. a ďalšími dvoma obžalovanými v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest sa neuskutočnilo. Súd čakal na dodanie zadržaného Františka M., ktoré sa do lehoty naplánovaného termínu nezrealizovalo. ŠTS ho chcel v prípade vypočuť ako svedka.
14. októbra 2015 - V kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku odzneli záverečné reči.
tasr