V troch podtatranských obciach museli rok po zrušení povinného očkovania proti tuberkulóze očkovanie opäť zaviesť.
BRATISLAVA. Hranovnica, Výborná či Letanovce sú len niektoré z obcí na východe Slovenska, v ktorých vlani vypukla epidémia tuberkulózy. Stalo sa to po vyše troch rokoch od zrušenia povinného plošného očkovania proti nej.
Napriek týmto epidémiám je u nás po zrušení vakcinácie výskyt tuberkulózy nízky. Vlani bolo do Národného registra tuberkulózy hlásených 336 prípadov. Ide o šiestich chorých na stotisíc obyvateľov. Po Česku je to druhý najnižší výskyt z okolitých krajín vrátane Rakúska.
Tuberkulóza je infekčná choroba. Prenáša sa vdychovaním infikovaných kvapôčok. Postihuje pľúca, ale aj iné orgány. Jej typickými príznakmi sú kašeľ a vykašliavanie krvi. Vyskytuje sa najmä u chudobných ľudí so slabou zdravotnou starostlivosťou. Neliečená môže spôsobiť až smrť.
Očkovanie novorodencov
„V roku 2013 Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade nariadil povinnú primovakcináciu (očkovanie novorodencov) vo Výbornej, Hranovnici a Krížovej Vsi,“ vraví Ivan Solovič, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.