Bratislava 5. februára (TASR) - Národná rada (NR) SR bude vo štvrtok na svojej 7. schôdzi rozhodovať o uznesení, na základe ktorého môže dôjsť k zapojeniu sa slovenskej vojenskej jednotky do operácie proti Iraku. Podľa príslušných článkov ústavy patrí parlamentu výlučné právo rozhodnúť, či vysloví súhlas na pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl mimo územia štátu.
Vládny kabinet požiadal zákonodarcov o súhlas so zahraničnou misiou príslušníkov Ozbrojených síl z jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany. V akcii by sa mali pripojiť k práporu českej armády stacionarizovanej na základni Camp Doha v Kuvajte. V alternatíve uznesenia schváleného dnes na zasadaní ústavnoprávneho výboru je deklarovaná absolútna právomoc parlamentu rozhodnúť o takomto kroku. Nepôjde teda o udelenie predbežného súhlasu parlamentu vládnemu kabinetu.
Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) bude požadovať prerušenie štvrtkovej schôdze parlamentu pred záverečným hlasovaním poslancov. Rokovanie poslancov by malo pokračovať až potom, čo sa k otázke vojny v Iraku vyjadrí Bezpečnostná rada OSN.
Jedna z alternatív navrhovaného uznesenia vyslanie vojenskej jednotky podmieňuje prijatím rezolúcie BR OSN. Obdobný postoj už prezentovala strana Smer. Podľa doterajších vyjadrení by mali vyslanie jednotky podporiť SDKÚ, SMK a ANO. Predsedníctvo KDH sa vyslovilo proti vyslaniu vojakov za súčasného poznania dôvodov na takýto zásah. Poslanci KSS sú rozhodnutí hlasovať v každom prípade proti.
Poslanci sa budú vo štvrtok rozhodovať nielen podľa dostupných informácií z práce tímu inšpektorov OSN, ale aj pod dojmom záverov zasadania Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktoré sa bude konať v noci zo stredy na štvrtok nášho času v New Yorku. Skupina východoeurópskych štátov, označovaná ako V10 pracuje na vyhlásení na podporu snáh prezidenta USA Georgea W. Busha o odzbrojenie Iraku. Dokument by mali zverejniť po správe ministra zahraničných vecí USA Colina Powella.
Vyhlásenie Vilniuskej desiatky (V10) by mali zverejniť v USA, v konečnom dôsledku všetko závisí od Powellovho prejavu. V10 združuje sedem štátov, ktoré na pražskom summite dostali pozvánku do NATO (Bulharsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a troch záujemcov o členstvo - Albánsko, Chorvátsko a Macedónsko.
Dokument by mal byť podobný minulý týždeň zverejnenému listu ôsmich. Podpísali ho český prezident Václav Havel a sedem premiérov - Tony Blair (Británia), José María Aznar (Španielsko), José Manuel Barroso (Portugalsko), Silvio Berlusconi (Taliansko), Péter Medgyessy (Maďarsko), Leszek Miller (Poľsko) a Anders Fogh Rasmussen (Dánsko). Lídri v liste vyzvali Európu, aby podporila Spojené štáty v ich snahách o odzbrojenie Iraku a varovali, že v rámci irackej krízy je v hre vierohodnosť OSN. K výzve sa nepripojilo Francúzsko ani Nemecko.
pm som