Bratislava 5. februára (TASR) - Rozvoj bilaterálnej spolupráce a riešenie odzbrojenia Iraku dominovali na dnešnom stretnutí predsedu zahraničného výboru NR SR Jána Figeľa s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Ruskej federácie v SR Aleksandrom Borodavkinom. Zhodli sa na tom, že vojenské riešenie situácie v Iraku môže byť iba posledným z možných.
Figeľ považuje za veľmi prospešné oboznámiť sa so stanoviskom Ruska ako stáleho člena BR OSN na možnosti riešenia odzbrojenia Iraku. RF je presvedčená, že existuje priestor pre politické i diplomatické kroky i riešenia, napríklad posilnením a predĺžením inšpekcií pri väčšej ústretovosti Iraku, rozšírením záberov prieskumných letov nad podozrivými územiami alebo objektmi, vrátane dôkladnejších výpovedí vedcov a odborníkov podieľajúcich sa na programoch výroby zbraní hromadného ničenia v Iraku, dodal.
Predseda Zahraničného výboru NR SR sa domnieva, že všetky tieto otázky je BR OSN schopná posúdiť a riešiť. Prípadná vojenská operácia bez jej mandátu by oslabila autoritu OSN i medzinárodnú protiteroristickú koalíciu vzniknutú po útokoch na USA v septembri 2001. To všetko by mohlo mať dlhodobé negatívne konzekvencie na celkovú situáciu na Strednom východe.
Počas debaty Borodavkina s Figeľom zazneli aj úvahy o dôležitosti poznania dôkazov o porušovaní deklarácie BR OSN, ktoré má predložiť šéf americkej diplomacie Colin Powell. Až po nich bude na pôde Bezpečnostnej rady priestor na debatu, a tak nemožno očakávať okamžité prijatie záväzného stanoviska BR OSN, myslí si Figeľ. Preto by aj pripravované a schválené uznesenie slovenského parlamentu malo obsahovať klauzulu o nutnosti rešpektovania deklarácie ako podmienky vyslovenia súhlasu s vyslaním slovenských vojakov do zahraničia.