Bratislava 5. februára (TASR) - Poslanecký klub Strany maďarskej koalície (SMK) podporí svojimi 20 hlasmi na štvrtkovej schôdzi NR SR vyslanie slovenskej vojenskej jednotky do Iraku. Podľa podpredsedu SMK Arpáda Duku-Zólyomiho nebude mať maďarská koalícia k vládnemu návrhu nijaké pozmeňovacie návrhy, hoci nevylučuje, že návrh kabinetu sú poslanci za SMK ochotní podporiť aj s prípadnými úpravami.
Zólyomi dnes pred novinármi pripustil, že pre medzinárodné spoločenstvo by bolo výhodnejšie, keby vojenskému riešeniu krízy predchádzala ďalšia rezolúcia BR OSN. V tejto súvislosti očakáva, že minister zahraničných vecí USA Colin Powell vo svojom dnešnom vystúpení v BR OSN predloží príslušné dôkazy, "hoci sa hovorí, že to budú len indície". V zásade je však podľa jeho slov rezolúcia BR OSN číslo 1441 postačujúca.
Na okraj diskutovanej časti predkladaného návrhu, podľa ktorej by mal kabinet dostať od parlamentu mandát rozhodovať ďalej o tejto otázke v zmysle rozhodnutia BR OSN, podotkol, že SMK "dôveruje vláde".
Podľa podpredsedu SMK by nebolo dobré, keby bolo rokovanie parlamentu o vyslaní slovenských vojakov do ohniska konfliktu prerušené dovtedy, kým sa k vojne v Iraku opakovane nevyjadrí aj BR OSN, ako to navrhuje HZDS. Nazdáva sa totiž, že "ide aj o efekt".
Postoj, ktorý odporučilo republikové predsedníctvo, odôvodnil slovami, že režim irackého diktátora Saddáma Husajna je už viac ako desať rokov "nevyspytateľný" a vzhľadom na to, že Bagdad sústavne porušuje medzinárodné dohody, znamená hrozbu nielen pre blízkovýchodný región, ale aj pre celý svet. "Sme konzervatívna strana a cítime zodpovednosť za osud ľudstva. Sme presvedčení, že otázka bezpečnosti nadobúda v súčasnom svete iné, nové a široké dimenzie a nedá sa chápať izolovane," povedal Zólyomi s tým, že na túto situáciu musí reagovať celé medzinárodne spoločenstvo.
Pripomenul aj fakt, že Slovensko sa uchádza o plnohodnotné členstvo v NATO, takže "nemôžu byť žiadne pochybnosti o tom, kde je miesto SR v tomto zápase".
Národná rada (NR) SR bude vo štvrtok 6. februára na svojej 7. schôdzi rozhodovať o vyslaní slovenskej vojenskej jednotky do Iraku. Podľa príslušných článkov ústavy patrí parlamentu právo rozhodnúť, či vysloví súhlas na pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl mimo územia štátu. Preto vládny kabinet požiadal zákonodarcov o takýto súhlas v súvislosti s možnosťou zapojenia sa jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany do spoločných akcií týkajúcich sa Irackej republiky. Podľa doterajších vyjadrení by mali vyslanie jednotky podporiť okrem SMK aj SDKÚ a ANO. Predsedníctvo KDH sa minulý týždeň vyslovilo proti vyslaniu vojakov za súčasného poznania vecí a kresťanskodemokratickí poslanci sa budú rozhodovať podľa vlastného uváženia. Strana Smer návrh v parlamente nepodporí, HZDS bude požadovať prerušenie štvrtkovej schôdze parlamentu pred hlasovaním poslancov o vládnom návrhu o vyslaní slovenskej vojenskej jednotky do Iraku dovtedy, kým sa k otázke vojny v Iraku vyjadrí Bezpečnostná rada OSN. KSS bude hlasovať proti.