Staré Hory 15. júla (TASR) - V lesoch medzi obcami Staré Hory, Motyčky, Liptovské Revúce a Turecká v týchto dňoch už naplno kvitne vzácny a chránený kvietok cyklámen fatranský (Cyclamen fatrense). Vôňa jeho kvietkov je taká prenikavá, že u niektorých citlivých ľudí môže pri privoňaní zblízka zapríčiniť krvácanie z nosa. V minulosti ho používali aj v ľudovom liečiteľstve. Obsahuje cyklamín, ten je však jedovatý.
Táto malá kvetina vysoká 10 až 15 centimetrov, ako informoval pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga, rastie len v niekoľkých dolinách Veľkej Fatry. Neveľký areál jej výskytu zasahuje aj do Starohorských vrchov. Najviac cyklámenu fatranského rastie v oblasti Veľkého Šturca a v niekoľkých priľahlých dolinkách gravitujúcich do Revúckej a Starohorskej doliny.
Nápadný je zvláštnymi tmavoružovofialovými kvetmi a vždyzelenými okrúhlosrdcovitými listami, ktoré prezimujú pod snehom. Cyklámenu vyhovujú lesné stanovištia na výživných, humóznych pôdach, na vápencoch v chladnejších bukových, ale aj zmiešaných lesoch, v ktorých však musí byť zastúpený buk. Kvetné stopky sa po odkvitnutí špirálovite skrúcajú k zemi, kde potom tobolka prezimuje. Semená dozrejú až v lete nasledujúceho roku.
Na našej planéte poznáme štrnásť až šestnásť druhov cyklámenov. Z tejto početnej rodiny cyklámenov je známy predovšetkým cyklámen perzský, ktorý sa pestuje v kvetináčoch. Cyklámen fatranský, rastúci na malej ploche vo Veľkej Fatre a nikde inde na Zemi, si z hľadiska zachovania svetového prírodného dedičstva zasluhuje najvyšší stupeň ochrany. Neslobodno ho vykopávať v prírode a presádzať do kvetináčov. Je to zákonom prísne chránená rastlina, ktorej poškodenie bolo u nás ohodnotené na 2000 korún. Cyklámen fatranský sa prispôsobil charakteristickému cyklu bukového lesa, a tak sa mu v kvetináčoch vôbec nedarí. V lesoch však kvitne a rozvoniava až do septembra.
*mb som