Údajného bossa podsvetia vinia či súdia zo 14 vrážd. Na Slovensko by ho mali doviezť z Nemecka v krátkom čase.
BRATISLAVA. Na úteku bol od začiatku roka 2012. Hovorilo sa, že aj vďaka ľuďom z vyšších mocenských kruhov. Údajného šéfa gangu sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla napokon polícia zadržala v piatok na poludnie.
Aj keď sa priebežne objavovali informácie, že žil v Brne či v Thajsku, chytili ho v nemeckom Kolíne nad Rýnom. „Nastupoval do automobilu Renault Clio s českým evidenčným číslom registrovaným na firmu z Brna,“ informoval policajný prezident Tibor Gašpar.
Na údajného šéfa "sýkoriek" bolo podľa neho vydaných až desať rôznych zatýkacích rozkazov, z toho päť bolo ešte platných. Vrátane zatykača platného v celom schengenskom priestore.

Podozrivý z viacerých vrážd
Profil
Kto je Róbert Lališ
- polícia ho eviduje ako záujmovú osobu zo skupiny sýkorovcov;
- v minulosti mal blízko k zavraždenému Petrovi Čongrádymu. Spolu boli vo firme RAF;
- v roku 1996 sa v Brne stal nakrátko spolumajiteľom firmy Interholding;
- má údajne kontakty na vplyvné osobnosti spoločenského života a na ľudí z tajných služieb.
Na Slovensku je obžalovaný a obvinený z viacerých trestných činov, pričom minimálne v šiestich prípadoch ide o vraždy.
"V súčasnosti prebieha voči jeho osobe konanie ako voči ujdenému na Špecializovanom trestnom súde, kde je podaná obžaloba za trestné činy vraždy a členstva v organizovanej a zločineckej skupine," povedal Gašpar.
Obžaloba sa podľa neho týka vrážd Eduarda a Róberta Diničovcov, Romana Deáka, Daléra Hlavačku, Aloiza Házyho a Miloša Piliara. Lališovo meno sa podľa Gašpara spája aj s ďalšími siedmimi vraždami, ktoré momentálne vyšetrujú.
Lališ sa podľa Gašpara momentálne nachádza v Düsseldorfe, pričom sa začne konanie o jeho vydaní na Slovensko.
Údajný mafiánsky boss používal v zahraničí cudzie doklady. Jeho skutočnú totožnosť úrady overili pomocou odtlačkov prstov.
Polícia potvrdila, že Lališa sa jej podarilo zadržať aj vďaka nedávnemu dolapeniu ďalšieho z údajných členov skupiny sýkorovcov Martina Biháriho prezývaného aj Rus.
Došlo k tomu pred dvoma týždňami v okrese Znojmo na Morave. Podobne ako Lališ aj on čelí obžalobe z viacerých vrážd v podsvetí z rokov 1998 a 1999.
Jeden z najmocnejších
Róbert Lališ sa stal po smrti Miroslava Sýkoru šéfom skupiny sýkorovcov a jedným z najmocnejších mužov bratislavského podsvetia.
Dlhé roky sa mu darilo unikať aj spravodlivosti, zatykač na neho vydali až v júli 2012 na základe obvinenia zo založenia zločineckej skupiny a iných trestných činov.
Panstvo Kýbla sa rozkladalo v Bratislave, na Záhorí a v okolí Senca. Vyberali výpalné, vydierali ľudí, obchodovali s drogami.
Podľa polície je zodpovedný za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ako aj za viaceré vraždy. Špecializovaný trestný súd ho viní zo šiestich vrážd.
Napríklad Eduarda Diniča z roku 1998, ktorý zahynul pri výbuchu na bratislavských Zlatých pieskoch, či Róberta Diniča, ktorého o rok neskôr zastrelili v bratislavskej Karlovej Vsi. Lališovi pripisujú aj smrť Romana Deáka, ktorého zastrelili v bratislavskej Dúbravke.
Okrem toho Národná kriminálna agentúra stíha Kýbla za ďalších osem vrážd a za nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami.
Vedú proti nemu aj trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia v prípade výbuchu, pri ktorom boli v roku 1995 usmrtení Vladimír Daniš alias Tuti a jeho brat Jozef Daniš. Atentát sa považuje za prvú demonštratívnu vraždu v bratislavskom podsvetí. V blízkosti výbuchu sa nachádzal známy pub, kde mal Tuti byt a často sa tam zdržiaval.
Lališa prezývali Kýbel pre jeho nízku postavu. Práve preto mu hovorili aj Malý alebo Krpatý. Pre veľkú krutosť ho prezývali aj Gestapák.
Žil v Nemecku aj Česku
Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo len v januári tohto roku. Prokurátor ich žaloval spolu sedem, a to vrátane Lališa a Biháriho.
Lališ má 51 rokov a jeho meno figurovalo aj na mafiánskych zoznamoch. Interpol ho evidoval v zozname najhľadanejších Slovákov.
Doteraz má trvalý pobyt v Bratislave. Podľa policajných informácií žil striedavo prevažne v Nemecku a Česku. V čase jeho úteku sa na verejnosť dostali aj viaceré jeho fotografie z týchto miest.
V minulosti mal blízko k zavraždenému Petrovi Čongrádymu. Spolu boli vo firme RAF.

Beata
Balogová
