Akčný plán na roky 2015 až 2019 má viaceré operačné ciele na zabezpečenie účinnej ochrany pred diskrimináciou.
BRATISLAVA. V dielni ministerstva spravodlivosti vznikol akčný plán, ktorý zabezpečí efektívny, spoľahlivý a fungujúci systém prevencie a eliminácie všetkých foriem diskriminácie. Aby mohol byť tento cieľ dosiahnutý, musia byť posilnené a prehĺbené kompetencie relevantných inštitúcií a existujúcich mechanizmov.
Jedným zo spôsobov, ako možno prijať potrebné a účinné opatrenia v oblasti prevencie a eliminácie diskriminácie, je systematický zber dát a ich spracúvanie do výskumov, ktoré budú zamerané na príčiny a mechanizmy diskriminácie.
Píše sa to v Akčnom pláne predchádzania všetkým formám diskriminácie na roky 2015 až 2019. Materiál je zverejnený na portáli právnych predpisov a jeho autorom je rezort spravodlivosti.
Rovnako dôležité sú však aj vzdelávacie aktivity zamerané na verejnú správu, inštitúcie i zamestnávateľov. Nemenej podstatné je tiež zvýšenie informovanosti verejnosti v rámci školského systému, celoživotného vzdelávania a osvety cez médiá a občiansku spoločnosť.
Operačné ciele
Akčný plán má niekoľko hlavných operačných cieľov. Ide o zabezpečenie účinnej ochrany pred diskrimináciou, zlepšenie uplatňovania a dodržiavania antidiskriminačného zákona v praxi, zvýšenie poznatkovej bázy o príčinách a mechanizmoch diskriminácie, zlepšenie informovanosti o diskriminácii u aktérov a zvýšenie informovanosti verejnosti o prevencii diskriminácie a spôsoboch ochrany pred ňou.
V rámci jednotlivých cieľov určilo ministerstvo spravodlivosti ako predkladateľ materiálu konkrétne úlohy.
Patrí medzi ne napríklad podpora poradenských centier, organizácia odborných podujatí pre sudcov súvisiacich s antidiskriminačným zákonom, podpora rozvoja politiky rovnosti, ale aj metodické usmerňovanie zavádzania dočasných vyrovnávacích opatrení do praxe, ich monitoring či vytváranie databázy súdnych rozhodnutí, ktoré sa týkajú nediskriminácie a v neposlednom rade vzdelávanie pracovníkov úradov či zdravotných zariadení o diskriminácii.
Na Slovensku sa diskriminácii venuje antidiskriminačný zákon, ktorý upravuje všeobecný rámec pre uplatňovanie tzv. zásady rovnakého zaobchádzania a ustanovuje prostriedky právnej ochrany v prípade jej porušovania. Zákon definuje základné pojmy ako zásada rovnakého zaobchádzania a diskriminácia.
Rovnaké zaobchádzanie
"Dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia," vysvetľuje materiál.
Zákon však definuje i pojmy ako priama diskriminácia, nepriama diskriminácia, obťažovanie či sexuálne obťažovanie.