Ľuďom sa nehody v horách spájajú najmä s českými turistami. Aká je prax?
„Naoko vysoký počet zásahov vzniká najmä preto, že Česi tvoria po Slovákoch najväčší podiel turistov v našich horách. Dojem nedisciplinovanosti je len mýtus, ktorý vytvárajú v prvom rade mediálne výstupy.“
Čiže naše hory nepodceňujú tak, ako sa hovorí?
„Ak porovnáme návštevnosť a úrazovosť Čechov a Poliakov, čísla sú veľmi podobné. Predstava o českom turistovi, ktorý do hôr vyrazí oblečený naľahko, v sandáloch a s dvoma paštétami, nesúvisí s realitou. Bývajú kvalitne vybavení a pripravení.“
Oplatí sa investovať do technologických hračiek a vybavenia?
„Má to dva rozmery. Určite výrazne pomáha, že človek je ľahko lokalizovateľný a urýchľuje to zásah. Najmä v prípade lavínových vyhľadávačov, keď ide o čas, môžu konať aj kamaráti pred príchodom záchranárov.“
Má technika aj negatíva?
„Mnoho ľudí, ktorí si zabezpečia všetky dostupné prostriedky, od plánovačov cez vyhľadávacie prístroje a modernú vystroj, si myslí, že sa im nič nemôže stať. Láka ich to k cieľom, na ktoré reálne nemajú.“
Týkajú sa zásahy skôr profesionálov či amatérov, ktorí precenia schopnosti?
„Skôr amatérov, ktorí nepoznajú všetky nástrahy hôr. Zakúpia si tieto prostriedky a myslia si, že majú všetko potrebné na to, aby sa im nič nestalo. Tento pocit bezpečia je však iba ilúziou. Skúsení horali a návštevníci naozaj vedia, že hory sú zradné. Nespoliehajú sa pri plánovaní túr na prístroje a technológiu využívajú až v núdzi.“
Aký najnáročnejší zásah ste túto sezónu vykonali?