BRATISLAVA. V ideálnom svete by sa médiá nemuseli zaujímať o to, kto ich vlastní. Avšak toto nie je ideálny svet a ak do médií vstupuje spoločnosť ako Penta, ktorá čelí vážnym podozreniam z neetického podnikania, vyvoláva to obavy.
„Na prácu médií sa nemožno pozerať len cez excelovské tabuľky, čo sa nakúpilo a za koľko sme to predali,“ povedala to Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME v diskusii o nezávislosti médií. Tá prebehla v rámci mediálneho workshopu a podujatia Young Journalists for Tomorrow's Europe.
Ten, kto by mal posudzovať, či sú médiá dôveryhodné po vstupe slovenských investorov sú novinári a ich publikum, tvrdí Martin Danko, zo spoločnosti Penta Investments. Dodal, že Penta je vlastníkom médií viac ako rok a každý si na jej pôsobenie môže urobiť názor sám.
Penta si však nemôže nárokovať zásluhy za to že SME funguje nezávisle, lebo celý mechanizmus vzťahov je nastavený tak, že firma nemôže obsah ovplyvňovať, reagovala Balogová.
Žaloby na médiá
S tým, že vstup Penty do médií vyvoláva otázky súhlasí aj riaditeľ vydavateľstva N Press vydávajúceho Denník N Lukáš Fila. Denník N založila skupina novinárov, ktorí odišli z denníka SME potom, ako do vydavateľstva Pettit Press vstúpila spoločnosť Penta.
„Ak by som mal preložiť časť z toho pán Danko hovorí, tak to znamená, že Penta nevie, ako na médiách zarobiť,“ povedal Fila. Dodal, že jeden zo spolumajiteľov Penty Marek Dospiva sám vyhlásil, že médiá majú ako atómový kufrík.
Penta sa s Denníkom N sporí prakticky od jeho vzniku. Podala už štyri žaloby na Denník N za necelý rok jeho pôsobenia.
Ak Penta ako vlastník médií, používa žaloby proti článkom, ktoré o nej médiá píšu, je to nešťastné, tvrdí Balogová.
„Takéto žaloby majú veľmi negatívny efekt na mediálne prostredie. Veľké firmy, ako je Penta, majú veľa iných spôsobov, ako inak reagovať na články a vysvetľovať svoj postoj,“ povedala.
Penta v médiách
Penta žaluje médiá, pritom vlani sama vstúpila na mediálny trh. Kúpila vydavateľstvá týždenníka Trend, denníka Plus Jeden Deň, týždenníka Plus 7 Dní a spravodajského webu Aktuálne.sk. Následne zlúčila tieto vydavateľstvá do spoločnosti News and Media Holding.
Spoločnosť vlani tiež požičala peniaze spoločnosti NAMAV, aby kúpila 45-percentný podiel vo vydavateľstve Petit Press, ktoré vydáva denník SME. Protimonopolný úrad tento obchod ešte neschválil. Transakciu začal posudzovať ešte 3. marca.
Penta je podľa Balogovej v takej pozícii, že v denníku SME prakticky nemá ako ovplyvňovať obsah. „V denníku SME sú ľudia, ktorí by v ňom nezostali s pocitom, že nie sú schopní robiť nezávislú novinárčinu, pretože by nechceli riskovať svoju reputáciu,“ povedala.
Komplikovaná situácia
Situáciu na Slovenskom mediálnom priestore ovplyvnila finančná kríza. Tá udrela aj na mediálne domy, ktoré sa prirodzene snažia najprv prepúšťať v zahraničí a až potom robiť škrty v domovských krajinách, tvrdí Fila.
Ekonomický tlak na médiá spôsobuje, že niektoré redakcie povoľujú zo svojich etických štandardov. Takisto zamestnávajú čoraz mladších ľudí, na ktorých je vyvíjaný tlak, aby sa učili rýchlo, dodala Balogová.
Problémy majú aj svetoznáme noviny ako NY Times či Guardian hoci na niektorých ich článkoch robí aj 15 ľudí. Je to čiastočne spôsobené nástupom internetu, tvrdí Cristian Lupsa, redaktor rumunského deníka Decât o Revistă, ktorý sa diskusie tiež zúčastnil.
„Správa, ktorú ľudia zverejnia na sociálnych sieťach je konkurencia k článku, ktorý napíšem,“ povedal.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníkov Sme a Korzár.

Beata
Balogová
