BRATISLAVA. Rozbehnutú súťaž na prenájom zadlžených štátnych Leteckých opravovní Trenčín minister obrany Martin Glváč zo Smeru zrušil. Rozhodnutie oznámil v utorok (27.10.).
Ponuky záujemcov boli slabé, na čo denník SME upozornil už minulý týždeň. Žiadna z významných firiem v leteckom priemysle si podnik na 20 rokov prenajať nechcela.
Zostanú štátu
Fakty
Neúspešný pokus
- Letecké opravovne Trenčín majú 320 zamestnancov,
- vlani mali stratu 1,3 milióna eur,
- vláda začala hľadať partnera pre podnik v máji,
- prenajať ho chcela na 20 rokov,
- súkromník mal udržať zamestnanosť a výrobu,
- hlásili sa firmy MSM Martin, SLI, Willing, Versor a český European Air Services.
Medzi firmami, ktoré prejavili záujem, bola aj spoločnosť Willing, za ktorou ešte donedávna stál blízky priateľ premiéra Roberta Fica zo Smeru podnikateľ Miroslav Výboh. Napriek tomu štát opravovne neprenajme.
„Pred vyhlásením súťaže na výber strategického partnera sme mali signály, že do medzinárodného tendra sa prihlásia aj silní zahraniční partneri. Žiaľ, to sa nepotvrdilo, a preto v tejto chvíli musím konštatovať, že lepším partnerom pre podnik je aj naďalej štát,“ povedal Glváč.
Opravovne skončili vlani so stratou 1,3 milióna eur, rok predtým až 4,1 milióna eur.
Glváč tvrdí, že má pripravené „alternatívne riešenie“, ako udržať podnik s 320 zamestnancami.
Spresniť, aké má s opravovňami plány, ministerstvo odmietlo, lebo by sa tým „mohol negatívnym spôsobom ovplyvniť ich priebeh“.
Do konca roka mal podnik vystačiť so zákazkami od štátu. Potom Glváč vkladá nádeje do rokovaní s americkými či inými zahraničnými partnermi, a to aj o „veľmi významnej zákazke v oblasti letectva“.
Hrozil aj monopol
Do súťaže na prenájom opravovní sa pôvodne hlásilo päť firiem - MSM Martin, SLI, Willing, Versor a český European Air Services. Posledné dve si to neskôr rozmysleli a konkrétnu cenovú ponuku nepredložili.
Odborári minulý týždeň upozornili, že ide o spoločnosti, ktoré nemajú veľké skúsenosti s výrobou či opravami leteckej techniky. Bez potrebných certifikátov by pritom nemohli pokračovať v činnostiach, ktoré dnes robia opravovne.
Firma MSM Martin si od ministerstva prenajíma aj iné dva vojenské podniky, VOP Nováky a VOP Trenčín. Protimonopolný úrad pre SME potvrdil, že keby získala aj tretí obranný podnik, mohlo by ísť o koncentráciu moci, ktorú by musel skontrolovať.
„Závisí to od viacerých kritérií, počnúc povahou prenájmu, jeho dĺžkou, ako aj naplnením obratových kritérií podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže,“ povedala hovorkyňa úradu Miroslava Štrbáňová.
Firma MSM Martin sa k zrušeniu súťaže nechcela vyjadriť.
O vedení sa nehovorí
Odborári sú spokojní. S tendrom nesúhlasili a v polovici mesiaca vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Jednou z dvoch požiadaviek bolo práve, aby minister súťaž zrušil.
„Pri výbere niektorého zo záujemcov by nastali veľké problémy,“ hovorí odborársky predák Viliam Jánošík. Pri Glváčovej návšteve v Trenčíne preberali aj ďalšie plány s fabrikou. „Beriem to zatiaľ ako sľuby. Verím, že sa naplnia,“ povedal Jánošík.
Štrajková pohotovosť zatiaľ pokračuje, zrušiť ju môže až podnikový výbor. Mal by to urobiť do týždňa.
Druhá požiadavka odborárov zostala nedoriešená. Žiadali aj výmenu manažmentu. Odpovedi na otázku SME, ako je spokojné s jeho vedením, sa ministerstvo ešte minulý týždeň vyhlo.
Dlhodobým problémom podniku je podľa analytikov veľká závislosť od objednávok od štátu. Ťažko sa dostáva k súkromným zákazkám.
V minulosti ministerstvo vnútra zadalo generálnu opravu vrtuľníka svojej letky konkurenčnej firme v Česku. Aj to chce Glváč zmeniť. Oznámil, že rokovať chce práve aj o servise pre spomínané vrtuľníky.


Beata
Balogová
