Bratislava 5. februára (TASR) Výbor pre obranu a bezpečnosť NR SR dnes prijal vládny návrh uznesenia na vyslanie vojenskej jednotky do Iraku bez poslednej spornej vety.
Podľa vládneho návrhu uznesenia by parlament mal umožniť, aby sa jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl SR mohla zúčastniť na vojenských akciách na vynútenie príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN na území Irackej republiky v súlade s mandátom OSN. Poslednú vetu uznesenia, ktorá hovorila o tom, že či bol naplnený mandát OSN, rozhodne vláda na základe nového aktu BR OSN osobitným uznesením, výbor vypustil.
Podpredseda výboru Roman Vavrík zdôraznil, že výbor nehlasoval o súhlase s vyslaním vojenskej jednotky, ale iba s návrhom uznesenia, ktorý predloží na štvrtkové rokovanie parlamentu. Za tento návrh hlasovalo desať poslancov, proti bola poslankyňa za KSS Dagmara Bollová a zdržali sa dvaja poslanci Smeru Robert Kaliňák a Jozef Buček.
Výbor chcel pôvodne vypustiť aj časť, v ktorej sa hovorí o súlade s mandátom OSN, ale na návrh poslanca z HZDS Ladislava Polku a po rozhovore poslancov s ministrom obrany Ivanom Šimkom, ako i predstaviteľmi ministerstva táto časť v návrhu uznesenia ostala.
Poslanci za HZDS počas rozpravy zopakovali stanovisko strany, podľa ktorého by o vyslaní jednotky mal parlament rokovať až po stanovisku Bezpečnostnej rady OSN. USA by nemali zneužívať úsilie SR začleniť sa do NATO a Slovensko by sa zase nemalo dať kúpiť a podporovať nezákonné akty, uviedol Gustáv Krajči. Aj podľa poslanca Jozefa Šimka z KDH by sa Slovensko malo správať ako suverénny štát a nepodliehať žiadnym vplyvom. V súčasnom období nie je totiž dosť dôkazov, aby sa SR pripojila do koalície s USA.
Šimko sa zatiaľ odmietol vyjadriť o jednotlivých návrhoch uznesení, pretože rozhodujúce bude podľa neho to, čo schváli parlament. Nazdáva sa však, že NR SR prijme zodpovedné rozhodnutie. Odsúvanie rozhodnutia vyslať jednotku do Perzského zálivu až potom, ako bude známe stanovisko BR OSN, by bolo podľa ministra alibistické gesto. Súčasný režim Saddáma Husajna predstavuje podľa jeho slov vážnu hrozbu svetovému mieru a bezpečnosti, čím je ohrozená aj SR. Preto by bolo podľa neho nesprávne sa tváriť, že sa to Slovenska netýka. Rozhodnutie o vyslaní vojakov nie je podľa neho voľbou medzi dobrom a zlom, ale aj tak je to ťažké rozhodnutie a dilema.