BRATISLAVA. Vláda v stredu odsúhlasila pôsobenie styčného integračného tímu NATO (NATO Force Integration Units - NFIU) na Slovensku.
Jeho vytvorenie schválili ministri obrany členských krajín NATO 8. októbra. Integračný tím bude sídliť v kasárňach v bratislavských Vajnoroch. Pôsobiť tam bude 41 osôb, z toho 21 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Zvyšní vojaci budú z ostatných členských krajín NATO, uvádza sa v materiáli, ktorý v stredu schválila vláda.
NATO schválilo nové centrum na SlovenskuČítajte
Súhlas parlamentu
Okrem vlády musí súhlasiť s pôsobením cudzích vojakov na našom území aj parlament. Z dôvodu možnosti zapojenia sa aj iných členských štátov NATO do NFIU a z hľadiska zachovania flexibility pri prípadných zmenách zahraničnej účasti neurčuje materiál explicitne jednotlivé štáty, ktorých príslušníci budú v NFIU pôsobiť.
V súčasnosti o pozície v NFIU na území Slovenskej republiky prejavili záujem Česká republika, Spojené štáty americké, Spolková republika Nemecko, Maďarsko, Poľská republika, Turecká republika a Rumunsko, uvádza sa v materiáli.
Styčný integračný tím NATO vznikne na území Slovenskej republiky v roku 2016. Plnú operačnú spôsobilosť by mal dosiahnuť do konca roku 2016. Úlohou NFIU je zvýšiť reakcieschopnosť NATO a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie a jednotiek rýchleho nasadenia.
Mierové aktivity
Počas mieru bude podporovať plánovacie aktivity. NFIU bude dohliadať na prípravu, koordináciu a zabezpečenie prítomnosti síl členských štátov NATO v prípade plnenia ich úloh na území Slovenskej republiky. Ich úlohou tiež bude koordinácia cvičení ozbrojených síl Slovenskej republiky s ozbrojenými silami členských štátov NATO.
Pôsobenie NFIU sa na základe rozhodnutia Severoatlantickej rady bude riadiť Protokolom o statuse medzinárodných vojenských veliteľstiev zriadených podľa Severoatlantickej zmluvy.
Rezort obrany už začal s prípravnými prácami na budovanie potrebnej infraštruktúry. Súbežne s tým sa vykonávajú opatrenia na zabezpečenie vytvorenia a fungovania organizačného jadra pre NFIU. Slovenské NFIU bude začlenené pod velenie Mnohonárodného zborového veliteľstva Severovýchod v Štetíne (MNC-NE), uvádza sa v materiáli.
Cvičenie krízového manažmentu
Precvičenie procesu krízového riadenia NATO a členských krajín bude súčasťou cvičenia NATO CMX 2016, do ktorého sa zapojí aj Slovensko.
Cvičenie sa uskutoční na jar budúceho roku. Vyplýva to z návrhu na zabezpečenie prípravy, vykonania a vyhodnotenia cvičenia, ktorý v stretu schválila vláda SR.
V rámci akcie sa napríklad precvičia aliančné konzultácie a kolektívny rozhodovací proces podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý hovorí o kolektívnej ochrane členských krajín aliancie. Taktiež použitie Síl reakcie NATO či uvedenie Ozbrojených síl (OS) SR do pohotovosti.
"Cvičenia krízového manažmentu NATO majú za cieľ precvičiť proces krízového riadenia NATO a členských krajín, prípadne aj partnerských a ďalších pozvaných krajín, ako aj medzinárodných organizácií v kontexte medzinárodného krízového riadenia," uvádza sa v dôvodovej správe k materiálu. Podobné cvičenia krízového manažmentu sa uskutočnili aj v minulosti.
Cvičenie bude riadiť Severoatlantická rada pod záštitou generálneho tajomníka NATO. Na Slovensku bude cvičenie CMX 2016 vrátane prípravy, realizácie a vyhodnotenia koordinovať minister obrany.