Dôvody, prečo Ústavný súd odmietol prezidentovi vyložiť ústavu, sú dva – žiadosť považoval za neopodstatnenú a spor medzi parlamentom a hlavou štátu nie je téma preň.
BRATISLAVA. Ani odmietnutie prezidenta Andreja Kisku na Ústavnom súde nemusí donútiť hlavu štátu vybrať si spomedzi kandidátov Smeru na ústavných sudcov. Zo sporu o Kiskove kompetencie sa tak môže stať ďalší dlhotrvajúci právny spor.
Keďže prezident sa nedočkal výkladu ústavy, o ktorý žiadal, stále nevymenovaných kandidátov môže odmietnuť znova. A tí by sa opäť mohli obrátiť na Ústavný súd. Celé by to mohlo skončiť zjednocovaním stanovísk či opätovnou žiadosťou prezidenta o výklad ústavy.
Kiska zatiaľ ešte oficiálne nepovedal, aké ďalšie kroky zvolí. „Podrobnejšie stanovisko a ďalšie kroky prezident oznámi po doručení písomného rozhodnutia súdu a po dôkladnom vyhodnotení situácie,“ uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan. To, že Ústavný súd výklad ústavy odmietol, označil za „veľmi vážnu situáciu“.
Dva dôvody odmietnutia
Ústavný súd včera zverejnil aj dôvody, pre ktoré odmietol výklad ústavy. Urobil tak ešte v rámci predbežného prerokovania. Z uznesenia súdu vyplýva, že boli dva. Prezidentovej žiadosti súd vyčítal, že nespĺňa predpísané náležitosti a vyhodnotil ju ako neopodstatnenú.
Súd zdôraznil, že o tom, či prezident môže, alebo musí vymenovať predložených kandidátov, už raz rozhodoval. V súvislosti s troma kandidátmi – Jurajom Sopoligom, Evou Fulcovou a Miroslavom Ďurišom – súd v marci povedal, že prezident ich odmietnutím porušil ich práva. Aktuálne konanie Kisku súd v rozhodnutí dokonca skritizoval.