Minister Čislák ustál aj druhé odvolávanie. Smer ho podržal

Za odvolanie Čisláka hlasovalo 38 poslancov zo 112 prítomných.

Minister Viliam Čislák ustál aj druhé odvolávanie.(Zdroj: TASR)

Za odvolanie Čisláka na mimoriadnej schôdzi parlamentu hlasovalo 38 poslancov zo 112 prítomných.

BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) ustál aj druhý pokus o odvolanie a ostáva vo vládnej funkcii.

Zámer opozície vysloviť mu nedôveru ani v piatok (30.10.) podľa očakávania nevyšiel a dopadol podobne ako v apríli. Za odvolanie Čisláka na mimoriadnej schôdzi parlamentu hlasovalo 38 poslancov zo 112 prítomných.

Po deväťhodinovej diskusii s návrhom na odvolanie ministra súhlasili všetci prítomní opoziční poslanci, členovia vládneho Smeru boli proti.

Predkladateľ návrhu Július Brocka (KDH) si napriek tomu nemyslí, že išlo o zbytočnú schôdzu, ako ju označili premiér Robert Fico a niektorí poslanci Smeru.

"Občania teraz budú viac citliví na tety Anky", uviedol vo svojom záverečnom vystúpení Brocka.

Tunelovanie v zdravotníctve

Návrh na Čislákov pád podpísalo 40 opozičných poslancov strán KDH, OĽaNO, SaS, Most-Híd a časť nezaradených zákonodarcov.

Vyčítajú mu, že nechce riešiť zvýšenie transparentnosti v zdravotníctve a zastaviť tunelovanie.

((anketa))

Ako dôvod na odvolanie ministra časť poslancov uvádza vymenovanie nového generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslava Vaďuru a zároveň predsedu predstavenstva poisťovne.

Podľa nich nový riaditeľ, ako člen predstavenstva, poznal zmluvy s rodinou bývalého riaditeľa VšZP Marcela Foraia, ktorý z postu odstúpil.

Vymenovanie Vaďuru bolo tiež podľa časti opozície netransparentné.

Svoje tvrdenia odôvodňujú okrem iného kúpou 64-vrstvového CT prístroja za 1,4 mil. eur, keď bol menovaný vo funkcii riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Opozícia tiež upozornila, že Vaďurove potenciálne väzby na ľudí podnikajúcich v zdravotníctve vytvárajú podmienky na pokračovanie korupčných škandálov.

"Vaďura bol v roku 2010 odvolaný z postu riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava pre plánovaný nevýhodný predaj pozemkov nemocnice na bratislavských Kramároch, vrátane pristávacej plochy pre vrtuľníky," uviedli.

Klamlivé dôvody

Čislák prehlásil, že ak bude cítiť potrebu, že má odstúpiť z funkcie, odstúpi sám.

"Je na opozícii, aby našla také argumenty, ktoré by presvedčili aj poslancov Smeru a tí by za moje odvolanie hlasovali," odporučil.

Dôvody opozície, ktoré predložila spolu s podpismi potrebnými na iniciovanie mimoriadnej schôdze a majú dokazovať Čislákove pochybenia, totiž minister označil za klamlivé.

Minister tiež odmietol, že za svojho pôsobenia nezaviedol žiadne protikorupčné opatrenia.

"Zaviedli sme mailové protikorupčné schránky. Vy hovoríte, že to nie je nič, ale je dôležité dať priestor občanom a pacientom, ak majú pocit skrivodlivosti, aby sa voči tomu vyjadrili. Kde nie je žalobca, nie je ani sudca. Spustili sme aj projekt otvorenej transparentnej nemocnice," menoval Čislák.

Fico sa ministra zastal

Premiér Robert Fico (Smer) sa za Čisláka postavil a návrh na jeho odvolanie označil ako prejav neschopnosti KDH predložiť alternatívu.

Hnutiu odkázal, že nie Smer, ale práve KDH je zodpovedné za vstup finančnej skupiny Penta do slovenského zdravotníctva.

"Vy ste absolútne zodpovední za vstup Penty a za posilnenie tejto finančnej skupiny v slovenskom zdravotníctve. Vy ste rodičia Penty v slovenskom zdravotníctve," vyhlásil Fico.

Pripomenul, že exministra zdravotníctva za KDH Ivana Uhliarika nevolali inak ako Pentliarik.

Druhý pokus

Čislák čelil pokusu o odvolanie aj v apríli, kedy ho opozícia obvinila zo zametania káuz pod koberec.

Vláda sa aj vtedy za svojho ministra zdravotníctva postavila.

Krok opozičných poslancov je podľa nej neodôvodnený, podložený viacerými klamlivými tvrdeniami a vykonštruovaný.


Minúta po minúte

Spravodajstvo Minúta po minúte sme ukončili.

20:11 Poslanci nedôveru ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi nevyjadrili. Za vyjadrenie nedôvery bolo 38 zo 112 prítomných poslancov, proti hlasovalo 74 poslancov.

19:39 Záverečné vyjadrenie Júliusa Brocku z KDH: „Táto schôdza splnila svoj účel. Aj keď Smer čísláka podrží, slovenskému zdravotníctvu sme týmto určite pomohli."

19:29 Poslancovi Antonovi Martvoňovi vypli mikrofón počas vyjadrenia k Hlinových slovám. Sťažuje sa, že bol porušený rokovací poriadok.

19:18 „Ľudia reálne povedali, že chcú, aby ste odstúpili. Ak máte v sebe trochu férovosti, očakávam aj férovú reakciu," dodal Alojz Hlina k odvolávaniu ministra.

19:10 „Veď aj minister zdravotníctva povedal, že ak ste podpísali úverové zmluvy, nič to neznamená. Chcete sa ešte rozprávať o stave nemocníc? Nemocnica v Liptovskom Mikuláši vyzerá ako Sarajevo, dajú sa tam natáčať horory,“ vyjadril sa k stave slovenských nemocníc Alojz Hlina z KDH.

18:50 „Žijeme v bludnom kruhu gabania verejných zdrojov,“ povedal Peter Osuský. Reaguje na Janu Vaľovú zo Smeru: „Tí, ktorí nadávajú na privatizáciu, majú najviac ľudí, ktorý v nej plávajú ako ryby vo vode."

18:12 „Minister Čislák musí odísť preto, že nespravil nič,“ vyhlásil Viliam Novotný. Je si však vedomý toho, že to nebude dnes večer.

„Minister nevie a nemôže zastaviť zdravotnícku mafiu a o tom je táto schôdza,“ doplnil.

Poukázal aj na neefektívnu protikorupčnú linku, na ktorú prišli iba dva podnety.

17:45 Daniel Lipšic sa Baláža spýtal, či pozná inú krajinu v západnej Európe, kde sú poslanci vládnej strany riaditeľmi nemocníc. "Je to normálne, aby sa riaditeľmi nemocníc stávali stranícki poslanci? Čo je to za idiotský nápad? A v Smere je takýchto riaditeľov, resp. bývalých, požehnane," dodal s tým, že to svedčí o previazanosti politiky a zdravotníckeho biznisu.

17:34 Vladimír Baláž zo Smeru upozornil na to, že je škoda vystupovať , keď už v parlamente nikto nie je.

Voliči na Slovensku majú len obrovský pocit hnusu z toho, čo sa deje v politike, z toho, čo v nej robí jedna alebo druhá strana, vyhlásil.

Baláž je bývalým riaditeľom Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Z funkcie odstúpil po kauze na nákup stravy do viacerých slovenských nemocníc. "Treba povedať, že sú tu chyby, ale takáto pravda, že nič nefunguje, tu nie je," odkázal opozícii, ktorá podľa neho počas celej mimoriadnej schôdze len vylieva vedrá špiny.

17:02 Alojz Přidal z KDH hovorí o tete Anke Sučkovej. „Z desiatich rokov, osem rokov riadite zdravotníctvo. To je katastrofa, zamyslite sa nad sebou,“ uzavrel svoje vystúpenie.

16:21 O slovo požiadal jeden z navrhovateľov odvolávania poslanec Igor Matovič, ktorý poukázal na „košickú zdravotnícku mafiu na čele s donom Pavlom“.

Na čele zdravotníctva je podľa Matoviča človek, ktorý nemá záujem čistiť, ale zakonzervovať stav a nerieši dlh nemocníc. "46 mesiacov kašlete na zdravotné sestry," odkázal vláde.

"Vy ste sa chválili tým, že ste štyri roky nerobili nič. Nemali ste žiadnu odvahu postaviť sa košickej zdravotníckej mafii."

Matovič ukázal aj fotky schátraných nemocníc v Žiline a Košiciach.

15:25 „Dnes sme svedkami už tretieho odvolávania ministra zdravotníctva tejto vlády,“ začal svoj prejav Ivan Uhliarik z KDH.

15:09 Tibor Bastrnák z Mostu-Híd skonštatoval, že hoci je Čislák v kresle ministra len 11 mesiacov, na ministerstve zdravotníctva pôsobí od nástupu súčasnej vlády. Bastrnák zopakoval, že Smer nevyriešil žiadne problémy v rezorte.

15:03 „Vy ste prečítali ešte aj slovné spojenie "prepáčte, ale aj ja som presvedčený". Kto Vám to písal? Keby vám tam napísal "Sisa Sklovská" aj to prečítate?“ reagoval Alojz Hlina na Rašiho. „Vy ste taký Robocop ako ten v banskobystrickej župe,“ doplnil.

15:00 Rašiho prejav trval 35 minút. Ministra obhajoval a vymenoval všetky Čislákove kroky, ktoré hodnotí ako pozitívne. Vrátil sa aj k "tete Anke". "Všetko prebehlo tak, ako malo," zhrnul výsledky poslaneckého prieskumu vo VšZP.

14:25 Pán navrhovateľ (Július Brocka) bol mimo obrazu aj mimo zvuk, začal svoju reč exminister Raši. "Vypočuli sme si veľa klamstiev a lží," doplnil.

14:08 „Bola teta Anka biely koňom?“ pýta sa Július Brocka. „Ja si myslím, že by mala byť podnikateľka roka.“ Brocka poprel, že by návrh obsahoval nepodložené obvinenia, ako to tvrdí vláda. Poukázal na rozpor stanoviska s vystúpením premiéra Fica. Ten totiž vyhlásil, že po etickom pochybení Forai odišiel z funkcie, stanovisko však hovorí a nepodložených obvineniach.

13:55 „Expertom KDH na zdravotníctvo sa stáva hviezda Penty – FIFA –Figeľ Faktor,“ vyhlásil Raši. Nech žije „kádehácka FiFA", uzavrel svoju faktickú poznámku.

13:50 Podľa Valockého sa neukázalo, že teta Anka bola preferovaná, poslanecký prieskum neukázal, že by mala výhody pri zmluvách s VšZP. „Riaditeľ poisťovne odišiel, pre nás je táto kauza personálne ukončená,“ vyhlásil.

13:42 Jozef Valocký zo Smeru pripomenul ako Faktor s Uhliarikom vytunelovali štátnu poisťovňu, kauzu doktor magnet a uprednostňovanie cyperských firiem. „Prečo Faktor a Uhliarik uprednostnili súkromnú firmu?“ pýta sa.

13:24 „Ste pentolízači,“ odkázal Blaha opozícii. „Iba vylievate kýble špiny na túto vládu,“ doplnil.

13:19 „Oni budú rozprávať od rána do večera to isté, úplne zbytočná schôdza, škoda elektriny,“ opäť sa pustil Jarjabek do pozície.

13:10 Július Brocka sa Čisláka spýtal, či si naozaj myslí, že sa nájde aspoň jeden z 83 poslancov Smeru, ktorý by mal odvahu hlasovať za jeho odvolanie. "My ani neveríme, že vás odvoláme. Tento inštitút odvolávania je však veľmi užitočný. Vás totiž odvolajú voliči v najbližších voľbách," myslí si Brocka.

13:05 Exminister Uhliarik vytkol Čislákovi, že sa vo svojom vystúpení nevenoval kauze bývalého riaditeľa VšZP Marcela Foraia.

12:48 "Ak z dvadsiatich nemocníc ma vypískali v jednej, tak som tomu rád", povedal Čislák s tým, že ho mrzí, že to bolo práve v jeho domovskej nemocnici v Košiciach.

Minister chodil po nemocniciach obhajovať svoj zákon o platoch pre zdravotníckych pracovníkov.

img_2895_r4818_res.jpg

Peniaze na zvýšenie platov sú, tvrdí Čislák. Zdroj: SITA

12:38 Minister zdravotníctva Viliam Čislák vyhlásil, že odstúpi aj sám, ak to tak bude cítiť. "Je na opozícii, aby našla také argumenty, ktoré by presvedčili aj poslancov Smeru a tí by za moje odvolanie hlasovali," odporučil.

Dôvody opozície, ktoré majú dokazovať Čislákove pochybenia, totiž minister označil za klamlivé. Minister tiež odmieta, že za svojho pôsobenia nezaviedol žiadne protikorupčné opatrenia.

Odmieta tiež tvrdenia, že nezabezpečil financie na zvyšovanie platov zdravotníkov. "Sú garantované, pretože v rozpočte na budúci rok sú viazané na tento účel," vyhlásil.

12:34 "Pekná dušičková atmosféra tu vládne, hlavne, keď počúvame politické mŕtvoly." Dušan Jarjabek zo Smeru týmito slovami podporil premiérove vyhlásenia o zbytočnosti práve prebiehajúceho odvolávania.

12:30 "Realita je taká, že hospitalizovaný pacient o piatej ráno telefonuje svojej manželke, aby mu prišla vyliať bažanta, lebo to nemá v nemocnici kto urobiť. Toto je realita, o ktorej vy neviete. Lebo vaši rodičia, vaše rodiny, vaše tety Anky sú všetko protekční ľudia, ktorí sú hospitalizovaní podľa mňa nie v slovenských nemocniciach, ale posielate ich niekam, do Viedne," odkázala poslancom Smeru Lucia Nicholsonová.

12:26 „Odvolávanie je tu aj za to, čo minister nerobí,“ upozornil vo faktickej poznámke predseda KDH Ján Figeľ.

12:12 „Príde mi to absurdné reagovať na niekoho, kto tu nie je,“ okomentoval premiérov odchod po vystúpení Alojz Hlina z KDH. Dodal, že aj vďaka Rašiho návrhom sa vytvára monopol súkromných lekární Penty - Dr. Max.

Prečítajte si tiež:

Primátor Košíc na to reagoval slovami: „Ide zima, mám pre pána Hlinu pripravený kabát so zošitými rukávmi. Vpredu.“

12:05 „Za peniaze pre sponzorov ste schopní zapredať aj zdravie občanov tejto krajiny,“ reagoval na premiérove vystúpenie Zsolt Simon z Most-Híd.

Tiež nesúhlasí, že za vstup Penty do zdravotníctva je zodpovedné KDH. Pripomenul spis Gorila. "Premiér bol ten, ktorý Pente garantoval, že s Paškom sa dá dlhodobo počítať v zdravotníctve," uviedol Simon

12:00 Predseda klubu KDH Pavol Abrhan sa ohradil voči tvrdeniu, že za stav zdravotníctva môže KDH. "Že sa nehanbíte toto povedať po štyroch rokoch vlády jednej strany. Z posledných desať rokov ste boli osem rokov predsedom vlády. Kto iný je zodpovedný za situáciu v zdravotníctve, ak nie vy?" adresoval Abrhan Ficovi.

img_2878_r7617_res.jpg

Premiér Fico má informácie, že opoziční poslanci budú chcieť odvolať aj jeho. Zdroj: SITA

11:55 „Táto schôdza je nezmyselná a absurdná, prečo šírite zlo?“ poukázal Fico na blížiace sa sviatky. „Vy ste nepredložili za štyri roky žiadnu alternatívu.“ Je to jedno z najzbytočnejších odvolávaní vôbec, ukončil premiér svoju reč.

S návrhom na odvolanie vláda nesúhlasí. Ako upozornil, do volieb je 120 dní.

Fico tiež upozornil na to, že má informácie o tom, že opozícia sa pokúsi odvolať aj jeho. Takú schôdzu už vopred označil za zbytočnú.

11:36 Pred poslancami vystúpil premiér Fico, ktorý predniesol stanovisko vlády. „Ja som zatiaľ iba pozdravil,“ smial sa premiér z prihlášky na faktickú poznámky v úvodnej minúte svojho prejavu.

„My sme vyvodzovali zodpovednosť, odvolali sme ministerku Zvolenskú a potom sa šíria iba klamstvá o novom riaditeľovi VšZP,“ vyhlásil premiér. Ako pripomenul, Čislák odvolal z funkcie Foraia, čiže konal.

Súčasnú opozíciu obvinil, že keď bola pri moci, kryla rozkrádanie a vpustila do zdravotníctva finančnú skupinu Penta. "Ak sa pozrieme na všetky nominácie, ktoré robil pán Uhliarik, inak menovaný pán Pentliarik, inak sme ho ani nevolali, všetko to boli ľudia z Penty. Predražené prenájmy, rodinné firmy, to boli teda iné krádeže a klamstvá," zdôraznil premiér.

Fico považuje opozičný návrh za prejav neschopnosti. Minister Čislák podľa premiéra konal a zhodnotil jeho pôsobenie. „Návrh na odvolanie je chabý ako celé pôsobenie KDH v politike,“ neodpustil si poznámku na kresťanských demokratov.

KDH a zvyšku opozície pripomenul privatizáciu Slovenských elektrární, pri ktorej podľa Fica pravicová vláda okradla štát o 300 miliónov eur.

11:19 Podpredseda KDH Július Brocka ako predkladateľ návrhu vo svojom prejave spomenul kauzu VšZP a škandál okolo "tety Anky", ale aj piešťanského CT a predaja pozemkov bratislavskej fakultnej nemocnice. "

Minister Čislák kauzy nerieši, ale skôr zametá pod koberec, zopakoval Brocka. Poukázal na to, že „teta Anka“ je v zdravotníctve iba špička ľadovca. "Jedna teta Anka oberie zdravotníctvo o viac peňazí ako sto skorumpovaných lekárov," vyhlásil Brocka.

11:17 Poslanci si odhlasovali, že budú o Čislákovi rokovať bez prestávky až do záverečného hlasovania.

11:11 Predseda parlamentu Peter Pellegrini otvoril mimoriadnu schôdzu. Na úvod si poslanci uctili minútou ticha zosnulého kardinála Jána Chryzostoma Korca. Pellegrini zároveň pripomenul, že Slovensko si pripomína výročie Deklarácie slovenského národa.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 6. Cíťte sa v priestore príjemne
 7. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 10. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 9 207
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 595
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 533
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 154
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 764
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 494
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 931
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 923
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 978
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl? 774

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.

DOMOV

Plavčan na tlačovej konferencii nehovoril pravdu

Minister povedal, že kritériá boli známe v 2015. Schválené boli o rok neskôr.