BRATISLAVA. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odmieta tvrdenia Slovenskej katolíckej charity (SKCH), podľa ktorej bez náhrady končí Národný projekt podpory opatrovateľskej služby.
"Je preukázateľne veľkým prínosom v oblasti sociálnej politiky na lokálnej úrovni a je preto nevyhnutné aj jeho pokračovanie v programovom období 2014-2020," uviedol hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR MPSVR Michal Stuška.
MPSVR podľa Stušku v tomto období sústredilo maximálne úsilie na nevyhnutnú úpravu tohto osvedčeného projektu tak, aby bol v súlade so schváleným novým Operačným programom Ľudské zdroje pre programové obdobie 2014 - 2020, a mohol byť opätovne financovaný z európskych štrukturálnych a investičných fondov.
"Je spoločným záujmom, aby sa pri pripravovaných projektoch dosiahla ešte vyššia koordinácia a efektívnosť, preto bolo potrebné nanovo nastaviť všetky riadiace dokumenty nevyhnutné pre jej prípravu. Zároveň bolo nevyhnutné do projektov zapracovať aj skúsenosti vychádzajúce z doterajšej praxe," vysvetlil Stuška.
Údajne skreslené informácie
Informácie poskytované SKCH o projektoch pre médiá sú podľa rezortu skreslené a obsahujú dokonca nepravdivé tvrdenia.
"Nie je napríklad pravdou, že v súčasnom projekte mohli byť podporované opatrovateľky aj na polovičný úväzok. Nie je teda pravdivé tvrdenie SKCH, že pracovných miest bolo poskytnutých ešte oveľa viac, pretože mnohé opatrovateľky pracovali na polovičné úväzky. V súčasnosti končiaci národný projekt neumožňoval podporu iných ako plných pracovných úväzkov," skonštatoval Stuška.
Aj na základe návrhu SKCH je preto takáto možnosť zapracovaná v pripravovanom novom národnom projekte, ktorý predpokladá aj možnosť podpory polovičných úväzkov.
Podľa ministerstva, práve nastavenie nového projektu tak bude umožňovať podporu väčšieho absolútneho počtu opatrovateliek, pokiaľ budú subjekty takúto formu úväzku využívať.
Suma na viac opatrovateliek
Rovnako podľa rezortu nie je pravdou, že v novom národnom projekte sa predpokladá zapojenie približne dvetisíc opatrovateliek. Vyčlenená finančná alokácia umožňuje podporu viac ako 3 300 plných pracovných úväzkov.
To znamená, že v prípade využívania polovičných úväzkov bude pravdepodobne podporený ešte väčší počet opatrovateliek a opatrovateľov, ale aj samotných odkázaných občanov, tvrdí MPSVR.
Národný projekt podpory opatrovateľskej služby na Slovensku sa končí 31. októbra tohto roka. Podľa SKCH tak približne 3,7 tisíca opatrovateliek zostane bez práce a rovnaký počet domácností bez opatrovateliek.
Do končiaceho sa projektu sa podľa SKCH zapojilo 98 obcí, ktoré poskytli 360 plných pracovných úväzkov opatrovateľkám, 38 neziskových organizácií, ktoré poskytli 2 423 plných pracovných úväzkov opatrovateľkám, 10 cirkevných a náboženských organizácií, ktoré poskytli spolu 414 plných pracovných úväzkov a občianske združenia, ktoré poskytli 349 plných pracovných úväzkov opatrovateľkám.
Spolu bolo v tomto národnom projekte poskytnutých 3 546 plných pracovných úväzkov.