Sága rodu HZDS sa čoskoro rozkošatí o ďalšiu kapitolu. Ak veci pôjdu tak, ako uvádzajú klebety, tak na irackom uznesení slovenského parlamentu sa skupina Vojtecha Tkáča vymedzí voči mečiarovskej väčšine. Ak veci pôjdu inak a vládny návrh odmietne celé HZDS, zviditeľnenie platformy sa udeje o dva týždne neskôr. Vtedy má aj vzniknúť nový klub, ktorý bude mať viac ako osem členov. Aspoň tak prognózuje Ivan Kiňo, jeden z frakcionárov.
Múdrejšie bude vyčkať, až kým oči neuvidia. Emancipačné kŕče Tkáča a spol. sú totiž už folklórom. Rodné hniezda opustili v slovenskej politike už kŕdle dobrých vtákov, nikto sa však tým pol roka vopred nevyhrážal. Ešte v jeseni napríklad Ladislav Polka hovoril o „chorej firme, ktorú treba zlikvidovať“. Po januárovom predstavenstve ten istý človek vyhlásil, že „ideme ďalej, na vytvorenie samostatného klubu to nevyzerá“. Vo februári zrazu polemizuje s podpredsedom Rudolfom Žiakom o tom, ako by bolo slušné naložiť s poslaneckými mandátmi disidentov. Tomu sa hovorí - turbulentný osobný vývoj.
Zrejme už vzniku „pravého HZDS“ neunikneme. Na zváženie sú však ústretové reakcie koaličných politikov, ktoré avizujú podporu vzniku odštiepeneckého klubu. KDH je možné pochopiť, že ako strana dobrých kresťanov chce vrátiť požičané z minulého volebného obdobia, keď HZDS zahlasovalo za kresťanskodemokratický klub navzdory odporu SDKÚ.
Mimo roviny zdvorilostnej má však kauza aj rovinu politicko-kultúrnu. A v tej je veľmi otázne, či množenie poslaneckých klubov, ktoré ako subjekty nemajú mandát voličov, je to najprospešnejšie pre zdravý vývoj slovenského parlamentarizmu.
Ako jednotlivci nech disidenti spokojne zostanú poslancami, ak im svedomie dovolí a hovorí, že nie oni, ale strana porušuje volebný program. Poslanecký klub je však kolektívna výsada - udeľuje ju parlament a nemá nič spoločného s priamym mandátom voličov. Nie je jasné, prečo by sa mala naďalej pestovať tradícia, že každá skupina, ktorá sa odkiaľsi odlomí, má na klub a požitky s ním spojené automatický nárok.
S vysvetlením, že vznik „pravého HZDS“ je pre koalíciu dobrý politický biznis, sa zatiaľ neponáhľajme. Život ukáže, ale kód do budúcnosti a pre voliča nie je dobrý. Parlamentné kluby by sa mali kryť so stranami, ktorých kandidátky uspeli, nie s obchodným potenciálom prelietavých politikov.

Beata
Balogová
