BRATISLAVA. Diváci z celého sveta si odvčera môžu pozrieť film arabskej televízie Al-Džazíra o Milanovi Hudákovi z Moldavy nad Bodvou. Zobrazuje život Róma, ktorý vo svojich 31 rokoch chodí na strednú školu a so sestrou vzdeláva deti v miestnom komunitnom centre.
Obaja sa vo svojom úsilí zlepšiť pomery v osade stretávajú s množstvom problémov od apatického prístupu ľudí cez jazykové bariéry až po otvorený rasizmus.
„Tento film nie je len o mne, je to film o celej osade. Dúfam, že ľudia budú po jeho zhliadnutí o nás premýšľať inak ako doteraz,“ povedal Hudák, ktorého známi volajú Igor. Film zverejnila Al-Džazíra ako súčasť svojho programu Witness (Svedok). Poukazuje na pohnuté osudy ľudí, o ktorých by sa inak verejnosť nedozvedela.
Firmy sa často sa týkajú prenasledovaných menšín a ľudí trpiacich v dôsledku chudoby či ozbrojených konfliktov. Diváci si ich môžu zadarmo pozrieť na jej internetovej stránke.
Z narkomana učiteľom
Igorovi pred rokmi zmenilo komunitné centrum život a z násilníckeho narkomana sa stal dobrovoľníkom, ktorý vzdeláva deti v osade.
Policajný zásah v osade v roku 2013 Hudáka donútil urobiť ďalšie rozhodnutie. Kým si liečil rozbitú hlavu po údere obuškom, vyhľadal riaditeľa maďarskej strednej školy s tým, že si chce dokončiť vzdelanie.
Igor sa chce stať učiteľom, aby mohol vzdelávať deti v osade. Pre zlú slovenčinu a nedostatočnú predškolskú prípravu často v škole prepadajú a v dospelosti zostávajú závislé od štátnych dávkok.
„Rómske deti majú v sebe schopnosti, o ktorých väčšinou ani nevedia. Musia mať však možnosť rozvíjať svoje talenty,“ povedal Igor.
Vyšetrovanie sa ťahá
Osada v Moldave na Bodvou dnes vyzerá inak ako v čase, keď ju 19. júna 2013 obkľúčilo niekoľko desiatok policajtov, ktorí potom pri zásahu zranili asi tridsať ľudí.
Pribudli kvalitné asfaltové cesty a elektrické osvetlenie. Zároveň však pretrváva strach z policajtov a miestni na zásah stále neradi spomínajú tvrdí Igor.
Zásah policajtov ich kolegovia stále nevyšetrili. Proti pomalému postupu príslušných orgánov v minulosti protestovala ombudsmanka Jana Dubovcová aj medzinárodné ľudskoprávne organizácie.
Postup vyšetrovateľov je neštandardný, celý proces sa naťahuje a pre obete je potom čoraz ťažšie vypovedať o tom, čo sa stalo, povedal v júni advokát obyvateľov osady Budulovská Stanislav Jakubčík.
„Vzhľadom na veľký počet poškodených, čiže 70 osôb, a s tým súvisiaci enormný rozsah dokazovania je tomu dĺžka vyšetrovania úmerná,“ tvrdí Marián Spišák, hovorca krajskej prokuratúry v Prešove.
Čaká sa podľa neho už len na niekoľko posudkov a v priebehu novembra by mal vyšetrovateľ prípad posunúť ďalej.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
