BRATISLAVA. Hlasné protesty a diskusie, ktoré v septembri sprevádzali prechod amerického vojenského konvoja cez Slovensko, sa o mesiac už neopakovali. Zahraniční vojaci naše hranice prekročili minulý týždeň, no ich opätovný prejazd si nevšimol takmer nik.
„Preprava vojakov americkej armády z cvičenia Brave Warrior prebehla v uplynulom týždni,“ potvrdil hovorca armády Štefan Zemanovič. O prvom prejazde informovalo ministerstvo obrany, tentoraz povedalo len toľko, že naša armáda o ňom vedela. S otázkami na formu presunu či počet vojakov odkázalo SME na americkú ambasádu.
Cez slovenské územie podľa ambasády tentoraz prechádzala len časť zo 640 vojakov 2. pluku, ktorí sa v septembri viezli asi na 150 kusoch kolesovej techniky. „Konvoj mal 55 vojakov a 39 kusov podpornej techniky,“ spresnila hovorkyňa ambasády Stephanie Fitzmaurice. Súčasťou kolóny boli napríklad aj obrnené vozidlá Stryker a presunula sa bez nepríjemností či incidentov.
Prešli bez zastávky
Americkí vojaci sa vracali z cvičenia NATO Brave Warrior v Maďarsku, na ktorom sa zúčastnili aj slovenskí, českí či poľskí vojaci. Smerovali do Česka a Nemecka, kde majú v meste Wilseck základňu. Presnú trasu prechodu ministerstvo ani americká ambasáda nespresnili. Do Česka však vstupovali najmä cez hraničný priechod Brodské Lanžhot. Veľká časť techniky sa podľa informácií SME presúvala po železnici.
Kým pred mesiacom americkí dragúni na Slovensku aj spali, časť z nich na letisku v Kuchyni a časť vo výcvikovom priestore Turecký vrch, tentoraz prešli bez zastávky. Dlhšie sa zdržali v českom Vyškove.
„Tento presun bol pravidelnou súčasťou odbornej prípravy v rámci NATO, ktorá podporuje jej schopnosť voľného pohybu vojakov aj s ich výbavou cez územie členských krajín,“ hovorí Fitzmaurice.
Septembrový presun Američanov si vyžiadal aj zásah polície. Na hranici konvoj vítalo niekoľko desiatok protestujúcich, zväčša sympatizantov Ruska, vrátane členov KSS, strany Právo a spravodlivosť či bývalý premiér Ján Čarnogurský.
Pôvodne chceli odporcovia vstup vojakov na slovenské územie blokovať. Napokon k vážnejším výtržnostiam nedošlo.
Analytici pritom upozornili, že podobné presuny nie sú ničím výnimočným. „Spoločné aktivity so spojencami, a to aj na našom území, prebiehajú v podstate každoročne, aj niekoľkokrát. Akurát presun techniky po cestných komunikáciách je viac viditeľný, a preto vzbudzuje väčšiu pozornosť,“ povedal analytik CEPI Milan Šuplata.
Zriadime styčný tím NATO
O spolupráci krajiny s NATO hovorila minulý týždeň aj vláda. Odhlasovala vznik nového centra aliancie na Slovensku, aj silnejšie zastúpenie krajiny v spoločných štruktúrach.
Vznik takzvaného tímu NFIU znamená, že v bratislavských kasárňach vo Vajnoroch začne budúci rok pôsobiť skupina 41 ľudí, z toho 21 zo Slovenska. Ich úlohou bude zabezpečiť podmienky pre prípad, že by do krajiny museli prísť spojenecké vojská.
Rovnako ako na Slovensko prídu spojeneckí vojaci, aj slovenskí vojaci pôjdu vo väčších počtoch do zahraničných centier NATO. Spolu 85 by ich malo pôsobiť v litovskom Vilniuse, maďarskom Székesféhervári, poľskej Bydgoszczi či rumunskej Bukurešti.
Vláda taktiež odsúhlasila účasť krajiny v cvičení NATO zameranom na krízové riadenie členských krajín CMX 2016. Konať by sa malo na jar budúceho roku.

Beata
Balogová
