Bugár si myslí, že spoločný postup by mohli povzbudiť voličov. KDH si spoluprácu dokáže predstaviť.
BRATISLAVA. Strana Most-Híd vyzýva KDH a Sieť, aby povedali, akú alternatívu voči vláde Smeru vidia a či sú ochotné vytvoriť alternatívu spoločne. Predseda Béla Bugár volá po spojenectve tejto trojice. V najbližších dňoch či týždňoch chce o nej rokovať s KDH a Sieťou.
Kresťanskí demokrati Bugárovi odpovedali, predseda Siete Radoslav Procházka nereagoval úplne jasne.
Trojlístok by mohol ľudí povzbudiť
O vláde so Smerom podľa Bugára Most-Híd dnes nepremýšľa. "Alternatívu jednofarebnej vlády Smeru vidíme v kombinácii strán Most-Híd, KDH a Sieť, ktoré z hľadiska programu a hodnotových kritérií sú k sebe najbližšie. ((anketa))
"A práve tieto strany by mohli vytvoriť stabilnú vládu bez Smeru," povedal Bugár na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave.
Zdôraznil, že nehovorí o žiadnom písomnom záväzku či o predvolebnej koalícii.
"Hovoríme len o tom, aby každá z týchto strán povedala, že po voľbách vie spolupracovať a vytvoriť základ budúcej vlády," uviedol.
Rokovaniami chce Bugár získať od KDH a Siete jasné stanovisko, či sú schopní pripojiť sa k spomínanej alternatíve.
Predseda Mosta-Híd si uvedomuje, že preferencie trojice strán zatiaľ nenapovedajú výsledku, ktorý by ohrozil Smer.
Verí však, že spoločný postup a postoje trojlístka pred voľbami by mohli povzbudiť voličov a alternatíva by mohla urobiť lepší volebný výsledok.
Ľudia podľa neho potrebujú signál, že môže zafungovať alternatíva strán Most-Híd, KDH a Sieť, ktorá by mohla vymeniť jednofarebnú vládu.
Pravicové strany si svojou neochotou kazia šance na koalíciuČítajte
Zimný strih stromčekov a politické témy
Šéf Siete Radoslav Procházka neodpovedal na Bugárovu výzvu jasne. "Práve dnes Béla Bugár vyslovil v médiách obavu, ako to vyzerá u mňa na dvore. Keďže je práve ten správny čas zazimovať záhradu, spojme príjemné s užitočným - pozvem ho k sebe na zimný strih stromčekov a popritom preberieme aj politické témy a ja mu potom túto brigádu vrátim na jeho dvore," reagoval Procházka.
Pripomenul, že Sieť vznikla s ambíciou prispieť ku generačnej obnove verejnej služby a k reálnej zmene pomerov v prospech strednej triedy.
Pre naplnenie tohto cieľa sa podľa Procházku snaží a bude snažiť urobiť maximum.
"Ak má verejnosť s inou predstavou o správe štátu, než akú ponúka súčasná vláda, uveriť možnosti vzniku pevnej a súdržnej zostavy, sústrediacej všetku svoju energiu práve do služby občanom, je nevyhnutné, aby všetky potenciálne súčasti takejto zostavy boli schopné aspoň minimálnej zdržanlivosti v prejavoch nevraživosti voči svojim prípadným partnerom," doplnil Procházka.
Sociológ Michal Vašečka: Slovensko čaká politický resetČítajte
KDH si spoluprácu predstaviť dokáže
Kresťansko-demokratické hnutie si navrhovanú alternatívu predstaviť vie. "KDH si dokáže predstaviť takýto základ budúcej vlády. Výzva Bélu Bugára ide v línii stratégie KDH, ktorú sme schválili vo februári na sneme v Nitre. Sú to strany, ktoré aj hodnotovo majú k sebe blízko a podľa mňa v tom najbližšom období by mohli dokázať vytvoriť alternatívu voči socialistom, ktorí dnes vládnu, a voči korupcii, ktorá sa rozvíja na Slovensku," uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan.
Slovensko podľa šéfa KDH Jána Figeľa potrebuje alternatívu voči korupcii, populizmu a zadlžovaniu národa. "Naším cieľom nie je Smer dopĺňať, ale nahradiť," dodal Figeľ.

Beata
Balogová
