BRATISLAVA. Ministerstvo školstva neidentifikovalo konkrétne dôvody, pre ktoré by nebolo možné na Slovensku aplikovať politiku otvoreného prístupu k výsledkom výskumu a vývoja financovaného z verejných zdrojov.
Výnimkou sú špecifické prípady, ako napríklad vojenský výskum či iný výskum podliehajúci režimu utajenia.
Vyplýva to z analýzy možnosti zavedenia otvoreného prístupu k vybraným publikačným výstupom, ktorú ministerstvo školstva predkladá na rokovanie vlády.
Centrálny repozitár
Rezort v nej zároveň uvádza, že podmienkou zavedenia politiky otvoreného prístupu je vytvorenie centrálneho repozitára, čiže internetovej schránky, ktorá bude slúžiť na archiváciu výstupov a ich sprístupňovanie širokej verejnosti.
Implementácia politiky otvoreného prístupu k výsledkom vedy a výskumu je v súlade s politikou Európskej komisie. Pochybnosti môže podľa ministerstva vyvolať skôr samotné nastavenie pravidiel pre tvorbu zamestnaneckých diel.
Výskumník by mal mať tiež jasne vymedzené, kedy využíva prostriedky zamestnávateľa financované z verejných zdrojov a kedy publikuje na základe priamej objednávky od vydavateľa, iného subjektu, a robí to mimo pracovného času.
Technické prostriedky ako prvý krok
V prvom kroku treba vytvoriť technické prostriedky a následne začať s archiváciou publikačných výstupov a postupne sprístupňovať jednotlivé kategórie publikačných výstupov.
Po nastavení procesov je možné pristúpiť aj k prípadnej zmene právnej úpravy, čím by sa právne zaviazali grantové schémy aplikovať politiku otvoreného prístupu.
Ministerstvo vo svojej analýze zadefinovalo výzvy, ktoré vyplývajú z otvoreného prístupu, ako aj prekážky pre zavedenie otvoreného prístupu k publikačným výstupom. Jednou z výziev je neexistujúca infraštruktúra, ktorá by slúžila na sprístupňovanie a uchovávanie publikačných výstupov na národnej úrovni.
Problémom by mohli byť aj licenčné podmienky, ktoré majú jednotlivé vydavateľstvá či medzinárodné vedecké časopisy.
Ak na Slovensku zavedú politiku otvoreného prístupu ako podmienku financovania výskumných projektov z verejných zdrojov, môže to obmedziť viditeľnosť výstupov slovenských vedcov v medzinárodnej vedeckej komunite.
Možné riziko
Existuje totiž riziko, že časopisy považované za prestížne v danej vedeckej komunite alebo indexované v popredných databázach neakceptujú politiku otvoreného prístupu, prípadne ju umožnia len v prípade úhrady dodatočných poplatkov.
"Na druhej strane aj v rámci projektov financovaných programom Horizont 2020 je rovnako presadzovaný otvorený prístup, takže relevantnosť týchto obáv je otázna," dodáva ministerstvo školstva.
Ďalším špecifickým problémom je voľné sprístupnenie výstupov, ktoré majú komerčný potenciál. Ich voľnému sprístupneniu by malo predchádzať zabezpečenie prípadnej patentovej ochrany, čo nie je prekážkou otvoreného prístupu, ale je potrebné to zohľadniť pred vydaním.