BRATISLAVA. Organizácia VIA IURIS vyzýva poslancov, aby neschválili vládnu novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru.
Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytli agentúre SITA.
Absencia korektného procesu
Novela neprešla korektným legislatívnym procesom. Podľa VIA IURIS obsahuje inštitúty posilňujúce politizáciu polície a snahy o presadenie politicky prijateľných osôb vo vrcholových pozíciách polície.
"Pod rúškom pozitívnych zmien a transparentnosti táto novela navrhuje významné zakonzervovanie politických vplyvov v polícii a prináša množstvo otáznikov," zdôrazňuje sa v stanovisku.
Policajného prezidenta má vyberať výberová komisia, ale bez účasti verejnosti. Komisiu menuje minister vnútra, avšak jej závery nemusí žiadnym spôsobom zohľadniť.
Problém s odvolávaním
VIA IURIS upozorňuje, že predpoklady na výkon funkcie policajného prezidenta má podľa návrhu stanovovať ministerstvo a nie zákon. Policajného prezidenta už nebude možné odvolať bezdôvodne, ale žiadne dôvody novela na odvolanie neprináša, tvrdí VIA IURIS.
Ďalším problémom, na ktorý mimovládna organizácia poukazuje, je to, že novela nestanovuje ani čas, na ktorý bude policajný prezident vymenovaný.
V časoch, keď sa opakovane poukazuje na nevyšetrovanie významných káuz pre politické vplyvy na políciu, vláda ponúka zmeny, ktoré sú výsmechom demokratických požiadaviek na transparentnosť výberu vysokých verejných funkcionárov a požiadaviek na odpolitizovanie polície.
Politický vplyv
Ak navrhované zmeny parlament schváli, vedenie polície bude aj naďalej pod výrazným politickým vplyvom a tak prispeje k ešte nižšej dôveryhodnosti polície.
V prípade prijatia novely hrozí podľa VIA IURIS, že si vládnuca garnitúra vyberie do dôležitých riadiacich pozícií svojich nominantov, pričom vďaka novele ich nebude jednoduché odvolať.
Tieto zmeny navyše neprešli riadnym legislatívnym procesom, keďže neboli predmetom medzirezortného pripomienkového konania. K tomuto návrhu teda nebolo možné podávať pripomienky či už zo strany orgánov verejnej moci alebo verejnosti, zdôrazňuje VIA IURIS.
Návrh zároveň dôležité inštitúty nerieši komplexne, len povrchne. Tým vznikajú významné medzery v zákonoch, ktoré budú môcť byť výkonnou mocou zneužívané a zároveň budú spôsobovať chaos pri aplikácii, uvádza sa ďalej v tlačovej správe.