SME

Slovensku hrozí žaloba za rozsudky o zmenkách, varuje Hlina

Na problematické rozhodovanie súdov v sporoch o čiastky zo zmeniek upozornil aj minister Borec.

Alojz Hlina.Alojz Hlina. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Slovensku hrozí pre rozhodovanie súdov v sporoch o nároky zo zmeniek žaloba Európskej komisie. Vyhlásil to v pondelok poslanec Alojz Hlina (klub KDH).

Podľa Hlinu je dôkazom toho, že momentálne koluje po slovenských súdoch obežník zaslaný zástupkyňou SR pred súdmi Európskej únie. Podľa Hlinu zisťuje, v akom rozsahu súdy nariadili spotrebiteľom vyplácať finančné prostriedky na základe zmeniek v prospech nebankových spoločností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takéto rozsudky sú totiž podľa neho v rozpore s európskym právom.

SkryťVypnúť reklamu

Problematika mnohých

Problematika nebankových subjektov a ich pôsobenia na trhu sa podľa Hlinu týka veľkého množstva ľudí. "Politici to neriešia, polícia to nerieši, súdy dávajú za pravdu úžerníkom," povedal Hlina s tým, že na stranu občanov sa postavila až Európska komisia.

Dodal, že je zvedavý, akú vysokú pokutu bude musieť Slovensko komisii za porušovanie európskeho práva zaplatiť, pretože tieto pokuty bývajú obvykle veľmi vysoké.

Upozorňoval aj minister Borec

Na problematické rozhodovanie súdov v sporoch o čiastky zo zmeniek upozornil v auguste aj minister spravodlivosti Tomáš Borec.

"Zistil som, že v tejto veci existujú tisíce rozhodnutí po celom Slovensku a často sa od seba odlišujú," povedal Borec. Niektoré súdy podľa neho pri sporoch o zmenkách pre spotrebiteľské úverové spoločnosti prihliadajú napríklad aj na dobré mravy alebo postavenie spotrebiteľa, iné zohľadňujú iba existenciu samotnej zmenky.

SkryťVypnúť reklamu

Borec preto požiadal Najvyšší súd SR, aby v tejto veci vydal zjednocujúce stanovisko.

Zároveň minister avizoval, že za pomoci poslancov predloží do parlamentu zákon, ktorý do budúcnosti nariadi, aby boli súdy povinné v prípadoch so zmenkami posudzovať aj dobré mravy a primeranosť zmluvných podmienok.

Ochrana spotrebiteľa

Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja (Smer-SD) aj európska judikatúra nariaďuje pri sporoch o nárok zo zmeniek prihliadať na ochranu spotrebiteľa. Slovenské súdy to však podľa neho často ignorovali.

"Stalo sa to, že mnohé súdy priznali nielen zmenkovú sumu, ale priznali aj obrovské, neúmerné a podľa môjho názoru doslova úžernícke príslušenstvo vo výške 0,25 percenta denne, čo predstavuje 91-percentný úrok ročne," skonštatoval v auguste Madej.

SkryťVypnúť reklamu

Obe riešenia tejto situácie, teda zjednocujúce stanovisko pre rozhodovanie v aktuálnych sporoch a aj zákon, ktorý rozhodovanie upraví pre budúce spory, prispejú podľa Madeja k účinnejšej ochrane spotrebiteľa a k zvýšeniu právnej istoty.

Ministerstvo sa ohradilo

"Slovenská republika nečelí žiadnej žalobe Európskej komisie (EK) týkajúcej sa spotrebiteľského práva, ani podanie takejto žaloby v súčasnosti neočakávame," uvádza Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR v reakcii na dnešnú tlačovú besedu poslanca NR SR Alojza Hlinu (klub KDH).

"Voči Slovenskej republike vedie Európska komisia len predsúdne konanie, ktoré bolo začaté ešte v roku 2013. Princípom tohto konania je, že EK si od SR len vyžiadala informácie o napĺňaní a uplatňovaní legislatívy EÚ a následne vydá odôvodnené stanovisko," uvádza sa ďalej v reakcii ministerstva spravodlivosti, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa MS SR Alexandra Donevová.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou je "štandardná komunikácia a ani v tejto veci nemáme informácie ani o tom, že by malo prísť k podaniu žaloby. Slovenská legislatíva poskytuje vysoký štandard ochrany práv spotrebiteľov, ktorý bol zásadným spôsobom zvýšený aj zmenami zákonov z posledných dvoch rokov, o čom komisiu priebežne informujeme", dodáva sa v reakcii.

Súdy

Ilustračná fotografia.

Ivo Petráš je obvinený zo zločinu znásilnenia a z prečinu obmedzovania osobnej slobody.


TASR
Súvisiace témy: Súdy, Európska komisia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 065
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 375
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 954
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 102
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 042
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 023
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu