BRATISLAVA. Aktuálne spory okolo fungovania policajnej inšpekcie v Česku využil minister vnútra Robert Kaliňák na obhajobu kritizovaného slovenského modelu. Postavenie inšpekcie sa podľa neho meniť nebude. „Zostaneme v tej polohe, v ktorej sme,“ oznámil minister.
Analýza stavu v 25. európskych štátoch podľa neho potvrdila, že iba Česko má inšpekciu oddelenú od ministerstva vnútra. Prax však ukázala, že to nefunguje dobre. „Prax Českej republiky nebudeme nasledovať.“
Postavenie inšpekcie pritom v Česku zmenili na základe verdiktov Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Pôvodne česká inšpeckia fungovala podobne ako na Slovensku, teda pod rezortom vnútra.
V kauze Eremiášová a Pechová súd riešil vyšetrovanie dvojice Rómov podozrivých z vlámania v roku 2002 v Brne. Jeden zomrel po páde z okna policajnej stanice. Česko po prehre v Štrasburgu zmenilo postavenie inšpekcie tak, že jej šéfa nevyberal minister, ale vláda.
Nás sa to netýka
Ani to súdu v Štrasburgu nestačilo. Po kauze Kummer, kde išlo o mučenie zadržaného muža pri výsluchu v roku 2010, Česko vytvorilo samostaný úrad Generálnej inšpekcie príslušníkov ozbrojených zborov. Jej šéfa vyberá vláda. „Žiaden z tých rozsudkov sa netýkal Slovenska,“ reaguje Kaliňák.
Rozhodnutia európskeho súdu sú pritom záväzné pre všetky štáty viazané dohovorom. Dlhodobo na to poukazuje ombudsmanka Jana Dubovcová najmä v kauzách, kde sú policajti podozriví z neprimeraných zákrokov a vyšetrovanie ide do stratena. Situáciu kritizuje aj Výbor OSN proti mučeniu. V tomto roku sa proti Kaliňákovej inšpekcii postavil aj bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý pre jej údajnú nezákonnosť oslobodzoval policajtov usvedčených z korupcie.
Kaliňákovi to neprekáža. Zároveň upozorňuje, že česká nezávislá inšpekcia má práve tiež „mierne problémy“.
Kauza Olomouc
Premiér Bohuslav Sobotka riešil pochybnosti okolo nezávislosti šéfa inšpekcie Ivana Bílka. K jeho kritike sa pridal aj Andrej Babiš.
Bílka do funkcie vymenovala ešte predchádzajúca vláda v roku 2012 a hovorí sa o jeho blízkom vzťahu k ODS. Prejavilo sa to údajne v takzvanej olomouckej kauze, v ktorej figuruje podnikateľ Ivan Kyselý, ktorý je známy exministra Ivana Langra. Prípad dávnejšie preverovali Bílkovi ľudia bez výsledku.
Veci sa pohli, až keď začal konať policajný útvar pre odhaľovanie organizovaného zločinu. Bílek v pondelok odstúpil.

Beata
Balogová
