Bratislava 6. februára (TASR) - Minister obrany SR Ivan Šimko požiadal dnes v mene vládneho kabinetu zákonodarný zbor, aby umožnil vyslanie špecializovanej jednotky ozbrojených síl štátu na humanitárnu misiu do Kuvajtu do konca roka 2003. Rozhodnutie o zapojení sa chemickej a radiačnej jednotky do vojnového konfliktu s Irakom by na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN mala podľa mienky vlády rozhodnúť ona sama, bez ďalšieho vyjadrenia poslancov.
Slovenskí vojaci by sa v operácii pridali k partnerom z Českej republiky v rámci Veliteľstva spoločných síl na základni Camp Doha v Kuvajte.
Snahu dosiahnuť odzbrojenie Iraku a predovšetkým odstránenie zbraní hromadného ničenia a ich nosičov z jeho vlastníctva deklarovalo medzinárodné spoločenstvo už od roku 1990-91, po porážke intervencie Iraku do Kuvajtu. Minister Šimko pripomenul dôležitosť snahy odstrániť hrozbu použitia zbraní hromadného ničenia vyjadrenú rezolúciou BR OSN z 8. novembra 2002 číslo 1441. Odvolával sa aj na vystúpenie amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella na pôde OSN o neexistencii dôkazov o odstránení zbraní hromadného ničenia.
Inšpektori OSN v Iraku poukazujú na mnohé nezrovnalosti vyvolávajúce pochybnosti o Irakom deklarovanej ochote zverejniť požadované údaje. Minister obrany využil paralelu medzi Husajnom a Hitlerom, ktorý v tridsiatych rokoch minulého storočia klamal demokratické krajiny o svojich zámeroch rozvoja nemeckej ríše. Za klamlivé považuje úvahy, že dianie v Iraku sa nás netýka, pretože je ďaleko.
Mier alebo česť ako dilemy stojace proti a vedľa seba riešil už počas II. svetovej vojny britský premiér Winston Churchill vo výčitkách svojmu predchodcovi za Mníchovskú zradu. Šimko vyhlásil, že nie je náležité bezozvyšku spájať spoluúčasť slovenských vojakov na riešení krízy na Strednom východe s našim budúcim členstvo v NATO. V rozhodovaní by nás mal viesť "užitočný kompas, že totiž každý národ by mal držať slovo, a konať v súlade so svojimi záväzkami voči priateľom a spojencom. Takýmto kompasom je česť," dodal.
Slovensko nie je početná, rozsiahla a ani bohatá krajina, povedal na záver svojho expozé v poslaneckej snemovni minister obrany Ivan Šimko. "Máme však svoju česť, a keď treba, vieme byť spoľahlivým spojencom. Preto verím, že budete rozhodovať múdro, zodpovedne v záujme väčšej bezpečnosti pre život v našom svete," oslovil poslancov pred začiatkom všeobecnej rozpravy.
Úvod debaty poslancov bude patriť vystúpeniam zástupcov všetkých klubov, pričom predsedajúci schôdze Hrušovský eviduje aj ďalších 13 písomných prihlášok do rozpravy.
pm ad