Bratislava 6. februára (TASR) - Manifest proti útočnej vojne v Iraku spolu s výzvou, aby všetci humánne zmýšľajúci ľudia vyjadrili odpor k akémukoľvek násiliu a imperiálnej agresivite, zverejnilo dnes 33 osobností slovenskej inteligencie a vedeckej a umeleckej sféry. Medzi signatármi dokumentu figuruje 18 profesorov, napríklad jazykovedci Ábel Kráľ a Ján Kačala, ortopéd František Makai, koncertní umelci Peter Michalica, Jozef Zsapka či Stanislav Zámborský, hematologička Adriana Sakalová a ďalší.
Intelektuáli v manifeste odsúdili všetky útočné vojny, ktoré slúžia ako prostriedok na dosahovanie politických a hospodárskych cieľov. "Nijaký národ, štát, spoločenstvo, ani jednotlivec nemá právo zastrašovať, podriaďovať si a terorizovať iných, nik nemá právo nanucovať svoje poriadky, svoj spoločenský, hospodársky alebo politický systém a nik nemá právo obohacovať sa na cudzích zdrojoch," píše sa v ich vyhlásení. Poukazujú pri tom na "trpké historické skúsenosti" Slovákov so servilnosťou voči cudzím mocenským záujmom. Podľa nich sa prisluhovanie neprávostiam vždy napokon vypomstilo, pričom na Slovensku to demoralizovalo a decimovalo celé generácie vzdelancov. "Démon súhlasu nás opäť pokúša, no my sa nemôžeme dať vtiahnuť do ďalších, nami nezavinených konfliktov," tvrdia.
V závere dokumentu sa signatári pripájajú k podobným občianskym aktivitám na celom svete a vyzývajú ľudí k odmietavému postoju voči akýmkoľvek agresívnym a útočným činom. "Celý život venujeme tvorivej práci. Nemôžeme dopustiť, aby sa jej hodnoty spolu s dielom našich predkov ocitli v novom ohrození," dodávajú.
jkk rč