BRATISLAVA. Nové pravidlá pre dotácie v kultúre, nový pojem profesionálny umelec aj snahu evidovať umelcov prináša návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry (MK) SR.
Návrh v utorok ústavnoprávny výbor odporučil parlamentu schváliť. Ministerstvo kultúry novelu predložilo v nadväznosti na vznik novej verejnoprávne inštitúcie - Fondu na podporu umenia.
Podpora umeleckých aktivít
Fond, ktorý vznikol 1. januára tohto roka a prvé dotácie poskytne na budúci rok, má podporovať kultúrne a umelecké aktivity a kreatívny priemysel.
Z toho dôvodu MK SR navrhuje zúžiť oblasť dotácií, ktoré dáva zo štátneho rozpočtu v príslušnom rozpočtovom roku.
Podľa návrhu bude MK SR dotovať zo štátneho rozpočtu ochranu, obnovu a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu (dotačný program Obnovme si svoj dom); kultúrne aktivity osôb so zdravotným postihnutím alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva a sprístupňovanie kultúrnych hodnôt žiakom základných a stredných škôl a pedagogickým zamestnancom základných a stredných škôl (kultúrne poukazy).
Návrh vymedzuje pojem profesionálny umelec v slobodnom povolaní a upravuje podmienky evidencie profesionálnych umelcov.
V prvej etape je podľa MK SR "potrebné zakotviť do právneho poriadku pojem 'profesionálny umelec v slobodnom povolaní', na základe čoho bude možná evidencia profesionálnych umelcov s pridelením 'statusového' preukazu evidovanému slobodnému umelcovi a v ďalšej etape sa môže pristúpiť k naplneniu statusu profesionálneho slobodného umelca v jeho obsahovej forme".
Právna norma upravuje podrobnosti o činnosti fondu vo vzťahu k evidencii umelcov. "Evidencia nie je povinná a nie je podmienkou vykonávania umeleckej činnosti.
Avšak zápisom v evidencii profesionálnych umelcov v slobodnom povolaní získava umelec status profesionálneho umelca, čo môže byť v budúcnosti podmienkou pre udelenie rôznych bonusov pre umelcov," uvádza sa v návrhu.
Preukazy profesionálnych umelcov
MK SR navrhuje, aby evidenciu slobodných umelcov viedol nový Fond na podporu umenia. Fond má vydávať aj preukazy profesionálnych umelcov a viesť ich verejný zoznam na webstránke.
O zápise do evidencie má podľa MK SR rozhodovať riaditeľ fondu na základe odporučenia odbornej komisie zloženej z externých odborníkov z príslušného žánru umeleckej činnosti, ktorá preskúma podmienky zápisu do evidencie. Odborníkov do komisie budú nominovať profesionálne umelecké združenia.
O zápis do evidencie profesionálnych umelcov bude môcť požiadať ten, kto pôsobí v niektorej z oblastí umenia (literatúra, výtvarné umenie, hudobné umenie, divadelné umenie, hudobno-dramatické umenie, tanečné umenie, audiovizuálne umenie alebo iná forma umenia).
Podmienkou je vzdelanie, no ak tvorca nevyštudoval príslušný umelecký odbor, rozhodujúce budú jeho tvorivé výsledky.
Za spracovanie žiadosti o zápis do evidencie profesionálnych umelcov navrhuje ministerstvo administratívny poplatok 30 eur, ktorý fond použije na svoju prevádzku.
V právnom poriadku nie sú vymedzené
Rezort kultúry podľa ministra Mareka Maďariča odhaduje, že v slobodnom povolaní vykonáva na Slovensku profesionálnu umeleckú činnosť približne 5 000 až 6 000 umelcov.
Aj keď Autorský zákon vymedzuje pojem autor, výkonný umelec a umelecký výkon, pojem profesionálny slobodný umelec ani umelecká činnosť v právnom poriadku nie sú vymedzené.
Rovnako nie sú v právnom poriadku upravené podmienky umeleckej činnosti. Maďarič upozornil, že profesionálni slobodní umelci sú zaraďovaní medzi samostatne zárobkovo činné osoby a orgány štátnej správy ich považujú za živnostníkov, hoci nespĺňajú definíciu SZČO, pretože svoju činnosť nevykonávajú pravidelne a cieľom nie je vytvorenie zisku, ale vytvorenie umeleckého diela.
Návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v kultúre zároveň novelizuje zákon o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby.
"Vytvára legislatívny priestor na možnosť poskytnúť neziskovej organizácii finančnú podporu z rozpočtu jej zakladateľa na prevádzkovú činnosť vo forme príspevku zakladateľa," argumentuje MK SR.
Podľa v súčasnosti platného zákona o neziskových organizáciách, poskytujúcich všeobecne prospešné služby, sa totiž nedajú z dotácií zo štátneho rozpočtu, rozpočtu štátneho fondu či rozpočtu obce uhrádzať výdavky (náklady) na správu neziskovej organizácie.