SME

SDKÚ má päť percent a je v parlamente? Namerala neznáma agentúra

V jeden deň aj dva rôzne prieskumy popularity strán. Krátko pred voľbami sa ozývajú rôzne agentúry. Uškodiť či pomôcť môžu najmä menším stranám.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5705169/5705169.png?rev=2" author="Graf: SME/MM" longread-pos="full"]Prieskumy môžu ovplyvniť voličov, ale kontrola dát chýba. Dôveryhodnosť agentúr sa ukazuje časom.[/content]

TEXT: Lucia Krbatová

Ak by boli parlamentné voľby v prvej polovici októbra, SDKÚ by sa s piatimi percentami hlasov dostala do parlamentu. Niekdajšia najsilnejšia politická strana mala pritom v posledných mesiacoch vo väčšine prieskumov len okolo dvoch percent.

Päťpercentný výsledok namerala SDKÚ Agentúra sociálnych analýz ASA, ktorá na svojej webovej stránke nemá žiadne výsledky z minulých prieskumov preferencií a nerobí ich pravidelne.

Kolísavé preferencie v prieskumoch rôznych agentúr sú typické pre pravicové strany, odôvodňuje meranie Víťezslav Palásek z agentúry ASA. Osloveným ponúkajú na výber zoznam politických strán spolu s celými menami ich lídrov.

„Prieskumy môžu mať vplyv na výsledky menších strán,“ myslí si sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus. Voliči podľa neho môžu zvažovať, či dajú hlas strane, ktorá nemá istý vstup do parlamentu a v obave, aby neprepadol, volia radšej inú alternatívu.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Chýba kontrola

[content type="longread-pos" pos="left"]

Čo si všímať na prieskumoch?

  • volebné prieskumy by mala robiť agentúra, ktorá sa im dlhodobo a pravidelne venuje,
  • počet respondentov by mal byť najmenej tisíc,
  • dáta by nemala agentúra zberať dlho,
  • vyhodnocovanie agentúre zväčša trvá jeden až dva dni.

[/content]Agentúry sa môžu stať členmi Slovenskej asociácie výskumných agentúr, ktorá stanovuje základné štandardy pri prieskumoch.

Každej agentúre, ktorá sa uchádza o členstvo, skontrolujú nahraté údaje, dotazníky či výsledné dáta. Náhodné kontroly však asociácia nerobieva. V súčasnosti má šesť členov, politickým prieskumom sa venujú Focus a AKO.

Pavel Haulík z agentúry MVK považuje asociáciu za zbytočnú a bezzubú organizáciu. „Nemajú šancu dáta skontrolovať, je to organizácia na ozdobu a nemá žiadny prínos, pre ktorý by sa tam oplatilo vstupovať,“ tvrdí.

Analytik Ján Baránek hovorí, že každý klient jeho agentúry Polis má možnosť skontrolovať jej dáta. „A dosť z nich ju aj využíva,“ hovorí.

Polis v minulosti vyšetrovala polícia na podnet jednej politickej strany, žiadne metodologické pochybenia sa však nepreukázali.

Nové volebné kódexy zakazujú 14 dní pred voľbami zverejňovať volebné prieskumy. Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru zákaz zdôvodnil „neférovým ovplyvňovaním voličov“. Ako príklad spomenul eurovoľby, keď prieskumy dávali Smeru 37 percent a vo voľbách získal 24 percent.

Slosiarik hovorí, že za dôveryhodné možno považovať agentúry, ktoré sa venujú volebným prieskumom pravidelne niekoľko rokov.

Pre zväčšenie kliknite.

Strany platia aj tisíce eur

Agentúry Focus, MVK či Polis zvyčajne zverejňujú verejné prieskumy takmer každý mesiac. Okrem nich robia aj súkromné prieskumy pre politické strany.

Denník SME oslovil s otázkami, či si dávajú robiť súkromné prieskumy, všetky strany, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu.

SMK a SNS odpovedali, že si ich neobjednávajú. Koalícia OĽaNO­Nova priznala jeden súkromný prieskum vo Focuse, keď strany uvažovali o predvolebnej koalícii. Vyšiel ich na „niekoľko sto eur“.

Strana SaS priznáva, že „z času na čas“ si dáva robiť prieskumy od viacerých renomovaných agentúr, ktorým dôveruje. „Výsledky sú vyššie ako výsledky verejných prieskumov, v každom z nich má SaS nad päť percent,“ odkázala hovorkyňa Katarína Svrčeková. Odchýlka je podľa nej od 0,5 do jedného percenta, čo je ešte v rámci štatistickej chyby.

Sieť považuje vyhodnocovanie dát z prieskumov „za súkromnú záležitosť“.

Pýtajú sa na iné veci

Slosiarik hovorí, že prieskumy vo Focuse si objednáva veľa politických strán najmä pred voľbami. Preferencie v porovnaní s verejným prieskumom sú podľa neho takmer identické a strany primárne nezaujímajú.

„Môžu si ich pozrieť v tých verejných. Skôr ich zaujímajú asociácie s lídrami, potenciál strany, či zvolili dobrú stratégiu v kampani, alebo postoj k zásadným spoločenským otázkam,“ vymenúva.

Vo Focuse stojí jedna otázka v omnibusovom prieskume 330 eur bez DPH. Cena komplexnejšieho dotazníka môže podľa Slosiarika dosiahnuť niekoľko tisíc eur.

Súkromné prieskumy si v Polise pred voľbami objednali podľa Baránka takmer všetky významné strany s výnimkou Smeru.

V minulosti sa pomýlili aj o desať percent, ide o výnimky

Pri volebných omyloch agentúr bol skutočný zisk oproti prieskumom pre politikov zväčša sklamaním.

Prezidentské voľby 1999

Madga Vášáryová bola jednou zo súperiek bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Agentúra MVK jej šance mesiac pred voľbami odhadovala na 18 percent, vo voľbách však získala len 6,6 percenta. Uškodiť jej mohla aj televízna prezidentská debata, kde pôsobila príliš emotívne.

Parlamentné voľby 2006

Ambicióznej strane Slobodné fórum prieskumy verejnej mienky od začiatku roka 2006 do konania volieb dávali od šesť až osem percent. Vo voľbách získala 3,47 percenta.

Parlamentné voľby 2012

Novovzniknutá strana 99 percent, ktorá stavila na masívnu kampaň, mala podľa prieskumov veľkú šancu dostať sa do parlamentu. Agentúra Focus jej mesiac pred voľbami namerala 6,9 percenta. Vo voľbách získala len 1,58 percenta. Dnes nevykazuje žiadnu politickú činnosť.

Prezidentské voľby 2014

Prezidentský kandidát Radoslav Procházka (dnes Sieť) v prvom kole volieb získal 21,24 percenta a skončil na treťom mieste. Agentúry mu pred voľbami namerali okolo desiatich percent a často končil až za napokon štvrtým Milanom Kňažkom.

Župné voľby 2013

Strana SDKÚ na začiatku roka 2014 kritizovala agentúru MVK za viac než desaťpercentné odchýlky. Predseda SDKÚ a bratislavský župan Pavol Frešo upozornil, že MVK mu pred prvým kolom župných volieb namerala 33,2 percenta a jeho súperovi Danielovi Krajcerovi (v tom čase Nova) 24,6 percenta. Focus v tom istom období nameral Frešovi 48,38 percenta a Krajcerovi 13,58 percenta. Vo voľbách Frešo získal 48,4 percenta a Krajcer 13,6 percenta. „Dôvodov môže byť milión a taký najrealistickejší je, že sa jav mení. Ak by sa nemenil, prieskumy nemajú zmysel,“ reaguje Pavel Haulík z MVK

Parlamentné voľby 2016

V polovici októbra MVK namerala koalícii OĽaNO­ Nova 4,3 percenta, jej preferencie sa dovtedy pohybovali okolo šiestich až ôsmich percent. „V posledných týždňoch sa zrazu objavili tri nové 'agentúry', ktoré dovtedy nikto nepoznal. Všetky tri sa snažili tlačiť našu koalíciu poriadne dolu oproti našim interným prieskumom. Teraz sa pridala MVK so svojou čudnou hrou,“ reagoval líder OĽaNO Igor Matovič.

(lu)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy: HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina.


Hráči Podbrezovej sa tešia z gólu.

Oba góly padli v úvodnom polčase.


a 1 ďalší
Slovenský cyklista Lukáš Kubiš v drese tímu Unibet Tietema Rockets.

Lukáš Kubiš má pred sebou náročný súťažný program.


Jake O'Brien a Gabriel Martinelli.

Arsenal stráca na lídra z Liverpoolu už jedenásť bodov.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu